Атака політиків на державні монополії

21 вересня 2017, 15:34
Те, що відбулося звільнення наглядової ради НАК Нафтогаз України оголило одну глобальну проблему

З приходом у Нафтогаз Андрія Коболєва і Юрія Вітренка, а головне з призначенням незалежного наглядової ради здавалося, що ера, коли глави держмонополій призначаються політичними партіями для того, щоб роздерибанити бюджети пішли в минуле.

Відео дня

Потім в Укргазвидобування було призначено вихідця з McKinsey Олега Прохоренко, який досить швидко припинив злодійство і схематоз у компанії.

На чолі Укрнафти став західний топ-менеджер обраний на відкритому конкурсі Марк Роллінз.

Здавалося, що у всіх цих компаній велике і світле майбутнє - збільшення видобутку нафти і газу, анбандлінг, вихід на прибуток і подальша приватизація.

Перші проблеми почалися в Укрнафти. Держава нарахувало компанії неймовірний податковий борг. Будучи сама повинна ще більше, за вилучений з ПСГ без належної оплати газ.

Всі пропозиції Роллінза про реструктуризацію цього боргу або про взаємозалік боргів відкидалися. Зрештою Укрнафту почали позбавляти ліцензій на видобуток газу, що ще більше погіршує її і без того непросте становище.

Дальше більше. Компанії вдалося відсудити ліцензії, але виконавча служба вже кілька тижнів не може знайти на місці очільника Держгеонадр (відомство яке видає ліцензії) щоб змусити його виконати рішення суду і повернути ліцензії.

Спочатку мені здавалося, що проблема Укрнафти - це тільки окремий випадок.

Але минулого місяця такі складності з ліцензіями виникли і в іншої держкомпанії - Укргазвидобування.

Причому, як розповіло джерело в компанії відразу після виникнення проблем з ліцензією до керівництва прийшли "ходоки". Які натякнули, що Держгеонадра оперативно їх вирішать, якщо тільки Укргазвидобування проведе частину закупівель в особливих компаній...

Не здивуюся, якщо такі ж пропозиції надійшли і Укрнафті.

У вівторок ввечері я провів інтерв'ю для журналу Новое Время з Андрієм Коболєвим, головою правління Нафтогазу, і операційним директором компанії Юрієм Вітренко.

Вони розповіли про те, як уряд і влада намагаються вручну керувати компанією і що саме такого роду спроби означають.

Після інтерв'ю у мене немає сумнівів.

Наступ через позбавлення ліцензій на видобуток Укргазвидобування і Укрнафти, звільнення наглядової ради Нафтогазу, блокування призначення незалежного наглядової ради в Укрзалізницю - це все частина політики нинішньої влади.

Назва у неї проста: відновити контроль над фінансовими потоками через тиск різних держструктур. А відновивши його, взятися за "освоєння бюджетів".

Одним словом взятися за старе.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X