Гроші тижня. Загрози для безвізу, курс долара на 2021-й від Мінфіну, комплектуючі для ЗАЗ із Москви
НВ Бізнес вибрав головні економічні новини, знакові заяви і ключові цифри тижня з 14 по 19 вересня.
Безвіз, транш, кредит — все тепер під питанням. На недосвідчений погляд не найбільш значуще політичне питання — затвердження Радою комісії з відбору керівництва Спеціалізованої антикорупційної прокуратури — може викликати макроекономічне цунамі в Україні. А річ у тому, то мова йде про незалежність українських антикорупційних органів — чи не наріжний камінь співпраці з ЄС, США, МВФ і далі за списком, включно з приватними інвесторами.
Тобто, Верховна Рада проігнорувала всі рекомендації, поради та відкриті застереження зарубіжних партнерів (спільну заяву зробили посли країн G7), що обирати антикорупційних прокурорів має незалежна комісія, а не 7 народних депутатів і 4 представники ради прокурорів. «Українська влада поспішно просуває кандидатів, які не мають досвіду і порядності. Це не спрацює. Українська влада ставить під загрозу безвізовий режим із ЄС і наступний транш на суму 1,5 млрд євро фінансової допомоги» (цитата депутата Європарламенту, члени комітету із закордонних справ Віоли фон Крамон).
Подібні застереження раніше звучали від МВФ — і не тільки з приводу САП. Стурбованість викликали і рішення Конституційного суду щодо НАБУ.
Українська влада, своєю чергою, запевняє, що безвізу і траншам нічого не загрожує. А Володимир Зеленський, що підтримує західних партнерів з приводу САП, а чутки про скасування безвізу поширює партія Порошенка.
Терміни не зірвали, на критику нарвалися. Кабмін вклався у відведені законами терміни, затвердив і подав проєкт закону про держбюджет — 2021 до 15 вересня, а вже 18-го Рада приступила до його розгляду.
Критикувати головний кошторис країни, який прем'єр Денис Шмигаль назвав «бюджетом можливостей», почали ще до його офіційного представлення. Так, глава парламентського комітету з фінансів Данило Гетьманцев заявив, що Мінфін при підготовці документа з Радою не консультувався і взагалі «проводив незрозумілу політику». Тому легкого проходження бюджету через Раду не очікується — позаяк, головні бої за кошторис відбудуться вже після місцевих виборів, призначених на 25 жовтня, і на тлі абсолютно непередбачуваної ситуації з поширенням коронавірусу.
А основні параметри ДБ-2021 такі:
— доходи — 1,07 трлн грн;
— витрати — 1,35 трлн грн;
— дефіцит — 6% ВВП або 270 млрд грн (на 1,5% нижче, ніж у бюджеті-2020);
— зростання реального ВВП — 4,6%;
— індекс споживчих цін до кінця року — 7,3%;
— середньомісячна зарплата — 13,5 тис. грн;
— середньорічний курс долара — 29,1 грн/$.
Детально про показники держбюджету-2021 можна прочитати тут.
Перший пішов, другий пішов. Фонд держмайна нарешті почав продавати спиртзаводи ДП Укрспирт. На продаж виставлені вже два — у Немирові (за 49,57 млн грн, аукціон 15 жовтня і у Мерефі (29,66 млн грн, аукціон 20 жовтня). Всього від приватизації спиртової галузі держава збирається отримати до 2 млрд грн.

Ліки, кредити і мікрокредити. Це не горезвісний «турборежим», але Верховна Рада за тиждень прийняла декілька важливих законів:
— впорядкувала продаж ліків через інтернет;
— продовжила мораторій на стягнення майна за валютними кредитами;
— навела хоч якийсь лад у сфері мікрокредитування, обмеживши розміри штрафів за прострочені позики (нарахувати 1000% річних на кредит у 1000 грн буде неможливо).
Угода тижня: Novus купує Billa. Компанія Consul Trade House UAB, власник ТОВ Новус Україна, купує 100% частки у статутному капіталі підприємства з іноземними інвестиціями Білла-Україна. Угода проходить узгодження в Антимонопольному комітеті України.
Мережа Novus в Україні налічує 46 об'єктів загальною площею понад 200 тис. кв. м. А Billa «повільно, але вірно» йде з України з 2017 року, почавши з закриття і розпродажу маркетів у регіонах.
ЗАЗ знову у грі. Запорізький автомобільний завод налагодив серійне виробництво купе-кросоверів Renault Arkana. Йдеться про великовузлове складання, а машинокомплекти будуть поставляти… з Москви. Формально зради немає — мова йде про підприємство, що цілком належить французькій групі. Та й взагалі, раніше ходили наполегливі чутки, що ЗАЗ буде збирати Lada Largus.
Німецький гамбіт. Дискусії про добудову Північного потоку-2 отримали друге дихання. Тут і отруєння російського опозиціонера Олексія Навального, і ситуація в Білорусі зіграли свою роль. Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен, наприклад, назвала проєкт «дуже політичним» і засумнівалася, що його запуск хоч якось поліпшить відносини з РФ (вже великий прогрес для колишнього німецького міністра). США готові торпедувати потік новим пакетом санкцій.
І в цей момент німецьке видання Die Zeit публікує сенсаційні дані про те, що уряд ФРН пропонує американцям угоду на 1 млрд євро заради добудови Північного потоку-2. Нібито Берлін готовий побудувати два LNG-термінали для прийому американського скрапленого газу, а Вашингтон закриває очі на Північний потік-2. США нібито на пропозицію не відповіли.
До речі, проблему газопроводу піднімав і президент Володимир Зеленський під час візиту до Австрії. Але розуміння не знайшов. Зовсім.
Дніпро. Аеропорт. Вибори. У Дніпрі розпочалися роботи з будівництва нового аеродрому для реконструкції аеропорту — і складно не помітити, що це сталося за півтора місяця до місцевих виборів. Проте підготовчі роботи вже йдуть, а держава оголосила тендер на 5,7 млрд грн на вибір генпідрядника основної частини будівництва. Проєкт спільний — за будівництво пасажирського і VIP-терміналів відповідає Олександр Ярославський (рвався в бій ще з 2018 року як мінімум).
А що там у Roshen? Корпорація п’ятого президента України відзначилася двома гучними новинами.
По-перше, Roshen вийшла на споживчий ринок вершкового масла. Вінницький завод Roshen, звичайно, виробляв його і раніше — але у форматі B2B, для виробничих потреб підприємств корпорації, а тепер масло TM Roshen з’явиться і на полицях магазинів.
По-друге, корпорація оголосила про покупку Палацу культури ім. Корольова в Києві за 66 млн грн (будівля у жахливому стані), який планує перетворити на перший у столиці концертний зал міжнародного рівня. З огляду на те, що у Roshen є дуже неоднозначний досвід реконструкції Театру на Подолі, інтрига є, і ще яка.
Цифри тижня
11,4% склало падіння ВВП України в другому кварталі 2020 року в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року. Реальний ВВП з урахуванням сезонного фактора знизився на 9,9% у порівнянні з першим кварталом 2020 року.
На $2,5 млрд зріс зовнішній борг України у квітні-червні 2020 року. У першому кварталі зовнішній борг знизився на $1,41 млрд.
47 тис. грн — більше не межа. Кабмін зняв обмеження на розмір виплат членам правління і наглядових рад трьох державних банків.
Цитати тижня
«Мій досвід роботи в Національному банку і Міжнародному валютному фонді дозволяє зробити висновок про те, що існують значні проблеми з виконанням поточної програми МВФ. Мені здається, що в уряду недостатньо досвіду і розуміння підходів МВФ при реалізації кредитних програм», — Олександр Писарук, глава правління Райффайзен Банк Україна.
«Зараз ми відпрацьовуємо можливість передачі у концесію портів Чорноморськ і Бердянськ, а також приватизацію трьох портів додатково», — президент України Володимир Зеленський.
«Останнім часом є інформація про кілька прикладів, коли влада на місцях перешкоджає роботі базових станцій мобільного зв’язку, посилаючись на їх фіктивну шкоду», — Міністерство цифрової трансформації України — про радіофобію.