Форензік: попереджений, значить озброєний

7 липня 2017, 14:55
Інформація – інструмент, значущість якого дуже складно переоцінити

Володіючи інформацією, власник/топ-менеджер має додатковий час (час – єдиний невідновлюваний ресурс) і можливість зіставити всі "За і Проти" для прийняття зваженого, дуже часто стратегічного рішення, яке з більшою часткою ймовірності буде точнішим ніж те, яке приймається нашвидкуруч.

Відео дня

Форензік є тим самим інструментом, який у 99,9% випадків дає можливість отримання оперативної інформації, як про внутрішнє середовище компанії, так і про зовнішнє середовище. Процедуру forensic можна порівняти з вчасно поставленим діагнозом в боротьбі з вірусом. Форензік допомагає якісно вирішити проблеми внутрішнього і зовнішнього середовища.

При аналізі внутрішнього середовища компанії:

- ідентифікація ризиків шахрайських операцій (згідно з fraud tree – це апропріація активів, навмисне спотворення фінансової звітності, хабарництво, kickbacks);

- аналіз системи внутрішніх контролів (фінансова, інформаційна, юридична, фізична безпека);

- ідентифікація неефективних менеджерів у компанії;

- прозорість проведення тендерних закупівель;

- ефективність витрачання витратних статей компанії;

- прозорість здійснення продажів.

При аналізі зовнішнього середовища компанії:

- забезпечення превентивних заходів виникнення рейдерських атак на підприємство;

- усунення конфліктів інтересів і забезпечення прозорості при здійсненні закупівель;

- забезпечення інформаційної безпеки компанії за допомогою процедур OSINT, HUMINT і т.д.

З нашої практики, описані вище проблеми є типовими для всіх галузей економіки, особливо для аграрної галузі, як такої, яка є найбільш цікавою в фінансовому плані. Зважаючи на наш досвід, оперативне втручання шляхом проведення процедур forensic допомогло, зокрема, в одному конкретному випадку забезпечити превентивні заходи від недружнього поглинання агрохолдингу при розходженні 2-х акціонерів шляхом забезпечення збереження первинної документації та фінансової інформації від використання в особистих цілях і передачі її третім особам.

Незважаючи на те, що акціонери/власники бізнесу намагаються не виносити, що називається, "сміття з хати" своїх бізнес-процесів, всі ми чудово розуміємо, якими ще способами не гребують користуватися для досягнення власних цілей.

Існуюча тенденція використання силових структур для вирішення внутрішньо корпоративних конфліктів власників і партнерів агробізнесу поповнюється черговим випадком із завидною періодичністю. Представники цього бізнесу до кінця не дуже розуміють, чим можуть закінчитися подібні "послуги" правоохоронців. Як показує практика, збір чужого врожаю це вже класична бізнес-модель. Аграрні компанії набрали активи, і не тільки валютні. З урахуванням такої даності змінилися і вектори впливу на діяльність таких компаній. Тому варто оцінити виявлений інтерес з боку "нахлібників" і виділити три основні вразливі зони:

1. Кеш – галузь досі потребує великого обігу готівкових коштів. Партнери і найняті управлінці добре знають це і використовують як інструмент для блокування діяльності на "зручний період" з метою: а давайте домовимося. Привід у силовиків знайдеться завжди, і заодно це хороший спосіб поповнити кишеню.

2. Товар – що може бути краще, ніж блокування елеватора або арешту товару з його подальшим перепродажем. Елеватор не зможе приймати на зберігання урожай, а зерно в ньому може зіпсуватися. Отже, блокада сировини – прямий шлях домовитися і задовольнити апетити незгодних сторін.

3. Персонал – серед найнятого персоналу можуть бути шкідники і саботажники, які виявляють лояльність до іншої "команди". Тому agile, scrum і compliance – список з ваших обов'язкових "must have".

Як діяти? Найгірший етап – наявність кримінального провадження (справи), який варто вважати пройденим з моменту наявності останнього. Потрібно "засукати рукави" і приготуватися до рутинної роботи, яку варто робити на тверезу голову і, головне, правильно.

Хто може допомогти? Український агробізнес до таких простих дій поки не готовий. В агросекторі практично немає компаній, які на випередження працювали з адвокатами, щоб не допустити гострих кризових ситуацій. За допомогою зовнішніх радників можливо вирішити внутрішньо корпоративний конфлікт, війну колишніх партнерів, ситуацію недружнього поглинання без основних втрат. І в цьому може допомогти своєчасна процедура – forensic.

Показати ще новини
Радіо НВ
X