Рада ухвалила за основу низку законопроєктів, які захистять боржників за кредитами в іноземній валюті
Верховна Рада прийняла за основу законопроєкти № 4475, № 4398, № 4399, спрямовані на захист українців, які мають борги по кредитах в іноземній валюті.
Верховна Рада України на засіданні 19 березня підтримала в першому читанні законопроєкт № 4475, № 4398, № 4399 про захист українців, які мають борги по кредитах в іноземній валюті, передає Інтерфакс-Україна.
Законопроєкт № 4475 підтримали 265 народних депутатів, законопроєкт № 4398 — 260, а законопроєкт № 4399 — 256.
Законопроєкт № 4475 пропонує реструктуризувати в обов’язковому порядку споживчі кредити, надані в іноземній валюті, за умови наявності у позичальника на момент надання позики перед кредитором. Відзначається, що днем проведення такої реструктуризації вважається день вступу в силу закону.
Законопроєкт № 4398 пропонує зобов’язати Фонд гарантування вкладів фізосіб не пізніше, ніж за 30 днів до публікації оголошення про відкриті торги, запропонувати позичальникові погасити заборгованість на суму не менше оціночної вартості активу.
Документ також пропонує виключити зі складу ліквідаційної маси житло, яке є єдиним місцем проживання сім'ї боржника, якщо воно не перевищує 60 кв. м, або 13,65 кв. м на кожного члена сім'ї боржника для квартири або 120 кв. м для житлового будинку.
Також законопроєкт пропонує дати можливість боржникам, які проживають в такому житлі, у разі недостатності доходів для виконання умов реструктуризації, за рішенням господарського суду виплачувати мінімальну суму щомісячного виконання плану реструктуризації.
Законопроєкт № 4399 пропонує дозволити банкам, які здійснюють реструктуризацію кредитів фізосіб в іноземній валюті, забезпечених іпотекою, не коректувати фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток) на суму згортання резервів з валового балансовою вартістю за такими наявними кредитами і на суму часткового прощення кредиту, що підлягає реструктуризації.
Нагадаємо, що у квітні 2021 року в Україні закінчується дія мораторію по валютній іпотеці. В НБУ рекомендували банкам і позичальникам почати переговори заздалегідь.