Підкоп під тарифи: регулятор спробував знизити ціни на роумінг

30 серпня 2016, 16:55
З 2017 року стільникові компанії змушені будуть зменшити міжоператорські розцінки, що опосередковано має вплинути на кінцеві тарифи

З 1 січня 2017 року українські абоненти можуть відчути суттєве зниження на дзвінки за межі домашньої мережі, перебуваючи як удома, так і за кордоном. Відповідне рішення одноголосно прийняла сьогодні Національна комісія регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ). Для того, щоби нововведення вступило в дію, потрібно, щоби його у місячний строк зареєструвало Міністерство юстиції. Тож не пізніше як у жовтні стане остаточно відомо, чи з Нового року знизяться ставки на міжоператорські дзвінки.

Відео дня

За доступ на мережі один одного (інтерконект) телеком-компанії сплачують одне одному згідно певних ставок. Зараз на внутрішньоукраїнському ринку за прийом голосового виклику оператори не мають права виставляти один одному рахунок вище, ніж по 23 копійки за хвилину (до 1 жовтня 2015 року цей тариф складав 36 коп./хв). Міжнародний інтерконект досі взагалі держава не регулювала.

НКРЗІ сьогодні попередила операторів, що через чотири місяці внутрішній інтерконект знизиться до 15 коп./хв, а міжнародний не перевищуватиме 10 євроцентів за хвилину.

Голова НКРЗІ Олександр Животовський пояснив дії комісії необхідністю зняти штучні завади на телеком-ринку. За його словами приблизно 90% внутрішньоукраїнських голосових викликів замикаються в домашніх мережах і часто тарифікуються як умовно-безкоштовні. Натомість дзвінки на номери інших вітчизняних операторів коштують набагато вище собівартості, яка, за підрахунками НКРЗІ, не перевищую 5-7 коп./хв.

Животовський пояснив, що комісія при вивченні питання керувалася кількома принципами. Перший – це відсутність дискримінації, другий - прив’язка до собівартості. Однак при міжнародних викликах диспропорція складає 2 євроцента – коли дзвінок з України – і 20 євроцентів – коли вітчизняні оператори приймають виклик з-за кордону. "Я вважаю, що в Україну має бути дзвонити дешево", - наголосив голова НКРЗІ.

НВ Бізнес неофіційно отримав дані, згідно яких упродовж 2013-2014 років середня ставка міжнародного інтерконекту в українських мобільних операторів (MTR - Mobile Termination Rate) в середнього складала 0,10 євро/хв. Однак з тих пір усі три найбільші оператори підняли MTR спочатку до 0,15 євро/хв, а потім і до 0,20 євро/хв.

На сьогоднішньому засіданні комісії представники стільникових операторів виступили категорично проти зниження ставок міжнародного інтерконекту. Начальник відділу по роботі з міжнародними операторами та роумінгу Київстару Олексій Пирогов піддав сумніву очікування НКРЗІ про збільшення трафіку після зменшення MTR. "Зниження ставки не збільшить дохідну частину бюджету, бо знизить податкову базу", - відзначив він.

Згідно найоптимістичніших оцінок директора з корпоративних і регуляторних відносин Київстару Владислава Радиша, оператор не доплатить 127 млн грн. податків у наступному році. "Ми вважаємо це рішення недопустимим, воно не призведе ні до яких позитивних зрушень в структурі бізнесу", - категорично заявив він.

За підрахунками Анатолія Довгого, керівника відділу ліцензування та радіочастотного забезпечення МТС Україна (Vodafone), втрати державної скарбниці від зниження ставок складуть приблизно 200 млн грн. на рік. "Дуже сильно будуть потерпати оператори на першому етапі", - передбачив він. В прес-службі компанії НВ Бізнес заявили, що чим менше доходів оператори отримають, тим менше зможуть вкласти в розвиток 3G, а в подальшому – і в 4G. Це рішення гальмує ринок, не дає подолати технологічне відставання України від інших країн, вважають в Vodafone Україна.

Ці аргументи не переконали НКРЗІ. "Озвучені можливі втрати операторів чи бюджету – не такі вже й великі, їх можна компенсувати", - відповів учасникам ринку Животовський.

Найменший з великої стільникової трійки – lifecell – схвалив дії регулятора. В прес-службі компанії НВ Бізнес заявили, що в майбутньому зниження ставок інтерконекту призведе до розширення кола спілкування користувачів одного оператора з абонентами інших мереж за рахунок зменшення різниці у вартості дзвінків у власній мережі та за її межами. Цей крок надасть нового імпульсу для подальшого формування конкурентного середовища на українському телеком-ринку, вважають в lifecell.

Дві провідні стільникові компанії підтримав голова ради Української асоціації операторів зв’язку Телас Леонід Ошеров. "Ми хоч і Європа, але ще не в Європі, у нас і в Європі різні рівні доходів", - переконував він комісію відкласти своє рішення на дещо пізній строк.

Найбільший дротовий оператор – Укртелеком – виступив за зниження ставки національного інтерконекту. "Ми готові до зниження тарифів на дзвінки на інші мережі для наших абонентів, коли це рішення вступить у силу", - заявив директор з розвитку масового сегменту Укртелекому Денис Захаренко. Він не здивований, що рішення НКРЗІ не підтримали інші крупні учасники ринку. За його словами, Київстар встановив бар’єрні розцінки для своїх клієнтів для дзвінків на фіксовані мережі. Не зважаючи на зауваження Антимонопольного комітету, у більшості тарифних планів вартість дзвінка на стаціонарний телефон залишається на рівні 1,50 грн./хв, тоді як ставка інтерконекту дорівнює 0,23 грн./хв без ПДВ. Водночас вартість дзвінків на мережі інших мобільних операторів не перевищує 0,50 грн./хв. "Укртелеком розцінює це як дискримінацію, що суперечить європейській практиці", - переконаний Захаренко.

Директор департаменту розвитку інновацій та інтелектуальної власності Мінекономрозвитку Олена Мініч рішення НКРЗІ назвала позитивним кроком. "Це зменшить дискримінацію на ринку та встановить єдині правові та комерційні умови для роботи операторів", - вважає вона. Європа давно відмовилася від загороджувальних тарифів і за останні десять років знизила роумінгові тарифи майже до рівня домашніх.

Мініч передбачила, що поступове зменшення внутрішньоукраїнського інтерконекту може спричинити зникнення умовно-безкоштовних тарифів на дзвінки всередині однієї мережі. Це спонукає частину користувачів відмовитися від другої чи третьої SIM-картки, оскільки зникне особлива різниця між цінами на внутрішньо- та зовнішньомережеві голосові виклики. "Доходи зростуть внаслідок збільшення трафіку між мережами", - вважає Мініч.

Один із телеком-експертів, який пропрацював багато років на мобільному ринку та побажав залишитися неназваним, цілком підтримав ініціативу НКРЗІ. "Це перший системний крок, який покликаний вирішити стратегічне завдання – зняти всі бар’єри між Україною та Європою", - переконаний він. Тепер наша країна отримала козир у переговорах з Євросоюзом щодо приєднання до єдиного телеком-простору. Про це влітку минулого року домовлялися український президент Петро Порошенко та президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X