«Хороші друзі можуть не погоджуватися». Байден і Меркель не змогли домовитися щодо Північного потоку-2
Президент Джо Байден і канцлер Німеччини Ангела Меркель під час зустрічі 15 липня не змогли усунути розбіжності з приводу російського газопроводу Північний потік-2, але відзначили, що Росії не можна дозволяти використовувати енергоресурси як зброю для тиску на своїх сусідів.
«Моя точка зору з приводу Північного потоку-2 давно відома. Хороші друзі можуть не погоджуватися. На той момент, коли я став президентом, він був завершений на 90%. І вводити санкції, схоже, не було ніякого сенсу. Було розумніше працювати з канцлером, щоб з’ясувати, як вона буде діяти, якщо Росія якимось чином спробує шантажувати Україну», — сказав Байден журналістам в ході прес-конференції після двох зустрічей з Меркель в Білому домі.
Він додав, що обидва лідери попросили свої команди подумати про практичні заходи, які вони могли б спільно вжити, якщо дії Росії будуть становити загрозу.
За словами Байдена, він висловив Меркель свої давні побоювання з приводу газопроводу.
«Канцлер Меркель і я абсолютно єдині в нашому переконанні, що Росії не можна дозволяти використовувати енергетику в якості зброї для примусу або погроз своїм сусідам», — заявив глава Білого дому.
Меркель зазначила, що Берлін і Вашингтон по-різному оцінюють Північний потік-2.
«Наша ідея була і залишається в тому, щоб Україна залишалася транзитною країною; що Україна, як і будь-яка інша країна в світі, має право на територіальний суверенітет, тому ми залучені і продовжуємо брати участь в Мінському процесі. Ми будемо активно діяти, якщо Росія не поважатиме права України як транзитної країни. Північний потік-2 — це додатковий проєкт, а не проєкт, покликаний замінити транзит через Україну», — підкреслила вона.
Меркель додала, що у Європейського Союзу є «низка інструментів», зокрема санкції, які він може використовувати, якщо Росія припинить транзит природного газу через Україну.
«У нас є можливості реагувати. Ми підтримуємо контакт з нашими європейськими друзями з цього приводу», — сказала Меркель.
12 липня президент України Володимир Зеленський перебував із візитом в Берліні. Канцлер Німеччини Ангела Меркель під час спільного брифінгу з ним заявила про необхідність збереження транзиту російського газу через Україну після запуску газопроводу Північний потік-2.
Зеленський заявив після візиту, що Україні потрібні гарантії стабільного газопостачання на наступні 10−15 років.
За даними Nord Stream 2 AG, газопровід побудований на 98%. Будівництво планують завершити в серпні.