Сталева хватка. Що стоїть за найбільшою угодою цього року в українській металургії
Схоже, що хвиля злиттів і поглинань в Україні докотилася й до металургії.
Найбільша металургійна компанія країни – група Метінвест Ріната Ахметова і Вадима Новінського – викупила чверть шахтоуправління Покровське, найбільшого виробника коксівного вугілля в Україні.
Що означає ця угода, і чому кількість M&A в металургії буде рости? НВ Бізнес підготувало відповіді на ці запитання.
1. У чому суть угоди
На початку серпня група опосередковано увійшла до складу акціонерів шахтоуправління Покровське і Свято-Варваринської збагачувальної фабрики (обидва активи знаходяться в Покровську, на підконтрольній Україні території).
За 24,99% акцій Покровського Метінвест заплатив $190 млн. За оцінками Eavex Capital, вся компанія сьогодні коштує $900 млн – $1,1 млрд. Таким чином, актив був куплений за ринковою ціною.
Раніше шахтоуправління належало скандальному олігархові Віктору Нусенкісу, відомому своїми проросійськими поглядами, що залишив Україну. Таким чином, підприємство перейшло з-під контролю близького до Кремля олігарха до українських підприємців.
Угода не торкнулася Донецьксталі та інших активів Віктора Нусенкіса.
- Навіщо це Метінвесту
Метінвест рік тому втратив активи на непідконтрольній території, серед яких був і його єдиний український виробник вугілля – Краснодонвугілля (Луганська область). Тому придбання нового вугільного підприємства на підконтрольній Україні території є логічним кроком для компанії.
Особливо з урахуванням того, що в останній рік компанія змушена була везти вугілля зі своїх американських шахт United Coal Company, або купувати у сторонніх зарубіжних виробників, що значно здорожувало логістику і, як наслідок, вартість самого вугілля. Тепер логістичне плече буде набагато коротше: Покровськ знаходиться на кордоні Донецької та Дніпропетровської областей, де знаходяться основні виробничі активи Метінвесту.
За запевненням самої компанії, вона продовжує активно розвивати свої українські підприємства – в модернізацію застарілих виробничих потужностей вже вкладено близько $1 млрд.
- Що буде з Покровським далі
Шахтоуправління виробляє найкраще коксівне вугілля в Україні (в основному марки К), яке за якістю легко може змагатися з російським вугіллям. Основним покупцем вугілля, що видобувається шахтою, завжди був Метінвест. Шахта забезпечує 20% потреб холдингу в коксівному вугіллі.
У Метінвесті заявляють, що мають намір повністю відновити виробництво дефіцитного вугілля марки К. "Це гарантує співробітникам шахтоуправління збереження своїх робочих місць, а бюджету країни обіцяє додаткові податкові надходження. Більш того, це принесе додаткові соціальні інвестиції в місто Покровськ, для якого шахта є найбільшим промисловим підприємством і головним роботодавцем", – стверджують у компанії.
- Які ще M&A очікуються найближчим часом
За даними KPMG, найбільшими угодами в металургії за підсумками минулого року стало придбання американської BlackRock Inc. у CERCL Holdings Limited 13% акцій британської гірничорудної компанії з активами вУкраїні Ferrexpo Plc за $126 млн, а також продаж групою Evraz (РФ) 100% Євраз Суха Балка (Кривий Ріг Дніпропетровської область) групі DCH Олександру Ярославському за $110 млн.
Таким чином, угода Метінвесту стане однією з найбільших за останні роки на металургійному ринку. Експерти прогнозують подальше пожвавлення M&A активності на металургійному ринку, який сьогодні перебуває на підйомі. Металурги будуть намагатися компенсувати виробничі потужності, втрачені на Донбасі в результаті торішньої блокади і експропріації активів, що послідувала за нею.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.