Українська мрія проти американської

6 травня 2019, 15:50
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Соціальна мобільність по-українськи: як кумівство та корупція породжують бідність

Американська мрія є символом соціальної мобільності - можливості завдяки важкій праці досягти успіху незалежно від приналежності до соціального класу, статі, віку, або інших ознак. Чи існує українська мрія?

Відео дня

У своєму facebook Максим Нефьодов написав повідомлення про колишнього керівника Служби автомобільних доріг пана Юлика, який замість догани за порушення умов проведення тендеру пішов на підвищення до центрального апарату Автодору. На жаль, такий випадок радше правило, ніж виняток. Схоже, це один з варіантів “української мрії”.

Американська мрія стимулює до конкуренції та інновацій. Бо в умовах чесної конкуренції перемогти можливо лише запропонувавши щось унікальне, чого немає в інших. Інновації підвищують продуктивність. Вища продуктивність - ключ до зростання доходів та економіки в цілому. 

Українська версія “соціальної мобільності” стимулює до кумівства та корупції. Наявність зв’язків та готовність платити хабарі для кар'єри в державному, а іноді і в приватному секторі часто важливіше за якісну освіту та досвід. Конкурентна перевага в бізнесі створюється не завдяки інноваціям, а замовленню конкурентів в силових та перевіряючих структурах, штучним бар’єрам для нових гравців.

В результаті, в Україні нівелюються стимули до розвитку нового та зростання вже існуючого бізнесу. Успіх досягається не завдяки інноваціям, а обмеженню конкуренції. Кумівство та корупція при просуванні по кар’єрній драбині знищують бажання інвестувати в освіту та людський капітал. Ті хто інвестують у себе або свій бізнес часто їдуть реалізовувати цей потенціал за кордон. Відсутність стимулів до інновацій та зростання бізнесу гальмує зростання продуктивності та, як наслідок, доходів та економіки в цілому.

Низька соціальна мобільність живить почуття несправедливості та нерівності, роблячи українців легкою здобиччю для популістів

Низька соціальна мобільність живить почуття несправедливості та нерівності, роблячи українців легкою здобиччю для популістів. Популісти пропонують прості рецепти, які можуть давати короткостроковий позитивний ефект для добробуту окремих груп громадян, але шкодять економічному розвитку в довгостроковій перспективі.

В результаті значна частина українців ностальгує за контролем над цінами, гарантованою зайнятістю та ілюзією соціальної рівності радянських часів замість інвестувати у власний розвиток або розвиток бізнесу.

Як розірвати це порочне коло - формувати критичне мислення, розповідаючи про те, чому кумівство та корупція породжує бідність, а також будувати інститути, які забезпечуватимуть соціальну мобільність.

Текст опубліковано з дозволу автора

Більше поглядів – у розділі Експерти НВ Бізнес

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X