«Реальність інша». В Нафтогазі відповіли на заяву Коболєва про можливість розірвати контракт з Фірташем
Санкції РНБО України проти олігарха Дмитра Фірташа не є достатньою підставою для розірвання контракту з його компанією Йе Енергія щодо постачання газу для перепродажу населенню в рамках річних тарифів, вважають в Нафтогазі.
Таку заяву зробив директор з інтегрованих комунікацій НАК Максим Білявський на своїй сторінці в Facebook.
Вчора Коболєв написав в Facebook, що контракт містить декілька підстав, які дозволяють повністю припинити зобов‘язання групи Нафтогаз перед Йе Енергією. Одна з них — санкції.
«Тобто якщо „новому керівництву“ не подобається контракт з Йе Енергією, то воно має чудову підставу його розірвати і припинити їсти цей кактус. Більше того, ця підстава існує вже більше місяця, а контракт досі діє…» — заявив Коболєв.
Білявський у відповідь написав, що «насправді реальність інша».
«Відповідальний керівник, якого найняв у свій час пан Коболєв, стверджує, що санкції проти Фірташа не є достатньою підставою для розірвання контрактів. Контракти із компанією Йе Енергія передбачають значну затримку із оплатою, фактично природний газ відпускається в торговий кредит. Тобто колишній очільник Нафтогазу домовився про такі контракти, розірвання яких в односторонньому порядку з боку НАКу означатиме претензії в суді до компаній групи Нафтогаз на десятки мільярдів гривень; неоплату газу на мільярди гривень (тобто фактично безповоротні втрати). Оскільки в реальному житті влада не допустить, щоб люди залишились без газу, споживачі будуть відбирати газ із ресурсу Нафтогазу, і всі потім будуть довго шукати гроші, які сплачують (мають сплачувати) споживачі», — відзначив директор з інтегрованих комунікацій НАК.
Він також додав, що у контракті з Йе Енергією передбачена відпускна ціна газу на рівні 7,42 грн за кубометр, тоді як інші"збути" отримують газ по 7,9−8,8 грн. Крім цього, законтрактовані у контракті обсяги газу у міжопалювальний період перевищують історичне споживання населення. Також у документі немає запобіжників від перепродажу комерційним споживачам газу, який призначається для населення.
«Таким чином, „талановито“ було реалізовано механізм, за яким компанії одіозного олігарха „дивним“ чином отримали можливість газ для населення перепродувати для промисловості. Тут відразу опоненти апелюватимуть, що закон забороняє обмежувати перепродаж газу. Як кажуть, „якщо є бажання, спосіб знайдеться“. Наша відповідь, — „балансуючі групи“ (цивілізований інструмент енергетичних ринків). Команда Нафтогазу під керівництвом Юрія Вітренко, разом із НКРЕКП та Міненерго зараз працює над провадженням такого підходу. Також розглядається варіант інсталяції „алокаційних угод“», — пояснив Білявський.
Крім цього, він спростував заяву Коболєва, що Вітренко відстоював модель ринку, яка передбачала високу маржу для приватних постачальників.
Як зараз працює ринок газу для населення
З 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022 року населення отримує газ за річними контрактами, в рамках яких ціни різних постачальників коливаються від 7,8 до 13,5 грн за кубометр. Газзбути, асоційовані з олігархом Дмитром Фірташем, встановили ціну 7,99 грн за кубометр, а Нафтогаз — 7,96 грн. Інші газопостачальні компанії жалілись на те, що їм Нафтогаз продає газ дорожче, ніж компанії Фірташа.

Чому згадали про контракт Нафтогазу з Йе Енергією Фірташа
Голова правління НАК Юрій Вітренко заявив 18 липня, що Йе Енергія Фірташа і низка інших учасників ринку перепродують промисловим підприємствам газ, куплений у Нафтогазу за договорами, укладеними для забезпечення річних контрактів на поставку газу населенню.
«Зафіксовано факти, що газ продається, оскільки цей договір з компаніями Фірташа дозволяє перепродувати газ, і вони перепродують його промисловим споживачам… І це створює ризик того, що цих обсягів потім не буде вистачати для потреб населення, і необхідно буде компенсувати імпортованим газом», — сказав Вітренко.
Вчора про це написала Економічна правда. Видання повідомило, що ТОВ Йе Енергія Фірташа купує у Нафтогазу газ для перепродажу населенню в рамках річних контрактів за ціною 7 420 грн за 1000 кубометрів (з ПДВ), як і ТОВ Газопостачальна компанія Нафтогаз України. Ці дві компанії, які разом контролюють до 80% ринку постачання газу побутовим споживачам, законтрактували найбільші обсяги — 6 млрд куб м та 2,2 млрд кубометрів газу відповідно. Ціни в їхніх контрактах є найнижчими: решта компаній купують газ за ціною від 7,9 до 8,8 тисяч грн, йдеться в матеріалі.
Після цього в Нафтогазі заявили, що у травні 2021 року більше 20% природного газу, який був відпущений газбутовим підприємствам для постачання населенню за річними договорами, було перепродано за ринковими цінами промисловим споживачам. В НАК також повідомили, що Нафтогаз спільно із Міненерго, НКРЕКП та ТОВ ОГТСУ «розробили нову модель прозорого забезпечення потреб населення природним газом».
Коболєв заявляв в інтерв'ю Інтерфакс-Україна в травні, що вести перемовини з Йе Енергію «було і правильним, і єдино можливим варіантом».
«Про результат цих перемовин чудово знає прем'єр-міністр, чудово знає президент України і чудово знають та до його підписання були повідомлені всі органи, які мають до цього стосунок. Зокрема, наприклад, Антимонопольний комітет», — відзначав він.
Вітренко неодноразово критикував контракт з компанією Фірташа, оскільки вважає, що переговори були непрозорими. Він говорив, що не знав умов цих домовленостей, коли займав посаду в.о. голови Міненерго.
В інтерв'ю НВ Бізнес в травні, уже після призначення очільником Нафтогазу, Вітренко не зміг сказати, чи планує держкомпанія переглянути ціну в контракті з Йе Енергією.
«По-перше, я особисто як голова компанії не займаюся подібного роду питаннями. Це питання буде аналізуватися, це теж поточний процес. Поки не готові вийти прямо зараз з рішенням», — відзначив він.