Сталева хватка. Що стоїть за найбільшою угодою цього року в українській металургії

17 серпня 2018, 11:19

Схоже, що хвиля злиттів і поглинань в Україні докотилася й до металургії.

Найбільша металургійна компанія країни – група Метінвест Ріната Ахметова і Вадима Новінського – викупила чверть шахтоуправління Покровське, найбільшого виробника коксівного вугілля в Україні.

Відео дня

Що означає ця угода, і чому кількість M&A в металургії буде рости? НВ Бізнес підготувало відповіді на ці запитання.

1. У чому суть угоди

На початку серпня група опосередковано увійшла до складу акціонерів шахтоуправління Покровське і Свято-Варваринської збагачувальної фабрики (обидва активи знаходяться в Покровську, на підконтрольній Україні території).

За 24,99% акцій Покровського Метінвест заплатив $190 млн. За оцінками Eavex Capital, вся компанія сьогодні коштує $900 млн – $1,1 млрд. Таким чином, актив був куплений за ринковою ціною.

Раніше шахтоуправління належало скандальному олігархові Віктору Нусенкісу, відомому своїми проросійськими поглядами, що залишив Україну. Таким чином, підприємство перейшло з-під контролю близького до Кремля олігарха до українських підприємців.

Угода не торкнулася Донецьксталі та інших активів Віктора Нусенкіса.

  1. Навіщо це Метінвесту

Метінвест рік тому втратив активи на непідконтрольній території, серед яких був і його єдиний український виробник вугілля – Краснодонвугілля (Луганська область). Тому придбання нового вугільного підприємства на підконтрольній Україні території є логічним кроком для компанії.

Особливо з урахуванням того, що в останній рік компанія змушена була везти вугілля зі своїх американських шахт United Coal Company, або купувати у сторонніх зарубіжних виробників, що значно здорожувало логістику і, як наслідок, вартість самого вугілля. Тепер логістичне плече буде набагато коротше: Покровськ знаходиться на кордоні Донецької та Дніпропетровської областей, де знаходяться основні виробничі активи Метінвесту.

За запевненням самої компанії, вона продовжує активно розвивати свої українські підприємства – в модернізацію застарілих виробничих потужностей вже вкладено близько $1 млрд.

  1. Що буде з Покровським далі

Шахтоуправління виробляє найкраще коксівне вугілля в Україні (в основному марки К), яке за якістю легко може змагатися з російським вугіллям. Основним покупцем вугілля, що видобувається шахтою, завжди був Метінвест. Шахта забезпечує 20% потреб холдингу в коксівному вугіллі.

У Метінвесті заявляють, що мають намір повністю відновити виробництво дефіцитного вугілля марки К. "Це гарантує співробітникам шахтоуправління збереження своїх робочих місць, а бюджету країни обіцяє додаткові податкові надходження. Більш того, це принесе додаткові соціальні інвестиції в місто Покровськ, для якого шахта є найбільшим промисловим підприємством і головним роботодавцем", – стверджують у компанії.

  1. Які ще M&A очікуються найближчим часом

За даними KPMG, найбільшими угодами в металургії за підсумками минулого року стало придбання американської BlackRock Inc. у CERCL Holdings Limited 13% акцій британської гірничорудної компанії з активами вУкраїні Ferrexpo Plc за $126 млн, а також продаж групою Evraz (РФ) 100% Євраз Суха Балка (Кривий Ріг Дніпропетровської область) групі DCH Олександру Ярославському за $110 млн.

Таким чином, угода Метінвесту стане однією з найбільших за останні роки на металургійному ринку. Експерти прогнозують подальше пожвавлення M&A активності на металургійному ринку, який сьогодні перебуває на підйомі. Металурги будуть намагатися компенсувати виробничі потужності, втрачені на Донбасі в результаті торішньої блокади і експропріації активів, що послідувала за нею.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X