"Кінець грандіозної і цинічної афери". Російський експерт заявив, що Газпром може розпастися на кілька компаній

5 квітня 2019, 08:54

Ухвалення Європарламентом оновленої газової директиви може призвести до того, що Газпром розпадеться на кілька компаній, сказав партнер консалтингового агентства RusEnergy Михайло Крутіхін в коментарі The Insider.

"Після вступу в силу зміненої газової директиви всі антимонопольні правила, що діють на території Євросоюзу, будуть поширюватися на газопроводи, які підводять газ з території інших країн. Це стосується не тільки Північного потоку-2, а й Турецького потоку. Спочатку повідомлялося, що Німеччина нібито домоглася права самостійно робити винятки з цих правил для такого проекту, як Північний потік-2. Я вчитався в цей документ. Країна, в яку приходить газ, може надавати винятки з правил, але тільки для вже працюючих проектів. Північний потік-2 до моменту вступу в силу нових правил ще не буде запущений, тому на нього будуть поширюватися більш серйозні обмеження", - зазначив він.

Відео дня

Крутіхін додав, що Німеччина зможе ініціювати надання цим газопроводом виключення з антимонопольних правил, але на це необхідна буде згода Єврокомісії, яка виступає категорично проти тих умов, на яких повинен був працювати Північний потік-2.

"Що це означає? По-перше, Газпром втратить право власності на трубу. По-друге, оператором маршруту також повинна бути незалежна компанія. Мало того, всі операції повинні бути повністю прозорі, а тарифи справедливі. За цим теж буде стежити Єврокомісія. І , нарешті, найголовніше: в газопровід необхідно буде пустити газ інших постачальників. Це прямо суперечить російському закону про експорт газу, за яким працює Газпром. Тепер же доведеться пустити в трубу, наприклад, Роснефть, Новатек і інші компанії, які теж добувають газ в Росії. Те ж саме стосується Турецького потоку. У нього доведеться пустити азербайджанський або іранський газ. Монополія Газпрому руйнується", - підкреслив експерт.

За його словами, Газпром зможе продовжити користуватися половиною потужності газопроводу, а другу половину через аукціони віддавати іншим постачальникам, але це суперечить російському законодавству.

"Також Газпрому доведеться знайти якусь компанію, яка стане власником труби. Можливо, формально незалежною. Крім того, потрібен буде незалежний оператор труби. Як з цього положення буде викручуватися російська компанія, я не знаю", - сказав він.

Крутхін додав, що проти антимонопольного законодавства Європи Росія зробити нічого не може.

"Я не виключаю, що сьогоднішнє рішення призведе до того, що Газпром розпадеться на кілька компаній, одна з яких буде займатися транспортуванням, друга - видобутком, третя - реалізацією. Я не виключаю, що в кінці кінців це може статися", - резюмував він.

Пізніше Крутіхін написав в Facebook, що Газпром, схоже, "виконав свою функцію механізму з переводу дуже великих грошей з державної кишені в приватні".

"Про кінець цієї грандіозної і цинічної афери свідчить і намір підрядників продати свої компанії. Газпром може витратити мільярди на викуп цих активів, які в принципі йому зовсім не потрібні. Це стане останнім етапом трубопровідної афери. Про кінець цих махінацій говорить і відхід з Газпрому такий ключової фігури, як [Андрій] Круглов, який регулював основні потоки грошей. Відхід інших фігур, які непогано нажилися на газпромівських посадах, - ще одне непряме свідчення майбутніх змін", - додав він.

На думку експерта, позиція європейців, які не бажають миритися з монополізмом, штовхає Газпром до реформування.

"Не виключаю виділення газотранспортної компанії на кшталт Транснафти і поділу видобутку на регіональні компанії, контроль над якими отримають "хто треба" - можливо, і колишні підрядники будівництва газопроводів", - написав Крутіхін.

Як повідомлялося, Єврокомісія ще в 2017 році запропонувала внести зміни в європейську газову директиву, згідно з якими на газопроводи з третіх країн в ЄС повинні поширюватися ті ж правила, що і на трубопроводи всередині Євросоюзу. Одне з них: постачальник газу не може бути одночасно власником газопроводу, а його оператор зобов'язаний надавати доступ до нього іншим постачальникам.

4 квітня Європейський парламент прийняв оновлену газову директиву. Тепер зміни має схвалити Рада ЄС, після цього документ опублікують в Офіційному журналі ЄС. Зміни вступлять в силу через 20 днів після публікації. У країн-членів ЄС буде дев'ять місяців, щоб привести своє національне законодавство у відповідність з оновленою директивою.

Показати ще новини
Радіо НВ
X