Порошенко заявив про стабілізацію ситуації з газопостачанням

3 березня 2018, 10:53

Президент України Петро Порошенко заявив про стабілізацію ситуації з газопостачанням в країні.

Про це президент повідомив на своїй Facebook-cтранице.

"Можемо сказати, що критична ситуація вже позаду. Зараз, на сьогоднішній ранок,.., ми маємо різке збільшення поставок газу з Європейського Союзу - поставки газу з Польщі, поставки газу зі Словаччини, поставки газу з Угорщини. І весь дефіцит станом на 10.20 повністю покритий ", - сказав він.

Відео дня

Крім того, він зазначив, що Україна наростила імпорт газу з Європи в зв'язку з кризою з 4 до 29 млн куб. м. газ.

За словами президента, Україна 2 березня скоротила споживання газу на 25 млн куб. або на 14%.

Нагадаємо, у грудні 2017 року Нафтогаз виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому за контрактом на поставку газу практично з усіх спірних питань, заявили в українській компанії 22 грудня 2017 року. Судові розгляди між компаніями почалися ще в червні 2014 року.

Зокрема, українська сторона домоглася скасування вимог Газпрому "бери або плати" на $56 млрд.

Крім того, Стокгольмський арбітраж знизив ціну газу для України, що купується у Газпрому.

Суд також відмовив Газпрому у вимозі покласти на Україну обов'язок платити за газ, який РФ самовільно поставляє на неконтрольовані території Донбасу.

Утім рішенням арбітражу за контрактом про постачання газу Нафтогаз мав виплатити Газпрому близько $2 млрд заборгованості за поставлений газ в попередні періоди.

Водночас ще раніше, в листопаді 2017 року, Газпром подав апеляцію про оскарження та часткове скасування рішення Стокгольмського арбітражу щодо продажу-купівлі газу.

У січні 2018 року українська сторона запропонувала російському монополісту провести взаємозалік штрафних санкцій. Остаточні суми розрахунків між компаніями стануть відомі після другого рішення суду - за контрактом про транзит газу.

У свою чергу Європейський Союз має намір провести з Україною та Росією тристоронні переговори щодо продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему після фінального рішення Стокгольмського арбітражу. Термін дії 10-річного контракту на транзит між Нафтогазом і Газпромом завершується у 2019 році.

28 лютого, Нафтогаз України виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому за більшістю оспорюваних положень контракту на транзит газу.

Так, арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу про компенсацію за обсяги газу для транзиту, що недопоставив Газпром. Суд зобов'язав Газпром виплатити Нафтогазу компенсацію у розмірі $4,6 млрд за цим положенням.

У свою чергу, Газпром підтвердив рішення Стокгольмського арбітражу про компенсацію державної компанії Нафтогаз України у сумі $4,6 млрд і висловив незгоду з даним рішенням.

У свою чергу, глава Нафтогазу Андрій Коболєв заявляв, що Стокгольмський арбітраж зобов'язав російського монополіста компанію Газпром платити за транзит по території України 110 млрд куб. м газу щорічно.

Зазначимо, що в Укртрансгазі повідомили, що російський Газпром з початку 2018 жодного разу не забезпечив тиск на вході в ГТС України, відповідне хоча б мінімальним умовам транзитного контракту.

Крім того, сьогодні 2 березня, Нафтогаз України закликав українців зменшити споживання газу в зв'язку з порушенням російським Газпромом своїх зобов'язань по транзиту газу через газотранспортну систему (ГТС) України.

Президент України Петро Порошенко заявив, що порушення російським монополістом своїх зобов'язань щодо транзиту газу через українську газотранспортну систему (ГТС) видає його як ненадійного постачальника.

Пізніше премьер-міністр України Володимир Гройсман сказав, що частково в проблемі в газозабезпеченні країни винен Нафтогаз. За його словами, Нафтогаз повинен був зробити запас газу на 10-14 днів.

У свою чергу, в Нафтогазі розповіли, що в підземних сховищах понад 10 млрд куб. мприродного газ, а проблема для заповнення дефіциту газу в газотранспортній системі викликана лише тим, що ці сховища мають обмежену пропускну здатність з видачі газу в ГТС.

Крім того, в Нафтогазі заявили про плани направити лист російській компанії Газпром про перегляд тарифу на транзит російської компанією природного газу по території України.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X