Це було не складно, – український акціонер Apple

1 серпня 2017, 19:10
Олексій Сухоруков, керуючий директор інвестгрупи Універ, розповів, як йому вдалося стати акціонером Apple та Facebook

Уже місяць українці можуть легально і досить просто інвестувати кошти в закордонні активи. Це можуть бути як об'єкти нерухомості, так і, наприклад, акції зарубіжних компаній.

Відео дня

У липні НБУ почав процедуру видачі електронних індивідуальних ліцензій для фізосіб. Цю ліцензію можна отримати через будь-який український банк. Як запевняють в НБУ, ліцензії видаються за кілька хвилин і діють протягом дня на один платіж.

Як тільки гроші потрапляють на рахунок брокера, власник ліцензії може інвестувати в будь-які закордонні акції.

НВ Бізнес поговорив з керуючим директором інвестгрупи Універ Олексієм Сухоруковим – одним з перших українців, який купив акції відомих у світі компаній Apple і Facebook, після того як НБУ зняв обмеження на валютному ринку.

– Розкажіть, будь ласка, скільки акцій і яких компаній ви купили за кордоном, і завдяки чому це стало можливим?

– Я зробив пробну закупівлю. Було куплено три акції Apple і три акції Facebook. Це стало можливим завдяки тому, що я отримав електронну індивідуальну валютну ліцензію Нацбанку на таку операцію.

– Наскільки її було важко отримати?

– Це було не складно. Це було трохи довше, ніж я очікував. Просто тому, що у банку не була налагоджена ця процедура. Я був першим клієнтом банку, який захотів зробити такий платіж, для чого потрібна була така ліцензія.

Який банк? Як проходив сам процес оформлення?

– Це був найближчий до нашого офісу ПриватБанк, який допоміг мені це зробити. Заодно допоміг собі налагодити цю процедуру. Я прийшов у відділення, вони сказали, що потрібно звернутися до головного офісу. Після чого зі мною зв'язалася з головного офісу і провели мене по цій процедурі буквально за руку.

– Які документи необхідно було подати?

– Перше - це було підтвердження того, що у мене в Україні є дохід, з якого сплачено податки. І якби у мене цього документа не було, то такий платіж був би неможливий. Обов'язкова умова, що платіж повинен бути менше, ніж дохід, отриманий за якийсь період. Тобто ви повинні підтвердити, що у вас є легальний дохід. Друге – я надав документи, які підтверджують реквізити платежу. У платіжці, яку я подавав, я вказував, номер рахунку, і потрібно було довести, що це саме ті реквізити, за якими я повинен платити, і це ті реквізити, які будуть використовуватися для того, щоб я зробив інвестиції. У моєму випадку це був договір з Універом, в якому були вказані платіжні реквізити, куди платити. І третій документ зовсім простий – це заява за формою, встановленою Нацбанком, де потрібно було вказати свої ім'я, по батькові, ідентифікаційний номер, суму платежу, валюту платежу.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– У вас до цього вже був рахунок за кордоном. Ці гроші просто переслали на нього і з цього рахунку ви купили акції, правильно?

– Не зовсім так. У мене рахунки за кордоном були, але це окрема історія. Вони не були використані в цій операції. Мета всієї цієї історії полягає в тому, щоб перевірити, як працює процедура. Не просто купити, а переконатися, що все працює, і розуміти, як це працює, щоб потім пропонувати нашим клієнтам. Після того, як всі зміни вступили в силу, коли ми зрозуміли, що вже можна, ми відкрили рахунок і почали пробні операції. Це була не перша операція в рамках цього експерименту, але перша з отриманням електронної ліцензії. Перша була зроблена з рахунку іншого клієнта в іноземному банку, для платежу з якого ніяка електронна ліцензія Нацбанку не потрібна. Для того, щоб гроші пішли з України, потрібно отримувати таку ліцензію. І гроші пішли з мого рахунку в Україні на рахунок брокера, в якому у Універа відкритий свій рахунок.

– Як довго зайняла вся процедура оформлення документів?

– Оскільки це була перша електронна ліцензія, отримана ПриватБанком, це зайняло чотири дні. Я думаю, що зараз це буде займати пару днів, можливо, навіть один день.

– Якщо громадянин України хоче купити акції за кордоном, що він повинен для цього зробити?

– Він повинен вибрати брокера, де він хоче відкрити рахунок. Це може бути український брокер, це може бути іноземний брокер. Скажу відразу, що в іноземного брокера відкрити рахунок простіше. Не потрібно нікуди їздити. Ви заходите на сайт, завантажуєте скан-копії паспорта, документів, що підтверджують місце проживання. Після цього через дуже короткий проміжок часу вам відкривається рахунок, який активізується після того, як на нього зайдуть гроші. Вся процедура повністю безпаперова. Якщо ви віддаєте перевагу працювати через українського брокера, то потрібно буде приїхати особисто, підписати паперові договори. Наш ринок перезарегульований. Тому відкрити рахунок в українського брокера буде складніше. Але є переваги. Іноземні брокери в більшості своїй беруть на рахунок від десяти тисяч євро або доларів. Через українського брокера можна торгувати з меншою сумою, на порядок меншою.

– Припустимо, людина хоче купити акції Apple або Facebook, у неї є на руках 10-15 тис. доларів. Розкажіть, що він повинен принести такі-то документи?

– По кроках процедура виглядає наступним чином. Якщо людина, громадянин України, хоче з українського банку інвестувати, наприклад, 15 тис. євро. Перше що вона робить – вона приходить в свій банк і відкриває валютний рахунок, якщо у неї такого рахунку не було. Складає на цей рахунок необхідні їй кошти, подає платіжку на переказ цих коштів за реквізитами, які дасть йому брокер. Якщо сума більше 10 тис. євро, то найпростіше працювати з іноземним брокером. Заходите на сайт, завантажуєте паспорт, довідку про місце проживання.

Через дуже короткий проміжок часу вам підтверджується рахунок і на підтвердженні рахунку вам вказуються реквізити, на які ви можете заплатити гроші. В євро один рахунок, в доларах інший рахунок, в рублях третій рахунок, в гривнях не приймають. З цими реквізитами ви йдете в свій банк і подаєте платіжне доручення. Якщо у вас вже є валютний рахунок, ви вказуєте в якості списання цей рахунок. Якщо його немає, ви відкриваєте цей рахунок, на цей рахунок складаєте гроші і ваша платіжка потрапляє у чергу. Для того, щоб вона з цієї черги пішла на виконання, потрібно, щоб ваш банк отримав електронну ліцензію.

Для цього ви даєте йому три документа додаткових. Перше – це заява на отримання ліцензії. Тому ви вказуєте ім'я, по батькові, суму платежу, валюту платежу і так далі. Друге – це договір або інший документ, який підтверджує реквізити платежу. Третій документ – це довідка або податкова декларація, яка підтверджує, що доходи у вас в Україні є і вони більше, ніж сума платежу, яку ви хочете зробити. Після того, як ці документи банк приймає, через якусь кількість годин або днів він отримує для вас в Нацбанку електронну ліцензію і відпускає ваш платіж. Далі гроші пішли, ви їх побачили у себе на брокерському рахунку і робите операцію купівлі будь-якої акції, яка на той момент вам здається привабливою.

– І ви були першим, хто пройшов цю процедуру в нашій країні?

– Думаю, що ні. Я пройшов це першим у ПриватБанку. Оскільки номер ліцензії був 14, мабуть, 13 осіб до мене змогли це зробити.

– Якщо говорити про те, що ви купили акції, а як тепер гроші, які ви заробите за кордоном, ви зможете завести назад в Україну?

– Я подаю брокеру заяву на виведення. Протягом короткого часу він виводить гроші на той рахунок, який я вкажу, в тому числі в Україні.

– На це ліцензію не треба отримувати?

– Ні. Електронні ліцензії з'явилися тільки завдяки тому, що вони прописані в декреті про валютне регулювання. Вони там вже 24 з гаком роки. І те, що зробив Нацбанк, – він пхнув у букву цього декрету дух лібералізації. Самі ліцензії в декреті є, як і сам декрет. Але оскільки ці ліцензії електронні, то це концептуально змінює ситуацію. Це вже не є проблемою. Якщо раніше для отримання індивідуальних ліцензій потрібно було вказати ціну, за якою ви хочете купити, суму, довести, що ці гроші вже лежать у вас на рахунку, і чекати 30 днів, протягом яких ціна повинна бути незмінна. Зрозуміло, що це не працювало. Це не працювало для біржових операцій. Коли ви купуєте якусь фабрику у Польщі, ви договорилися з її власником, зафіксували ціну. 30 днів для такої операції – це не проблема. І такі ліцензії були. Але коли мова йде про біржову операцію, ви не можете зафіксувати на 30 днів суму. Тому що через 30 днів ви просто можете не захотіти купувати ці акції.

Показати ще новини
Радіо NV
X