Картина ділового дня: нова газова війна, виплати за держборгом і закон про приватизацію
Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за 2 березня.
Головне
Газпром вирішив розірвати контракти з Нафтогазом на постачання і транзит газу. Глава російського монополіста Олексій Міллер заявив, що Стокгольмський арбітраж своїми рішеннями "суттєво порушив баланс інтересів сторін", а тому для Газпрому продовження цих контрактів "економічно недоцільне і невигідне". Тому Газпром змушений "негайно" почати процедуру розірвання цих контрактів. Заява прозвучала після того, як Стокгольмський арбітраж зобов'язав російську монополію виплатити Нафтогазу $4,6 млрд за порушення умов контракту на транзит по території України.
Єврокомісія готова бути посередником у газових переговорах між Україною і Росією, якщо обидві сторони ухвалять таке рішення. Євросоюз стурбований тим, що ситуація між Газпромом і Нафтогазом може створити ризики не тільки щодо поставок газу, але і, можливо, також транзиту газу в країни ЄС.
Україна на п'ять днів обмежить споживання газу. Таке рішення прийняло Міненерго через дефіцит у 15-20 млн куб. м на добу. Це викликано тим, що Газпром знизив до мінімуму постачання газу для транзиту. В рамках обмежувальних заходів уряд просить всі навчальні заклади до 6 березня призупинити заняття. Також планується тимчасове переведення генеруючих компаній з газу на мазут.
Нафтогаз домовився з польською PGNiG про термінове постачання газу. Компанії підписали контракт про тимчасове постачання, так як Газпром порушив свої обов'язки. Контракт передбачає поставки до кінця березня.
Порошенко підписав закон про приватизацію. Ухвалення закону є однією з вимог продовження співпраці з МВФ. Перелік об'єктів приватизації затверджуватиме Кабмін за поданням Фонду держмайна. Країна-агресор не має права брати участь в приватизації.
Фіскальна служба уточнила інформацію про штраф Нафтогазу. Як виявилося, штраф у розмірі 8,3 млрд грн виписаний не персонально очільнику Нафтогазу Андрію Коболєву, а компанії. Сам штраф стосується несплати ПДВ при закупівлі 2,4 млрд куб м. газу у Газпрому в 2015 році.
В Україні з'явився новий документ про блокування сайтів. Нацкомісія з питань регулювання зв'язку та інформатизації затвердила законопроект Нацполіціі, який дозволяє блокувати сайти на 3 роки за рішенням суду. Блокуватися будуть сайти з інформацією, поширення якої карається Кримінальним кодексом. Однак, якщо потрібно запобігти тяжкий злочин, отримати доступ до даних на серверах і мобільних телефонах можна і без суду.
Нацбанк змінив умови виведення з України дивідендів. Регулятор розширив для іноземних інвесторів можливість репатріювати дивіденди за корпоративними правами та акціями, нараховані за всі попередні роки, включаючи 2017-й. Також НБУ встановив єдиний ліміт в еквіваленті до $7 млн на виплату дивідендів в іноземній валюті.
Україна виплатила кредиторам велику суму за зовнішнім боргом. Першу виплату $444,4 млн здійснило Міністерство фінансів в рахунок погашення відсотків за єврооблігаціями, які були реструктуризовані в 2014 році. Потім Нацбанк перерахував $165 млн у рамках погашення кредиту МВФ за програмою фінансування від 2014 року.

Компанії та ринки
Компанія Ахметова вирішила відкрити мережу електрозаправок, заявив заступник директора зі стратегії ДТЕК Олександр Онищенко. У 2018 році планують встановити 10 швидких зарядних станцій (fast charger) в Києві. Якщо динаміка зростання продажів електромобілів буде зберігатися, то мережу розвиватимуть у Києві, Львові, Одесі та Дніпрі.
Метінвест планує купити криворізький завод з випуску прокату. Компанія з групи подала заяву до Антимонопольного комітету України про покупку заводу Юністіл. Розгляд уже відбувся, однак його результатів поки що немає. Завод вартістю $24 млн був побудований у 2010 році, а інвестором виступила російська Керуюча компанія Вектрон. При цьому,офіційним засновником підприємства є українець Михайло Антошко.
Укрзалізниця веде переговори щодо купівлі електровозів з чотирма компаніями. За словами виконуючого обов'язки голови правління компанії Євгена Кравцова, переговори ведуться з Siemens, Bombardier, CRRC і Alstom. Він також додав, що ще є експериментальні розробки вантажного електровоза у Крюківського вагонобудівного заводу, які теж розглядаються.
В Україні спростили видобуток нафти і газу. Верховна Рада проголосувала за закон, який спрощує виділення земельних ділянок для робіт з видобутку нафти і газу. Тепер нафтогазові компанії зможуть проводити роботи без спеціального дозволу Мінагрополітики.
В Україні побудують три сонячні електростанції. Енергетичний холдинг Kness Group отримає €25,9 млн від Європейського банку реконструкції і розвитку та Фонду чистих технологій на будівництво сонячних станцій у Вінницькій області.
Wizz Air відкрила авіарейс з Харкова до Відня. Авіакомпанія буде виконувати перельоти з 25 листопада 2018 року двічі на тиждень. Вартість квитків починається від 1109 грн (€30).
Цифра дня
$3 млрд
Приблизно таку суму отримує Україна щорічно за транзит російського газу.
$444 млн
Відсотків виплатила Україна за єврооблігаціями державного боргу.
Цитата дня
Президент України Петро Порошенко щодо заяи Газпрому про розірвання газових контрактів:
"Контрактами між Нафтогазом і Газпромом не передбачено право їх розірвання в односторонньому порядку, і подібні заяви Газпрому можуть пояснюватися тільки небажанням виконувати свої контрактні зобов'язання".