Нафтогаз виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому щодо транзиту газу

28 лютого 2018, 21:08

Державна компанія Нафтогаз України заявила, що виграла Стокгольмський арбітраж проти Газпрому за контрактом на транзит газу.

Про це повідомила прес-служба Нафтогазу ввечері в середу, 28 лютого.

Так, Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу щодо компенсації за недопоставлені Газпромом обсяги газу для транзиту.

Відео дня

За рішенням арбітражу, Газпром повинен заплатити Нафтогазу компенсацію у сумі $4,6 млрд за цим положенням.

При цьому арбітражний суд відхилив вимоги Газпрому щодо штрафів за начебто незаконно відібрані Нафтогазом обсяги транзитного газу.

"Це рішення означає, що Газпром має сплатити Нафтогазу близько $2,56 млрд, з урахуванням остаточного розрахунку за газ, поставлений в 2014 та 2015 роках", — йдеться в заяві НАКу.

Одночасно трибунал не підтримав вимогу Нафтогазу щодо перегляду тарифу на транзит, оскільки заявка на перегляд, подана Нафтогазом у 2009 році, не відповідала процесуальним вимогам.

Трибунал також не задовільнив вимогу Нафтогазу переглянути транзитний контракт відповідно до європейського та українського енергетичного й конкурентного законодавства, зауваживши, що впровадження регуляторної реформи на території України є справою української влади і не входить до компетенції Трибуналу в цій справі.

Нафтогаз має намір найближчим часом "запропонувати Газпрому розпочати переговори щодо перегляду транзитного контракту з урахуванням арбітражного рішення та вимог європейського й українського законодавства".

Як відомо, претензії Нафтогазу до Газпрому становили близько $18 млрд за транзитним контрактом у частині недопоставки і недоплати за послуги з транзиту через ГТС України у 2009-2016 роках. Українська компанія вимагала привести даний контракт у відповідність з європейським антимонопольним і енергетичним законодавством, зобов'язати Газпром надавати шипер-коди. У той же час Газпром подав зустрічний позов на суму близько $7 млн.

Нагадаємо, Нафтогаз виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому за контрактом на поставку газу практично з усіх спірних питань, заявили в українській компанії 22 грудня 2017 року. Судові розгляди між компаніями почалися ще в червні 2014 року.

Зокрема, українська сторона домоглася скасування вимог Газпрому "бери або плати" на $56 млрд.

Крім того, Стокгольмський арбітраж знизив ціну газу для України, що купується у Газпрому.

Суд також відмовив Газпрому у вимозі покласти на Україну обов'язок платити за газ, який РФ самовільно поставляє на неконтрольовані території Донбасу.

Втім, рішенням арбітражу за контрактом про постачання газу, Нафтогаз повинен виплатити Газпрому близько $2 млрд заборгованості за поставлений газ у попередні періоди.

У той же час ще раніше, в листопаді 2017 року, Газпром подав апеляцію про оскарження і часткове скасування рішення Стокгольмського арбітражу щодо продажу-купівлі газу.

У січні 2018 року українська сторона запропонувала російському монополісту провести взаємозалік штрафних санкцій. Остаточні суми розрахунків між компаніями стануть відомі після другого рішення суду - за контрактом про транзит газу.

У свою чергу Європейський Союз має намір провести з Україною і Росією тристоронні переговори щодо продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему після фінального рішення Стокгольмського арбітражу. Термін дії 10-річного контракту на транзит між Нафтогазом Газпромом закінчується у 2019 році.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X