Гройсман заявив, що новий ринок електроенергії запрацює 1 липня

3 червня 2019, 10:51

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що НКРЕКП підготувала всю нормативну базу, яка необхідна для запуску з 1 липня нової моделі ринку електроенергії.

«Ми в середу приймемо ще 2−3 питання, і вся нормативна база буде ухвалена. Думаю, впровадження відбудеться вчасно», — зазначив він в інтерв'ю каналу Інтер 31 травня.

Відео дня

Гройсман підкреслив, що ціна для населення не збільшиться: «Для мене важливо в цьому ринку, що не повинна збільшитися ціна для населення. Закон дає нам можливість обмежити цю ціну, і ми це зробимо. Друга позиція — не повинна зростати ціна для промисловості… На сьогоднішній день треба прийняти рішення і уряду, і регулятору, щоб обмежити цю ціну і для промисловості».

Прем'єр-міністр додав, що ціна для промисловості може трохи коливатися, але «ні в якому разі ніяких серйозних підвищень бути не може».

Нагадаємо, в липні 2019 року в Україні заплановано запуск нової моделі оптового ринку електроенергії. Передбачається перехід від роботи за моделлю «єдиного покупця» до конкурентного механізму, який передбачає двосторонні договори між виробниками та споживачами, постачальниками, введення балансуючого ринку, ринку «на добу вперед» і внутрішньодобового ринку. Реформа енергоринку була вимогою Євросоюзу. При цьому ЄС і інші міжнародні партнери України, зокрема Європейський банк реконструкції і розвитку, Європейський інвестиційний банк і Світовий Банк, порадили відкласти запуск нового ринку через неготовність галузі.

У компанії ДТЕК олігарха Ріната Ахметова, частка якої на ринку розподілу і постачання електроенергії становить 47%, підтримують введення нової моделі енергоринку з 1 липня. Там вважають, що готовність нормативної бази та інфраструктури є високою. Голова Асоціації споживачів енергетики і комунальних послуг, представник президента в Кабміні Андрій Герус не згоден. В інтерв'ю Радіо НВ він заявив, що не всі необхідні нормативно-правові акти прийняті і не всі IT-продукти протестовані. В результаті система буде давати збої і виникне «колапс з ціноутворенням». Крім того, за різними оцінками, ціни можуть зрости на 30−100%, оскільки ринок монополізований, заявив Герус.

31 травня це питання обговорила Рада національної безпеки і оборони України. За словами секретаря РНБО Олександра Данилюка, більшість учасників засідання зійшлися на тому, що запуск нової моделі ринку необхідно відстрочити, оскільки ціни можуть різко вирости. Президент Володимир Зеленський зазначив, що «в умовах суцільної монополізації можуть виникнути ризики і для виробників, і для споживачів, і для економіки України в цілому». Члени РНБО домовилися протягом двох тижнів запропонувати можливі рішення.

Показати ще новини
Радіо NV
X