Гроші тижня. Що втрачає через санкції Медведчук, як Вітренко воює з Коболєвим, які магазини продає Фуршет
НВ Бізнес вибрав головні економічні новини, знакові заяви і ключові цифри тижня з 15 по 21 лютого.
«Остаточне прощавай». РНБО 19 лютого ввела санкції проти Віктора Медведчука, його дружини Оксани Марченко — а загалом проти 19 юридичних та 8 фізичних осіб. Причина — фінансування тероризму. 20 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про введення санкцій. Посольство США в Україні підтримало це рішення, нагадавши, що в самих Штатах Медведчук перебуває під санкціями ще з 2014 року.
З повним списком компаній, що потрапили під санкції, можна ознайомитися тут.
З цікавого для споживача: під санкції потрапила компанія-власник мережі магазинів Спортмастер.
З цікавого для телеглядача: за словами секретаря РНБО Олексія Данілова, телеканал 1+1, частка якого належить Оксані Марченко, продовжить працювати.
З цікавого для водія, що працює на дизелі: РНБО доручила (а Зеленський підписав це рішення) повернути в держвласність частину нафтопродуктопроводу Самара — Західний напрямок (ТОВ ПрикарпатЗахідтранс), яку в 2017 році присвоїло оточення Медведчука. Подробиці — тут.
Загальна протяжність нафтопродуктопроводу, який повернувся у власність держави, становить близько 1433 км. Він використовується для прокачування дизельного палива з Росії та Білорусі як для внутрішніх потреб України, так і для транзиту в Європу, зокрема в Угорщину. Проєктна потужність магістралі — 3,5 млн т на рік.
Операція «Легалізація». У той момент, коли ще не було відомо, проти кого готує санкції РНБО, п’ятий президент і народний депутат від Євросолідарності Петро Порошенко заявив, що став офіційним власником телеканалу Прямий. За словами самого Порошенка, таке рішення було обумовлено тим, що влада нібито збиралася ввести санкції проти ексголови КМДА Володимира Макеєнка, який був офіційним власником Прямого, і канал закрили б.
Насправді, ні для кого, звичайно ж, не було секретом, хто був реальним власником Прямого, тому угода Порошенка породила безліч мемів і жартів у Мережі.

Баттл тижня: Вітренко проти Коболєва. Т.в.о. міністра енергетики, двічі не затверджений Радою Юрій Вітренко підтвердив, що запропонував Кабміну змінити керівництво і наглядову раду НАК Нафтогаз України.
За словами Вітренка, таке рішення він прийняв не сам собою, а виконуючи доручення прем'єр-міністра. Мовляв, Шмигаль дав завдання проаналізувати роботу НАК, я і проаналізував: результати невтішні. А саме:
— показники з видобутку газу не виконали;
— плани з видобутку скоротили;
— та й результати перевірки діяльності НАК, яку проводила Держаудитслужба, показали порушення на 75,5 млрд грн.
Тим часом, зависле питання з призначенням Вітренка на посаду «повноцінного» міністра змусило Зеленського шукати інші шляхи. Президент ветував закон про відновлення конкурсів на держпосади.

Справа ось у чому. Міністр у статусі в.о. або т.в.о. позбавлений левової частини своїх повноважень — іншими словами, не може видавати нормативні документи від імені міністерства. А оскільки Рада не хоче призначати Вітренка міністром, то було б непогано надати Вітренку фактичні повноваження міністра і без призначення парламентом.
«Якщо протягом тривалого часу народні депутати не призначають міністра — а таке не раз у нас бувало, — ці норми закону призведуть до паралічу діяльності всього міністерства. У країні, яка воює і бореться з коронакризою, коли рішення треба ухвалити негайно, це неприпустимо», — заявив Зеленський.
Президента підтримав прем'єр. Він зазначив, що Зеленський ветував закон через некоректно виписані повноважень в.о. глав міністерств. «Законопроєкт не надавав можливість розблокувати роботу Міністерства енергетики та залишав без можливості виплати зарплат по всій енергетичній галузі. 50 тис. осіб не мають підписаних бюджетних програм», — зазначив Шмигаль, додавши, що ситуацію дозволить розблокувати прийняття закону з коректно виписаними повноваженнями в.о.
Нагадаємо, що Юрія Вітренка Рада відмовилася призначити міністром енергетики двічі - 17 грудня і 28 січня. Глава Офісу президента Андрій Єрмак стверджував, що Верховна Рада все ж зможе призначити Вітренка міністром енергетики з третьої спроби.
Все вище, і вище, і вище. За звітний тиждень біткоїн знову побив кілька власних рекордів. На максимумі 20 лютого криптовалюта подорожчала до $57 492, а її капіталізація днем раніше вперше перевищила $1 трлн. Рівно рік тому, 21 лютого 2020-го, біткоїн коштував $9700. Останній сплеск зростання курсу криптовалюти припав на лютий 2020 року — після того як Tesla оголосила про купівлю біткоїнів на $1,5 млрд.
Природно, всі чекали, що з цього приводу скаже Ілон Маск. Він і сказав: «Біткоїн майже таке ж лайно, як готівкові гроші. Ключове слово — «майже». І додав: якщо фіатні (випущені центробанком — ред.) гроші втрачають у ціні, «тільки дурень» не стане придивлятися до інших варіантів.
На момент написання огляду (21 лютого, 12:50) курс біткоїна становив $57 550, тобто знову пробив стелю.
Фуршет скасовується, йдіть у Сільпо. Антимонопольний комітет України надав компанії Сільпо-Фуд дозвіл отримати контроль над активами мережі продовольчих магазинів Фуршет.
Фуршет — найстаріша мережа супермаркетів в Україні, вона належить Ігорю Баленку з 40 магазинами на кінець 2020 року.
За даними НВ Бізнес, Баленко має намір скоротити мережу до 20 магазинів, а сума угоди може скласти від $8 до $10 млн.
Fozzy Group (чотири співвласники, 51% у Володимира Костельмана) — один з найбільших українських ритейлерів з понад 700 торгових точок в Україні різних форматів.
Подробиці про угоду читайте в статті НВ Бізнес Фуршет продається частинами, про те, як і чому виникла необхідність скорочувати мережу Фуршет — читайте тут.
Російський потік. Ситуація навколо будівництва газопроводу з РФ до Німеччини знову опинилася в центрі уваги світових ЗМІ. Так, Financial Times опублікувало статтю про те, що нова адміністрація США прагне знизити градус конфронтації з Берліном через будівництво Північного потоку-2 — аргументація видання досить незвичайна і пов’язана з фігурою Етоні Блінкена, нового держсекретаря США.
Bloomberg, у свою чергу, пише, що Вашингтон введе додаткові санкції проти компаній, які беруть участь у будівництві газопроводу, але ось німецьких серед них не буде — щоб не загострювати відносини з Берліном.
Паралельно в Білому домі заявили, що позиція адміністрації Джо Байдена залишається «ясною і незмінною» — це «погана угода для Європи».
Долучилася до заочної дискусії і Служба зовнішньої розвідки України, заявивши, що РФ за будь-яку ціною спробує добудувати Північний потік-2 до Дня Росії, який відзначається 12 червня, і прем'єр Литви, який заявив, що будівництво варто заморозити до парламентських виборів у РФ, намічених на вересень 2021-го.
Adidas продає Reebok. Німецька компанія Adidas заявила, що хоче зосередитися на розвитку власного бренду на світових ринках спорттоварів. Чутки про продаж Reebok з’явилися ще у грудні 2020 року.
Adidas купив Reebok за $3,6 млрд у 2006 році, щоб розширити свою присутність на американському ринку. На думку аналітиків, опитаних Wall Street Journal, план не виправдав очікувань: Adidas вдалося поліпшити бізнес Reebok, але зростання його продажів відставало від Adidas, що негативно впливало на прибутковість групи.
Цитати тижня
«У мене немає біткоїнів і немає відкритих позицій на них… Криптовалюта потрібна не для того, щоб уникати сплати податків або вдаватися до інших незаконних дій. Але курс біткоїна дуже волатильний, а я не можу прогнозувати, як ця сфера буде розвиватися», — засновник Microsoft Білл Гейтс про біткоїн.
«Чорного лебедя» ми не очікуємо. Навпаки — ми добре готувалися. Накопичували всі необхідні резерви минулого тижня, щоб пройти період пікового споживання під час морозів", — глава НЕК Укренерго Володимир Кудрицький в інтерв'ю НВ Бізнес про те, чи загрожують українській енергетиці віялові відключення.
«Зупинити Північний потік-2 — це без перебільшення питання життя або смерті для наших громадян. Ні, Україна не зможе „жити з цим“ і обійтися без жертв», — глава НАК Нафтогаз України Андрій Коболєв про те, що Північний потік-2 створить умови для відкритої російської військової агресії проти України.
«Нас десь обманули, але обдурили тактовно, поставили в складну ситуацію, коли ми прилетіли в Емірати з цією негативною новиною з місії [МВФ], яку розтягнули російські ЗМІ, і це відчувалося в Еміратах… Ми не папуаси, і нас не можна ганяти й обманювати», — радник голови Офісу президента Тимофій Милованов про те, що МВФ своєю заявою про завершення роботи місії в Україні створив негативний фон під час візиту президента Володимира Зеленського до ОАЕ.
Цифри тижня
1175 банкоматів і 868 відділень закрили українські банки в 2020 році.
$5 млрд перевищив у 2020 році обсяг експорту IT-послуг з України, що стало рекордним показником.
Лише 4% готелів в Україні змогли наростити виручку в 2020 році. І всі вони представляють сегмент заміських комплексів.
До 2025 року триватиме реконструкція аеропорту Київ ім. Ігоря Сікорського — злітно-посадкову смугу подовжать на 500 м (до 2810 м); після завершення реконструкції аеропорт зможе приймати лайнери Airbus A321.