Форензік – золотий інструмент власника

27 серпня 2018, 09:00

Український бізнес спецефічний тим, що в 99,9% випадків власники борються з наслідками, а не з причинами, вірять in-house менеджерам більше ніж external експертам, витрачають на менш важливі речі, а на більш важливих економлять.

Дзеркальна толерантність – найбільша помилка, яка часто коштує власникам десятки і навіть сотні мільйонів доларів. Сам термін означає однакове ставлення двох суб'єктів, наприклад, менеджера і власника, до однієї і тієї ж ситуації або об'єкту. Наприклад, власник думає, що для топа бізнес і його фінансові показники, його масштабування і експансія рівною мірою важливі і він, звісно, за інших рівних замість трансформаційного партнерства віддасть перевагу транзакційній співпраці перед сьогочасною наживою, але, на жаль, у більшості випадків фіксуємо протилежну ситуацію. Говоримо про одні і ті ж речі вголос однаково, а подумки по-різному. В українському бізнесі трансформаційне партнерство нині не в моді, про що свідчить низка ситуацій, в рамках яких активи йдуть за межі компаній та країни в цілому. Під активами маємо на увазі:

Відео дня

 • корпоративні права;
 • рухоме і нерухоме майно;
 • цінні папери;
 • гроші;
 • об'єкти інтелектуальної власності (патенти, торгові марки і звичайно інформація).

Згідно зі Світовою статистикою ACFE і українською статистикою, найчастіше якраз-таки незаконно відчужуються активи компаній, рідше – спотворюється фінансова звітність. Як правило – з метою поліпшення фінансових показників компанії і введення в оману власника бізнесу, який досить часто знаходиться поза операційного контролю. Як правило, такі ситуації характерні в компаніях з низькою системою внутрішніх контролів, таких як:

 • фінансовийвідсутність служби внутрішнього аудиту, фінансового контролера, регулярного зовнішнього аудиту;
 • фізичнийвідсутність камер відеоспостереження;
 • інформаційнийвільна можливість зняття інформації за допомогою носіїв;
 • Сomplianceвідсутність нормативних процедур і регламентів у компанії, наприклад, регламенту вибору підрядників/постачальників/контрагентів в цілому, без проходження compliance check на предмет конфлікту інтересів;
 • Whistle blowing systemвідсутність системи зворотного зв'язку, так званої гарячої лінії. Згідно зі статистикою, кожен другий випадок недобросовісних дій в компанії первинно фіксувався за допомогою цього інструменту;
 • відсутність СБ і СЕБ (служб безпеки і служб економічної безпеки).

Вище описаний мінімальний "must have" набір інструментів, який повинен бути на "борту" в обов'язковому порядку.

Але якщо все ж сталося так, що даний перелік інструментів не спрацював, необхідно реагувати негайно, вдаючись до процедури Форензік – інструменту, який допоможе знайти і розкрити все. Схеми, за допомогою яких витікала ліквідність, ідентифікувати людей, які відповідальні за дані операції і з великою часткою ймовірності – повернути втрачені активи.

Іноді доводиться копати роками, і нерідко лопата за час розслідування стає золотою. В такому випадку ми із Замовником сідаємо за стіл і вирішуємо, чи варто йти далі... У більшості випадків приймаємо рішення йти до кінця, адже дуже часто повернення втрачених активів і покарання винних – це питання принципу, навіть якщо залізна лопата перетворилася на дорогоцінний метал.

Будьте пильні і не допускайте "золотої лопати".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X