Україна, Росія та ЄС провели перші консультації щодо газового конфлікту

5 березня 2018, 10:06

Віце-президент Єврокомісії з питань Енергетичного союзу Марош Шефчович провів консультації з українською і російською стороною щодо газової суперечки.

Про це повідомила прес-секретар Єврокомісії Анна-Кайза Ітконен, передає Радіо Свобода.

За її словами, 2 і 3 березня Марош Шефчович провів консультації щодо газової суперечки з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом, главою Нафтогаз України Андрієм Коболєвим і міністром енергетики Росії Олександром Новаком. Під час переговорів встановлено, що виконуються всі зобов'язання щодо постачання і транзиту газу в Європейський Союз.

Відео дня

Також українська сторона заявила, що ситуація є під контролем. Крім того, Нафтогаз укладає контракти на постачання додаткових обсягів газу з Польщі.

У свою чергу, російський міністр енергетики Олександр Новак запевнив, що транзиту газу до країн-членів ЄС нічого не загрожує. Однак Газпром, як і раніше, має намір розірвати свої контракти з Нафтогазом.

Нагадаємо, у грудні 2017 року Нафтогаз виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому за контрактом на поставку газу практично з усіх спірних питань, заявили в українській компанії 22 грудня 2017 року. Судові розгляди між компаніями почалися ще в червні 2014 року.

Зокрема, українська сторона домоглася скасування вимог Газпрому "бери або плати" на $56 млрд.

Крім того, Стокгольмський арбітраж знизив ціну газу для України, який вона купує у Газпрому.

Суд також відмовив Газпрому у вимозі покласти на Україну обов'язок платити за газ, який РФ самовільно поставляє на неконтрольовані території Донбасу.

Утім рішенням арбітражу за контрактом про постачання газу Нафтогаз мав виплатити Газпрому близько $2 млрд заборгованості за поставлений газ в попередні періоди.

Водночас ще раніше, в листопаді 2017 року, Газпром подав апеляцію про оскарження та часткове скасування рішення Стокгольмського арбітражу щодо продажу-купівлі газу.

У січні 2018 року українська сторона запропонувала російському монополісту провести взаємозалік штрафних санкцій. Остаточна сума розрахунків між компаніями з урахуванням взаємозаліку становить $2,6 млрд на користь Нафтогазу.

У свою чергу Європейський Союз має намір провести з Україною та Росією тристоронні переговори щодо продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему після фінального рішення Стокгольмського арбітражу. Термін дії 10-річного контракту на транзит між Нафтогазом і Газпромом завершується у 2019 році.

28 лютого Нафтогаз України виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому за більшістю положень контракту на транзит газу, що оскаржуються.

Так, арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу про компенсацію за обсяги газу для транзиту, що недопоставив Газпром. Суд зобов'язав Газпром виплатити Нафтогазу компенсацію у розмірі $4,6 млрд за цим положенням.

У свою чергу, Газпром підтвердив рішення Стокгольмського арбітражу про компенсацію державної компанії Нафтогаз України у сумі $4,6 млрд і висловив незгоду з цим рішенням.

Глава Нафтогазу Андрій Коболєв заявляв, що Стокгольмський арбітраж зобов'язав російського монополіста компанію Газпром платити за транзит по території України 110 млрд куб. м газу щорічно.

Зазначимо, що в Укртрансгазі також повідомили, що російський Газпром з початку 2018 жодного разу не забезпечив тиск на вході в ГТС України, що відповідає хоча б мінімальним умовам транзитного контракту.

2 березня 2018 року компанія Газпром почала негайну процедуру розірвання контрактів з Нафтогазом України на постачання і транзит газу в Стокгольмському арбітражі.

Пізніше Нафтогаз закликав українців зменшити споживання газу в зв'язку з порушенням Газпромом своїх зобов'язань щодо транзиту газу через газотранспортну систему (ГТС) України.

Заначимо, що Міненерговугілля ввело тимчасове обмеження споживання газу в Україні через дисбаланс в 15-20 млн куб. м на добу.

Крім того, починаючи с 2 березня рекомендовано призупинити заняття до 6 березня вишам, школам і дитсадкам з метою обмеження споживання газу.

Також Міненерго звернулося до виробничих підприємств з тим, щоб вони зменшили споживання газу.

Пізніше прем'єр-міністр України Володимир Гройсман сказав, що частково в проблемі в газозабезпеченні країни винен Нафтогаз. За його словами, Нафтогаз мав зробити запас газу на 10-14 днів.

У свою чергу, в Нафтогазі розповіли, що в підземних сховищах понад 10 млрд куб. м природного газ, а проблема для заповнення дефіциту газу в газотранспортній системі спричинена лише тим, що ці сховища мають обмежену пропускну здатність з видачі газу в ГТС.

Крім того, 2 березня компанія Нафтогаз України підписала контракт з польською нафтогазовою компанією PGNiG про термінові постачання газу після того, як російський Газпром відмовився від поставок в Україну.

3 березня польська PGNiG підтвердила готовність безперебійно постачати газ в Україну протягом року.

В цей же день президент України Петро Порошенко заявив про стабілізацію ситуації з газопостачанням в країні.

Крім того, Нафтогаз України висловив готовність брати участь у тристоронніх переговорах Україна-Росія-ЄС щодо виконання рішень Стокгольмського арбітражу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X