Економіка, курс гривні, кредитування. Про що Зеленський говорив з керівництвом НБУ
Вчора президент Володимир Зеленський провів нараду з керівництвом НБУ Яковом Смолієм, прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком та командою економічного блоку уряду. Про що вони говорили
Перед нарадою Зеленський заявив колективу НБУ, що банківський регулятор буде незалежним. «Ми за те, щоб Національний банк був, є і буде незалежною», — підкреслив Зеленський.
Глава НБУ Яків Смолій зазначив, що регулятор відповідає «за створення надійного фундаменту для сталого економічного зростання».
В НБУ також приїхали міністр фінансів Оксана Маркарова і міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов.
За інформацією прес-служби НБУ, обговорювалися наступні теми:
Про економічне зростання
«Базою для прискорення економічного зростання повинні бути стабільна макроекономічна ситуація, співпраця з МВФ і структурні реформи. Зі свого боку Національний банк працює, щоб закласти для цього надійний фундамент за допомогою низької і передбачуваною інфляції, розвитку здорового, прозорого і надійного фінансового сектора — не тільки банків, але і завдяки прийняттю закону про „спліт“ небанківських фінустанов», — зазначається у повідомленні.
Про ситуацію на валютному ринку

Зміцнення курсу є ознакою макроекономічної стабільності і наслідком появи нових фундаментальних факторів. По-перше, завдяки поглибленню інтеграції України світові ринки капіталу сформувався стійкий приплив коштів нерезидентів в гривневий держборг. «По-друге, в Україні рекордно зросла врожайність зернових в Україні. Це вже не ситуативне явище, це нова реальність валютного ринку», — вказується у повідомленні.
Зниження інфляції
Незважаючи на зміцнення курсу гривні, населення не відчуває зниження цін. Це має багато пояснень. Частково — інерційність у встановленні цін. Частково — низька конкуренція на окремих ринках, яка дозволяє бізнесу тримати ціни високими навіть в умовах зниження собівартості. «Частково — вплив інших факторів, які, як і курс, що впливають на собівартість продукції, зокрема підвищення заробітних плат, вже тривалий час спостерігається в Україні. Частково — вплив з боку збільшення попиту внаслідок зростання доходів українців», — вважають в НБУ.
Про пожвавлення кредитування

Для збільшення доступу українському бізнесу до дешевих кредитних ресурсів необхідні спільні зусилля багатьох гілок влади. Внесок Національного банку — зниження інфляції поступове пом’якшення монетарної політики, створення умов для очищення банківських балансів від поганих активів. Прогноз Національного банку — зниження облікової ставки до 9% на кінець наступного року і 8% на кінець 2021-го. «У той же час проведення структурних реформ як запуск ринку землі та завершення судової реформи дозволить послабити кредитні ризики, банки також закладають в процентні ставки», — говориться у повідомленні.

Крім того, учасники зустрічі обговорювали питання підтримки фінансової стабільності та посилення координації монетарної і фіскальної політик.