Рекордна сума роялті в Україні

28 грудня 2017, 21:00

У грудні всі починають підбивати підсумки

Мої — це результати роботи УААСП. Ми з командою починаємо усвідомлювати, що йдемо на різдвяні та новорічні канікули з приємним відчуттям непогано прожитого року. Результативно, я б сказав.

Відео дня

Поки ще тривають офіційні підрахунки, але вже з упевненістю можу сказати, що ми це зробили: цьогоріч наші збори роялті досягнули рекордної позначки 55 мільйонів гривень. Нагадаю для порівняння: минулого року це було 49,49 мільйонів, у 2015 — 40,40 млн. Поділіть це також, будь ласка, на одну війну в країні та анексію територій.

Чому нам вдалось встановити рекорд у 2017?

Трохи бекграунду.

Цього року ми зробили все, щоб Україна нарешті вперше виплатила роялті за Євробачення. І вона таки виплатила. Ми вдячні організатору Євробачення за їх цивілізовану позицію. Ми провели багато переговорів — раніше Перший Національний не платив за публічне виконання та сповіщення творів на пісенному конкурсі Євробачення. Зрештою, ліцензійний договір було підписано. Важко уявити, але це була глобальна перемога для України, щоб заявити про себе на міжнародному ринку. Далі.

Невдовзі після цього ми вирушили до Лісабону на Генеральну Асамблею CISAC (Міжнародної конфедерації товариств авторів та композиторів) як єдині представники від України. Там були присутні більше 200 керівників світових ОКУ та авторських спілок. Отже, уявіть, Рада директорів головної авторської конфедерації світу окремим пунктом говорить про Україну: мовляв, у нас почались позитивні зрушення. Генеральний директор CISAC розповідає про наш успіх з ліцензуванням Євробачення. Європейський регіональний директор CISAC бажає нам нарешті прийняти закон, щоб такі успіхи були не ситуативними, а закономірними.

Надихаюче? Так. Робота продовжилась. Цього літа ми проліцензували концерт Depeche Mode і виплатили відповідним авторам більше роялті, ніж всі українські радіостанції разом виплачують за рік. Ми думали, що досягли абсолютно рекорду за поточний час, поки не зібрали роялті за концерт Стінга, який відбувся у жовтні. Ця сума була ще вищою. І знову це стало можливим завдяки появі організаторів, які мають цивілізовану позицію і розуміють, чому виплата роялті — це важливо, а також завдяки підтримці і тісній співпраці наших іноземних партнерських ОКУ.

Невдовзі після того нам вдалось підписати ліцензійний договір з холдингом 1+1 Media. Чому це показово? Через велику кількість ОКУ споживачі (а особливо медіаринок) уникали виплати заслуженої винагороди авторам. Тепер 1+1 Media починає змінювати правила гри. Вони насправді гіганти на медіаринку — це стане гарним прикладом для інших.

Ми почали готувати проекти з Національною спілкою театральних діячів України (НСТДУ). Нещодавно разом з нею ми провели семінар для театральних завлітів (завідуючих літературною частиною) з усієї України. Трохи раніше ми впорядкували та випустили збірку анотацій до сучасних театральних п’єс. Туди увійшли як українські, так і зарубіжні автори, перелік спеціалізованих видань тощо. Невдовзі ми плануємо викласти цю збірку онлайн, щоб усі зацікавлені могли отримати до неї доступ.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ми розірвали через суд декілька корупційних схем, через які авторські кошти осідали в чужих кишенях. Наприклад, була одна організація, яка збирала у користувачів роялті наших авторів, заявляючи, що всі глобальні права належать їй. І це лише один із прикладів, а таких було ще багато. З одного боку радіємо, що нам це вдалось, а з іншого розуміємо, що це ще не кінець і наступного року нам ще доведеться поборотись.

Ми почали розповідати про наші справи на різних інформаційних майданчиках. Ми давали інтерв’ю, робили відкриті зустрічі, проводили семінари для молодих авторів. Ми хочемо, щоб Україна розуміла, що реформа у сфері авторського права — це спільна справа, що це наш імідж та, зокрема, майбутнє.

Тож 2017 рік у нас вдався. Але за цим всім стоїть послідовність та величезна робота нашої невеликої команди. За що я вдячний. Переводимо дух і рухаємось далі.

Показати ще новини
Радіо НВ
X