Дешевий роумінг не потрібен українським операторам

5 лютого 2016, 21:40
2534
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Поки держава не приструнить операторів, дешевого роумінгу і міжнародних дзвінків українцям не бачити.

Дешевий роумінг для українських абонентів зараз неможливий, бо вітчизняні оператори беруть із іноземних в чотири-десять разів більше, ніж в середньому у світі

НВ вдалося ознайомитися з аналітичними матеріалами щодо ринку міжнародного зв'язку, розробленими для українських державних органів. Як повідомило НВ джерело, близьке до уряду, вони були підготовлені у зв'язку зі зверненням польських компаній, незадоволених занадто високими тарифами українських колег.

Згідно з документом, на кінець 2015 року в Україні за доступ до місцевих стільникових мереж іноземним операторам доводилося платити $0,19 за хвилину. Тоді як у сусідній Польщі $0,05, а в Естонії, Великобританії та США – всього $0,018-0,019.

Польські оператори не збираються миритися з таким станом справ і вже попередили українських колег, що підвищать тарифи. А це може призвести до подорожчання дзвінків у Польщу з України і вартості роумінгу для українських абонентів у цій країні.

Відзначимо, що зараз роумінг для українських абонентів і без того дорогий – близько 30 грн/хв. Оператори пропонують і спеціальні пакети, але вони включають абонентську плату, так що вартість дзвінків все одно залишається високою.

Тарифна нерівність не дозволить реалізувати плани української влади щодо приєднання українського телеком-ринку до європейського.

Нагадаємо, що в серпні 2015 року президент Петро Порошенко запропонував президенту Європейської Комісії Жан-Клоду Юнкеру не чекати, поки Україна вступить в ЄС, а створити єдине комерційне поле для послуг мобільного зв'язку. Як відомо, з червня 2017 року всередині Євросоюзу для країн-членів роумінг стане безкоштовним.

Представники великого телеком-бізнесу прохолодно сприйняли ідею вирівнювання тарифів. «В умовах економічної кризи знижувати ставки поки недоцільно», - заявив директор з корпоративних комунікацій Укртелекому Михайло Шуранов.

Начальник департаменту міжоператорського бізнесу Київстару Олена Замилягіна зазначила, що ставки українських операторів і так нижчі, ніж у більшості конкурентів з СНД. Але компанія все одно веде переговори з партнерами з інших країн про зниження тарифів, щоб домогтися зростання трафіку.

У Vodafone Україна і lifecell коментарів не надали.

Ціна свободи

Прагнення української влади до телеком-союзу з ЄС може дорого коштувати українським гравцям ринку. За статистикою сім операторів, які мають ліцензії на міжнародний зв'язок, приймають з-за кордону близько 1 млрд хвилин на рік. З урахуванням середнього тарифу 0,2 євро/хв щорічний обсяг цього ринку становить близько 200 млн євро.

Утім, зниження тарифів дозволить їм частково компенсувати свої збитки за рахунок зростання трафіку. Існуючі дискримінаційні ціни спонукають іноземних операторів шукати обхідні шляхи і їм на допомогу приходять місцеві посередники, пропонуючи так званий рефайл – підміну вхідного міжнародного трафіку під виглядом місцевого.

З прикладами подібної оптимізації можна зіткнутися, коли при дзвінку з-за кордону замість іноземного коду на дисплеї мобільного телефону висвічується +380. За різними оцінками, обсяг ринку таких «сірих» дзвінків становить десятків мільйонів євро на рік.

Директор департаменту розвитку інновацій та інтелектуальної власності Міністерства економрозвитку і торгівлі Олена Мініч зазначила, що в Європі рефайл не використовують, так як тарифи за взаємне з'єднання там низькі. Але добитися цього вдалося не завдяки ринковим механізмам, а шляхом державного регулювання.

За її словами для того, щоб держава змогла втрутитися в цю проблему і змусила знизити тарифи, потрібно прийняти закони, які б наділили Нацкомісію регулювання зв'язку та інформатизації відповідними повноваженнями.

До тих пір трафік буде передаватися або за дорогим розцінками, або через «сірі» схеми. «Це як вода, де нижче, туди вона й тече», - зазначила Мініч.

Зверніть увагу

30 грудня 2018, 10:35
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Головне

Політика

Вчора, 20:53

article_img
Під звук молитов і обіцянок. Як проходило висування Тимошенко в президенти – репортаж
Політика

Сьогодні, 14:11

article_img
Загроза від РФ: ЦВК України закликав ретельно відбирати спостерігачів на президентські вибори
Країни

Вчора, 23:55

article_img
Ізраїль завдав удару по сектору Газа