"Коломойського не знаю, але поважаю". 10 цитат з інтерв'ю Радіо НВ голови наглядової ради ПриватБанку

7 травня 2019, 08:00

Голова наглядової ради ПриватБанку Енгін Акчакоча в інтерв'ю Радіо НВ розповів про ситуацію в банку, про своє ставлення до Ігоря Коломойського і його боргів, а також дав пораду Володимиру Зеленському

Про рішення Окружного адмінсуду Києва про незаконність націоналізації ПриватБанку

Я не хотів би коментувати будь-які рішення судів. Це ні моя сфера відповідальності, ні моє повноваження. Рішення суду виноситься незалежними суддями, наскільки мені відомо з того, як це відбувається в інших країнах. Час винесення рішення був дуже цікавим. Це я можу сказати. Я впевнений, що буде обов'язково подана апеляція відповідними сторонами.

Відео дня

Про наслідки рішення суду про незаконність націоналізації

Новини про Приватбанк збіглися з результатами виборів президента. Дві важливі події, що відбуваються майже одночасно, впливають практично на все, що відбувається в країні. Це справедливо для будь-якої країни світу. Однозначно, у багатьох українців є питання не тільки про те, що станеться з ПриватБанком, а й про те, що буде відбуватися при новому президенті. Ці питання є, і це нормально для будь-якої країни. Ці події позначаться на банківському секторі. Можливо, в формі більшого попиту на іноземну валюту, більшого попиту на ліквідність національної валюти. Це нормальні речі, оскільки вони не є суттєвими. Якщо ж вони стануть суттєвими, тоді це однозначно вплине на фінансову стабільність. Але зараз вони перебувають у розумних межах.

Про наслідки можливого скасування націоналізації ПриватБанку

Зараз Приватбанк - стабільний, здоровий і сильний банк. У нас найвища прибутковість. Ми номер один в дуже багатьох продуктах і послугах. У нас найбільша кількість клієнтів, а також обсяг депозитів. Ми дуже пишаємося тим місцем, яке зараз займаємо. Звичайно, це стало можливим завдяки капіталовкладенням держави, а саме народу України. Будь-які рішення суду, які скасовують цей процес, означають, що тим, хто вклав капітал, потрібно його повернути. Говорячи математичними термінами або з точки зору бухгалтерського обліку, якщо банк повертає цей капітал, він знову повернеться до негативних показників капіталу. Тобто комусь доведеться знову докапіталізувати цей банк. Я не хочу зараз спекулювати, але з математичної і фінансової точок зору це дуже складний процес...

Будь-які перешкоди на шляху перед Приватбанком розвернуть напрямок руху держави на 180 градусів. Ви йдете вгору, а вас направлять вниз. Все, про що йдеться в новому огляді Moody's, реалізується швидше, ніж будь-хто очікував. У фінансових термінах це спотворить вашу монетарну політику. Вона стоїть на двох "ногах" - обмінний курс і процентна ставка. Це вдарить по фіскальній політиці, по дефіциту бюджету. Вам доведеться більше брати в борг. Хто вам збирався дати його (фінансування. - ред.)? Захід, грунтуючись на програмах з МВФ. Якщо цього всього не буде, що станеться? Я не хочу говорити, що саме, але нічого хорошого.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Про те, чи було правильним рішення про націоналізацію

З огляду на те, що я знаю, а також з мого попереднього досвіду роботи в Туреччині, де я стикався зі схожими випадками, це рішення було правильним, мало на меті підтримати фінансову стабільність країни і було частиною програми реформ.

Про Ігоря Коломойського і намір стягнути з нього борги

Я його не знаю, ніколи з ним не зустрічався, але я його поважаю. За те, що він робив у цій країні. Я бачу його силу.

Я згоден з фактом, що вони (екс-власники. - ред.) створили хороший банк, добре функціонуючий банк. Однак була проблема з довгостроковим кредитним портфелем банку: НБУ виявив, що величезна кількість кредитів надали особам, пов'язаним з основними екс-акціонерами. Тож, хоча я його і поважаю, зараз у мене величезна кількість боргів, які мені потрібно з нього стягнути.

Порада Володимиру Зеленському

Структурні реформи повинні тривати. Незалежність інституцій потрібно продовжувати захищати. Бюрократів треба заохочувати більше брати участь у програмах реформ. Фінансова стабільність повинна сприйматися як пріоритет. Банківський сектор повинен бути захищений в питанні капіталізації. Державні банки потрібно реформувати в плані управління. Від поганих активів, зібраних у Фонді гарантування вкладів фізосіб, потрібно позбутися якомога швидше. Тому діяльність на фінансових ринках повинна заохочуватися і просуватися новою владою.

Про намір Коломойського отримати компенсацію в $2 млрд

Якби я був основним акціонером такого банку, я б не хотів повертати його собі, тому що мені б довелося повернути той капітал, який був у нього влитий. У мене його немає. Це великі гроші. Я б цього не хотів. Так, як основний акціонер я міг би подумати про те, щоб попросити компенсацію. Але за що компенсацію? Що було зроблено неправильно? Що держава і НБУ зробили такого, що призвело до втрати основним акціонером чогось, що треба компенсувати? Ці гроші пішли з кишень мільйонів українців. Яку втрату ми повинні компенсувати? Мені це важко зрозуміти. Але я про це читав тільки у ЗМІ. З перших рук я нічого такого не чув.

Як ПриватБанку повернути державі гроші, витрачені на його порятунок

Діяльність номер один - це повернути якомога більше непрацюючих кредитів. Це дасть нам найбільший і найприбутковіший результат. Друге - продовжувати залишатися прибутковими.

Про продаж банку

Якщо все піде добре, у нас занадто багато варіантів, як можна приватизувати банк: залучити стратегічного партнера або фінансового інвестора, розділити банк, провести первинне розміщення акцій на місцевому або міжнародному ринках. Є дуже багато альтернатив.

Як Україні залучити іноземні інвестиції

Приватний капітал не приходить в невідоме або таємниче середовище. Він взагалі в Україну не прийде в таких умовах, які викликають запитання. Перш за все нам треба роз'яснити нашу позицію і політику. Ми повинні бачити наше майбутнє. Без цього забудьте про іноземні інвестиції, допомогу Заходу і розвиток. Все просто.

Показати ще новини
Радіо NV
X