«Газпром уже використовує газ як зброю». Україна запропонувала Європі вигідну для всіх формулу запуску Північного потоку-2 — Вітренко
Україна пропонує включити до сертифікації Nord Stream 2 AG умову доступу до всіх газопроводів, які поставляють російський газ у ЄС.
Про це заявив глава правління НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко за підсумками переговорів з держсекретарем Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини Андреасом Файхтом, повідомляє Інтерфакс-Україна.
«Всі компанії, в першу чергу європейські, повинні отримати недискримінаційний доступ, як і Газпром, до всіх газопроводів, які об'єднують Росію і Європейський Союз. Щоб європейські компанії самі могли вирішувати, через який газопровід вони будуть транспортувати газ. Ми пояснили як це працює, чому це має бути вимогою при сертифікації Nord Stream 2 AG і надали всі економічні аргументи», — сказав Вітренко.
За його словами, ця умова необхідна для забезпечення чесної та справедливої конкуренції відповідно до європейського законодавства, про яку йдеться в заяві Німеччини і США щодо Північного потоку-2.
Вітренко також повідомив, що ряд європейських компаній хочуть отримувати газ на кордоні Україна-РФ, самостійно замовляючи транзитні потужності через ГТС України.
Крім того, він нагадав, що при будівництві обхідних потоків доставки російського газу до ЄС вони заявлялися для додаткових обсягів газу, які повинні піти в Європу.
«Тому ми говоримо: якщо мова йде про додаткові обсяги, то нехай ті обсяги, які зараз йдуть через Україну, будуть збережені, а не перенесені на Північний потік-2, як про це говорить Росія», — зазначив Вітренко.
За його словами, Україна готова вести переговори про продовження транзитного контракту з Газпромом, але саме по собі це продовження не є достатньою гарантією збереження транзиту через Україну, тому й потрібен недискримінаційний доступ і контракти з європейськими компаніями.
Крім того, збереження на пропонованих умовах транзиту через ГТС України дає європейським компаніям гнучкість вибору при поставках газу,
Глава НАК звернув увагу, що Газпром вже використовує газ як політичну зброю, штучно обмежуючи поставки газу до ЄС, викликавши різке зростання спотових цін в Європі, що згодом спричинить і зростання цін за довгостроковими контрактами з Газпромом.
«Тому всі в європейських країнах постраждають від високих цін на газ, а ці високі ціни стали наслідком того, що Газпром відправляє набагато менше газу в Європу», — додав він.
Як повідомлялося, влітку 2021 року США і ФРН узгодили спільну позицію по Північному потоку-2. Зокрема, Берлін зобов’язується вживати заходів у разі, якщо РФ буде використовувати поставки енергоносіїв для здійснення тиску на Україну.

У Газпромі спільну заяву Джо Байдена і Ангели Меркель назвали декларативним і ні до чого юридично не зобов’язуючим документом.
10 вересня Газпром заявив про завершення добудови Північного потоку-2.
13 вересня стало відомо, що Nord Stream 2 AG подала документи до Федерального мережевого агентства Німеччини на сертифікацію як незалежний газотранспортний оператор. Їх розгляд може тривати до чотирьох місяців.
Проектна потужність Північного потоку-2 становить 55 млрд кубометрів на рік.