АПК: гра з нульовим результатом

25 лютого 2018, 12:54

В аграрному секторі останнім часом ми спостерігаємо загострення боротьби між учасниками ринку. Скандали сиплються один за іншим. Рікою ллється чорний піар. Великі агрохолдинги воюють за ресурси і місце під сонцем.

І часом роблять це не по-джентельменськи.

Всього за тиждень сталися два випадки, на які я звернув увагу.

Так, минулого тижня міністерство аграрної політики розповсюдило прес-реліз, в якому висловлює стурбованість "збільшенням хвилі компромату в ЗМІ, який поширюють один проти одного оператори аграрного ринку". МінАПК висловило підтримку виданням, які виявилися заручниками цієї ситуації.

Відео дня

Усім фактам зловживань повинна бути надана відповідна правова оцінка, вважають в міністерстві. "Мінагрополітики рішуче виступає проти війни компроматів та поширення недостовірної і шкідливої для галузі інформації і, особливо, порушення таємниці листування", – йдеться в повідомленні.

З огляду на відсилання до порушення таємниці листування, мова швидше за все йде про викладене недавно в мережу листування керівництва сайту AgroPolit, в якому обговорюються деталі кампанії з очорнення агрохолдингу Миронівський хлібопродукт – найбільшого виробника м'яса птиці.

Ще одна гучна історія (втім, за останній рік таких прикладів десятки) – це вимога з боку Українського клубу аграрного бізнесу до ЄБРР і МФК припинити фінансувати агрохолдинг Кернел. Мова знову ж таки йде про чорний піар. Тільки в першому випадку ним імовірно займалися ЗМІ. А в другому галузева асоціація.

Що я можу з цього приводу сказати?

Сьогодні український АПК на підйомі. Ми посідаємо перше місце в світі з експорту соняшнику. Входимо в п'ятірку найбільших країн з експорту сої, ріпаку та кукурудзи. Посідаємо сьоме місце з експорту зерна в світі. У України величезний запас орних чорноземів. Розвивається переробка агропродукції, органічне землеробство, з'являються високотехнологічні господарства на стику IT і АПК.

Чого ж не вистачає деяким учасникам ринку, що вони включаються в брудну і небезпечну гру проти своїх колег-конкурентів?

Відразу обмовлюся, чому вважаю таку гру небезпечною.

І МХП і Кернел – це публічні компанії, чиї акції торгуються на міжнародних біржах – у Варшаві та Лондоні. Позичають вони також за кордоном. Будь-які серйозні проблеми з цими компаніями призводять до підриву довіри інвесторів до українського аграрного сектору загалом.

До подорожчання капіталу для всіх. До зниження інтересу інвесторів до провідної галузі України – АПК. До того не численного, що разом з ІТ що ще живе і дихає в країні.

Дорожчі гроші означають, що ряд проектів ці флагманські для України компанії будуть змушені відкласти або заморозити.

Що призведе до зниження темпів розвитку, яке вдарить абсолютно по усім.

Так ось, на мій погляд, діяльність окремих учасників аграрного ринку проти інших це типова "гра з нульовим результатом". Є таке поняття в теорії ігор.

Наведу приклад. Коли у нас на столі лежить 100 доларів і їх не вистачає на всіх, є дві стратегії, як їх поділити. Перша – пустити в зростання, разом заробити 1000 доларів і роздати кожному потрібну суму. Друга – почати бити один одного за те, щоб їх забрав хтось один, кому дістанеться все.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ось останнє і є "гра з нульовим результатом".

Ніколи ще в історії вона не приводила до успіху. Маю велику надію, що у агрокомпаній вистачить мудрості перейти до першого сценарію: спільної роботи на зростання капіталізації галузі в цілому. Інакше ми втратимо один із найдинамічніших сегментів економіки через чиїсь роздуті амбіції.

Показати ще новини
Радіо NV
X