Гроші тижня: Коломойський і ФБР, $2 млрд за ПриватБанк, український прогноз МВФ, рекордні перекази заробітчан

13 квітня 2019, 09:15

НВ Бізнес вибрав економічні новини на минулому тижні, які не варто пропускати, а також звернув увагу на зарплати і премії СЕO в Xiaomi, Twitter і JPMorgan Chase

ФБР vs Коломойський

7 квітня американське видання Daily Beast написало з посиланням на три джерела про те, що Федеральне бюро розслідувань (ФБР) США веде справу проти українського бізнесмена Ігоря Коломойського щодо можливих фінансових злочинів. За словами співрозмовників, перевіряється, його причетність до відмивання грошей. Джерела видання розповіли, що справа є масштабною і триває досить давно.

Відео дня

У ФБР заявили, що відповідно до політики Мін'юсту США не підтверджують і не заперечують існування будь-якого розслідування щодо Коломойського. Адвокат Майк Салліван, що представляє бізнесмена, заявив, що його клієнт заперечує причетність до відмивання грошей.

Раніше про розслідування проти Коломойського писав журнал НВ. За даними видання, ФБР завело справу на Коломойського в 2018 році за заявою колишнього бізнес-партнера Вадима Шульмана, який звинувачує його в шахрайстві на більш ніж $500 млн.

Коломойський чи держава. Хто заплатить за ПриватБанк

Один з екс-власників Приватбанку Ігор Коломойський в інтерв'ю Економічній правді розкрив суть своєї тактики в боротьбі з НБУ. Олігарх прямо заявив, що сам банк йому не потрібен, але зазначив, що хоче повернути капітал в $2 млрд . "Нехай повернуть, і немає питань", - сказав він. При цьому станом на 1 жовтня 2016 року статутний капітал банку становив 21,256 млрд грн ($819,7 млн), власний капітал - 30,293 млрд грн ($1,17 млрд). Крім цього, згідно зі звітністю ПриватБанку, на той момент у нього був борг перед НБУ в розмірі 21,087 млрд грн.

Тим часом в судах тривають слухання у справах, пов'язаних з націоналізацією ПриватБанку. 9 квітня на засіданні Господарського суду Києва, який розглядає справу за позовом Коломойського і Triantal Investments Ltd про визнання недійсним договору купівлі-продажу цього банку від 21 грудня 2016 року, позивачі заявили клопотання про розширення переліку своїх вимог пункту про повернення їм акцій Приватбанку. Суд задовольнив клопотання. Наступне засідання призначене на 16 квітня.

Минулого тижня Окружний адміністративний суд Києва оголосив перерву до 18 квітня у справі за позовом Коломойського з вимогою визнати протиправними та скасувати рішення правління НБУ про віднесення ПриватБанку до категорії неплатоспроможних, рішення про затвердження пропозиції Нацбанку про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку, а також рішення ФГВФО про введення в банк тимчасової адміністрації. За інформацією LB.ua, 18 квітня суддя Павло Вовк може оголосити рішення, згідно з яким націоналізація ПриватБанку буде визнана незаконною. Він також може перенести оголошення вердикту на 22-е квітня, наступного дня після другого туру виборів.

Президент України Петро Порошенко, коментуючи справи по ПриватБанку в ефірі Радіо НВ , заявив, що суди першої інстанції "на сьогодні де-факто не реформовані і, на жаль, там може відбуватися що завгодно".

Прогноз МВФ щодо України: ВВП, інфляція, курс гривні

9 квітня Міжнародний валютний фонд опублікував оновлену доповідь "Перспективи розвитку світової економіки". Фонд підтвердив свій прогноз зростання ВВП України на цей і наступний рік (2,7% і 3% відповідно). Він очікує прискорення зростання в 2024 році до 3,3%.

За даними МВФ, номінальний ВВП України зросте з $134,89 млрд цього року до $206,73 млрд в 2024-му. У 2018-му він був на рівні $124,6 млрд, а в 2017-му - $ 112,13 млрд. При перерахунку ВВП України з гривні в долари для 2019 року Фонд використовував середньорічний курс 28,68 грн/$. Згідно з прогнозом, в 2020 році українська валюта може подешевшати до 29,96 грн/$, а до 2024 року девальвувати до 31,94 грн/$.

Фонд розраховує на уповільнення інфляції в Україні з 9,8% в минулому році до 7% - в поточному і до 5,6% в 2020-му. Крім цього, МВФ прогнозує зниження безробіття в Україні з 9% в 2018 році до 8,5% - в 2019- му і 8,1% - в 2020-му.

МВФ прогнозує, що співвідношення сукупного держборгу України до ВВП знизиться з 62% в 2019 році до 43,7% в 2024-му. При цьому в абсолютному вираженні він буде рости: в 2019-му становитиме 2,4 трлн грн, а 2024-му - 2,89 трлн грн.

Велика премія і маленькі зарплати: практики Xiaomi, Twitter і JPMorgan Chase

Китайська компанія Xiaomi повідомила на цьому тижні, що перед IPO виплатила своєму засновнику і виконавчому директору Лей Цзюню премію в розмірі 636,6 млн акцій, вартість яких становить приблизно $ 956 млн. У компанії відзначили, що це одноразова виплата за відданість компанії. Вона трохи менша за чистий прибуток компанії за 2018 рік ($1,3 млрд). Лей Цзюнь пообіцяв пожертвувати акції на благодійність.

Jason Lee / Reuters
Фото: Jason Lee / Reuters

На цьому тижні також стало відомо, що виконавчий директор і співзасновник компанії Twitter Джек Дорсі отримав в 2018 році зарплату в розмірі 140 центів (приблизно 37 грн). У 2015-2017 роках він і зовсім відмовлявся від грошових винагород, пояснюючи це вірою в довгостроковий потенціал і цінності компанії. Компенсація в розмірі 140 центів дорівнює межі кількості знаків для повідомлень в соцмережі Twitter до 2017 року, поки цей ліміт не піднято до 280 знаків. Дорсі належить 2% акцій компанії. Bloomberg оцінює його статки у $ 5,5 млрд.

Відзначимо, що зарплата Дорсі не є найменшою серед голів відомих американських компаній.  Багато з низ, наприклад Марк Цукерберг, офіційно отримують $1 на рік. При цьому Facebook витрачає мільйони на його перельоти приватним літаком і систему охорони.

Крім цього, 9 квітня на слуханнях в комітеті Палати представників США з фінансових послуг конгресмен від Демократичної партії Кеті Портер розкритикувала CEO JPMorgan Chase Джеймcа Даймона за низькі зарплати в банку на початковому рівні. Вона навела приклад жінки, яка працює в фінустанові касиром і отримує $2,4 тис. на місяць. Для задоволення базових потреб їй щомісяця не вистачає як мінімум $500. Конгресмен підкреслила, що сам Даймон в минулому році заробив $31 млн, і запитала, що б він порадив цій жінці. "Я не знаю, мені потрібно про це подумати", - відповів банкір.

Трудові мігранти б'ють рекорди

За даними Світового банку, в 2018 році обсяг грошових переказів в Україну склав $14,4 млрд, що є рекордною для країни сумою. У порівнянні з 2017-м вони збільшилися на 18,5%. Таке зростання пояснюється збільшенням попиту на трудових мігрантів в сусідніх країнах, а також переглядом методології підрахунку.

Показати ще новини
Радіо НВ
X