Окружний адмінсуд Києва визнав незаконною націоналізацію ПриватБанку

18 квітня 2019, 13:25

18 квітня Окружний адмінсуд Києва задовольнив позов екс-співвласника Приватбанку Ігоря Коломойського до Нацбанку і Кабміну щодо націоналізації, повідомила прес-служба суду.

Зазначено, що Окружний адміністративний суд, розглянувши справу за позовом Коломойського до Національного банку України, Кабінету Міністрів України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, визнав протиправними рішення відповідачів, наслідком яких стала націоналізація ПриватБанку, і визнав недійсним з моменту укладання договору купівлі-продажу державою акцій банку. У суді наголосили, що розгляд тривав з червня 2017 року, так як справа складається з понад 50 томів.

Відео дня

"Підставами для прийняття Окружним адміністративним судом міста Києва такого рішення були, в тому числі, недоведеність відповідачами наявності визначених законом підстав для віднесення ПАТ КБ ПриватБанк до категорії неплатоспроможних, в результаті чого в подальшому була ініційована процедура його націоналізації, і власне порушення процедури націоналізації банку, порядок якої регламентовано на законодавчому рівні", - йдеться в повідомленні.

У суді додали, що процедура націоналізації банку була визнана необґрунтованою і здійсненою з численними порушеннями чинного на той момент законодавства. Наслідком цього стало "неправомірне втручання держави в право акціонерів банку, в тому числі позивача, мирно володіти належним їм майном, що є порушенням як вимог національного законодавства, в тому числі Конституції України, так і положень міжнародних стандартів у цій сфері".

Начальник управління претензійно-позовної роботи юридичного департаменту Національного банку Віктор Григорчук заявив, що рішення буде оскаржене Національним банком, повідомляє прес-служба регулятора.

"Ми продовжимо доводити законність дій та прийнятих рішень регулятора в апеляційній інстанції. Вкотре звертаємо увагу, що породжена судовими рішеннями правова невизначеність підриває фінансову стабільність", - заявив він.

У Нацбанку додали, що такі рішення завдають шкоди міжнародному іміджу України. Регулятор запропонує Раді з фінансової стабільності звернутися до РНБО і Кабміну з приводу подібних судових практик.

"Міжнародні партнери України неодноразово наголошували, що націоналізація ПриватБанку була важливим кроком для забезпечення фінансової стабільності. Рішення про виведення неплатоспроможного ПриватБанку  за участю держави приймалось відповідно до норм діючого законодавства, було підтримане РНБО та Урядом України з метою забезпечення фінансової стабільності та збереження коштів громадян. Законність рішень очевидна і зворотна процедура у цьому питанні неможлива, адже для цього немає ні правових, ні економічних підстав. Після виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави, ПриватБанк  повністю перейшов на ринкову бізнес-модель і сьогодні є найприбутковішим українським банком та частиною стабільної і прозорої банківської системи", -  зазначила перший заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова.

У Нацбанку підкреслили, що рішення про визнання ПриватБанку в грудні 2016 року неплатоспроможним і його подальше виведення з ринку за участю держави грунтувалися на зменшенні розміру регулятивного капіталу до від'ємного значення. Нестача в капіталі ПриватБанку була виявлена за результатами стрес-тестування та підтверджена результатами інспекційної перевірки і незалежною міжнародно визнаною аудиторською компанією.

"Оскільки колишні акціонери банку не виконали взяті на себе зобов’язання з фінансового оздоровлення банку, про що особисто запевняли у своєму письмовому зверненні, Національний банк  визнав ПриватБанк неплатоспроможним та звернувся до Уряду з пропозицією набути права власності на акції банку", - нагадали в НБУ.

Як повідомлялося, Коломойський подав позов в Окружний адмінсуд Києва влітку 2017 року. Він просив суд визнати протиправними та скасувати рішення правління НБУ про віднесення ПриватБанку до категорії неплатоспроможних, рішення про затвердження пропозиції Нацбанку про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку, а також рішення ФГВФО про введення в банк тимчасової адміністрації.

18 грудня 2016 року Кабінет міністрів прийняв рішення про входження держави в капітал ПриватБанку. Згідно з цим рішенням, держава в особі Міністерства фінансів стала власником 100% акцій, а ПриватБанк був докапіталізований на суму 116,8 млрд грн. 3 липня 2017 року Міністерство фінансів України вирішило докапіталізувати Приватбанк ще на 38,6 млрд грн. Перший транш у 22,5 млрд грн було надано банку в липні 2017 року, другий на 16 млрд грн - в грудні.

Результати незалежного розслідування компанії Kroll свідчать, що Приватбанк був об'єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій як мінімум протягом 10 років до націоналізації, що завдало збитків банку мінімум на $5,5 млрд.

Нагадаємо, в лютому 2019 року Окружний адміністративний суд Києва усував Уляну Супрун з посади в.о. голови МОЗ.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X