Що дала українцям електронна валютна ліцензія

2 серпня 2017, 19:03
Національний банк з 3 липня почав видавати електронні індивідуальні валютні ліцензії фізособам на перерахування іноземної валюти за кордон для здійснення окремих валютних операцій

На підставі ліцензії фізособа зможе протягом одного календарного року перерахувати іноземну валюту за кордон на загальну суму до $50 тис.

Електронна ліцензія дає право вкладати кошти в активи, розміщувати гроші в іноземних банках, укладати договори страхування життя з іноземними компаніями.

Відео дня

Своєрідними агентами з видачі ліцензій стали банки, які в подальшому пересилають валюту. Станом на 24 липня Нацбанк видав 18 таких ліцензій. Деякі громадяни змогли стати акціонерами Аpple і Facebook.

Що в цілому дає така валютна лібералізація і як використовувати українцям зароблені гроші за кордоном, НВ Бізнес запитав провідних спеціалістів.

Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital

Лібералізація валютного ринку – це перезрілий процес, тому він позитивний. Зараз ми бачимо, що знімаються обмеження, які вводилися Національним банком для отримання гривні, а з іншого боку, йде намагання лібералізувати ринок. І та, і та активність дуже позитивна насправді. Зараз з'явилася можливість інвестувати в українські єврооблігації. Цієї можливості не було. А дохідність тих же єврооблігацій банків… Наприклад, депозит в Ощадбанку 2%, а ви можете під 10% купити той самий борг Ощадбанку, але за кордоном. Тож це буде більше цікаво. І ці люди, які не мали вибору, зараз отримують можливість – 10% за єврооблігаціями. Це добре вплине на ринок єврооблігацій, але вдарить не тільки по локальному фондовому ринку, а й по ринку квартир.

Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України

По-перше, електронна ліцензія спрощує життя. Її дійсно можна отримати за один день. Але щоб отримати її за один день, потрібно бути дуже підготовленим. Зараз цим новим фінансовим інструментом скористалися не дуже багато людей. Це поодинокі випадки. Я знаю кілька банків, які вже афішували про те, що ми видали першу електронну ліцензію. Там потрібна довідка з податкової про походження доходів і про те, що сплачені всі податки, або заповнена електронна декларація. Крім цього, має бути відкритий рахунок за кордоном. Якщо ти переказуєш зі свого рахунку в Україні на рахунок за кордоном, то рахунок вже має бути відкритий. І ти повинен цим скористатися протягом одного дня на той момент, коли тобі відкривається ця електронна ліцензія. Тому що наступного дня вона вже стає анульованою. Тобто потрібно мати довідки з податкової або заповнену декларацію. І другий момент - потрібно мати відкритий рахунок за кордоном. Якщо це оплата за якісь послуги, то тоді має бути представлений інвойс або договір з чітким розумінням, щоб було зрозуміло, куди будуть витрачені ці гроші. Це значно спрощує життя людям, але воно ще не набуло масового буму. Так, тим людям, яким це дійсно необхідно, це спрощує життя.

Олександр Почкун, керівний партнер Baker Tilly Ukraine

Безумовно, це позитивний крок до лібералізації валютного законодавства. Будь-яка лібералізація – це крок назустріч до цивілізованого ринку і цивілізованих відносин з людьми, які володіють цими грошима. Що це змінить? На мій погляд, це викреслить хоча б якісь пункти з переліку тих причин, чому треба їхати з країни. Досить багато людей, коли вони розуміють, що вони не можуть інвестувати, вони не можуть розпоряджатися тими грошима, які вони заробили в Україні, вони для себе роблять невтішні висновки і вибирають якусь більш цивілізовану юрисдикцію, для того щоб будувати своє майбутнє. І ці питання у багатьох є в переліку. І тому я думаю, що це дуже позитивний крок для того, щоб залишати цих талановитих людей в Україні, дати якісь аргументи, чому треба тут залишатись. Але я думаю, що у Нацбанку і у держави ще дуже довгий шлях до повної лібералізації.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X