Адміністрація Байдена хоче знизити накал дискусії з Берліном по Північному потоку-2 — FT
Адміністрація президента США Джо Байдена прагне знизити градус конфронтації з Берліном з приводу проєкту з будівництва газопроводу Північний потік-2, пише Financial Times.
Газета зазначає, що німецькі експерти із зовнішньої політики звернули увагу на книгу 34-річної давності під назвою «Союзник проти союзника: США, Європа і криза трубопроводів в Сибіру». Вона була написана Ентоні Блінкеном, який зараз очолює Держдеп США. У книзі йшлося про те, як в 1980-х адміністрація Рональда Рейгана вводила санкції, щоб перешкодити СРСР побудувати газопровід з Сибіру до Європи, яка проєкт підтримувала. Санкції Вашингтона привели до однієї з найсерйозніших криз в трансатлантичних відносинах часів холодної війни.
«Схоже на те, що історія повторюється. Росія будує новий трубопровід Північний потік-2, і США знову ввели санкції, стверджуючи, що це посилить залежність Європи від російських енергоносіїв. Як і в 1981 році, ці заходи стали яблуком розбрату: німецькі політики звинувачують США у веденні „економічної війни“ проти свого близького союзника», — пише FT.
Німецькі експерти сподіваються, що прихід Блінкена в Держдеп може означати новий підхід до Північного потоку-2 і вирішення конфлікту, адже в своїй книзі він стверджував, що для Вашингтона важливіше плекати своїх союзників, ніж диктувати їм, як будувати економічні відносини з Москвою.
Андреас Нік, депутат від Християнсько-демократичного союзу, зазначає, що у нього склалося враження, що Блінкен не вважає санкції «правильним способом ведення справ з союзником».
Німецькі міністри зараз шукають різні творчі рішення, які вони могли б представити команді Байдена, щоб переконати Вашингтон відмовитися від санкцій. Одна з ідей — концепція «снепбеків». Це механізм, який дозволив би Німеччині перекривати Північний потік — 2, якщо Росія буде тиснути на Україну — наприклад, шляхом довільного припинення поставок через її газотранспортну систему.
Але домовитися про такий механізм складно. Німецькі чиновники хочуть мати можливість самостійно приймати рішення про зупинку Північного потоку-2 в залежності від ситуації. Американські чиновники вважають, що потрібні автоматичні тригери. Вони також виступають за те, щоб Україна брала участь в будь-яких обговореннях такого механізму. Крім того, впровадження механізму «снепбеків» загрожує позовами від оператора Північного потоку-2 до влади Німеччини в разі зупинки газопроводу.
Обговорюється також ідея, щоб Німеччина наклала свого роду мораторій на введення трубопроводу в експлуатацію до тих пір, поки Росія не почне проявляти доброзичливість. Наприклад, поки не звільнить Олексія Навального або не покращиться ситуація на Донбасі.
«Поки Берлін шукає рішення, перші ознаки з Вашингтона вказують на те, що адміністрація Байдена прагне знизити накал дебатів щодо Північного потоку-2. Два обізнані джерела сказали, що Блінкен продемонстрував готовність мінімізувати санкції. Представник Держдепартаменту не прокоментував це, але підкреслив, що санкції - лише один з інструментів», — йдеться в матеріалі.

Однак жорстку позицію США по Північному потоку-2 підтримують як демократи, так і республіканці, які проголосували за розширення санкційного законодавства в цьому році.
З грудня 2019 року діють санкції США щодо іноземних операторів суден-трубоукладальників Північного потоку-2, через які швейцарсько-нідерландська компанія Allseas припинила підводне укладання труб. Роботи по будівництву газопроводу не велися приблизно рік.
З 1 січня 2021 року набули чинності нові обмеження, передбачені оборонним бюджетом США на цей рік. Вони торкнуться компаній, які будуть сертифікувати добудову Північного потоку-2.
За останній місяць через американські санкції від участі в будівництві Північного потоку-2 відмовилися три європейські компанії, в тому числі і швейцарська Zurich Insurance.
6 лютого Росія відновила прокладку труб Північного потоку-2 в Данії через 413 днів після її зупинки через санкції США.