Органічний hi-tech від українських вчених

27 червня 2017, 12:30
Спецпроект

Весь світ сьогодні хоче споживати здорові і безпечні продукти

Тренд виробництва органічних продуктів харчування є актуальним і розвивається не тільки в ЄС і США, які є драйверами в цьому напрямку, але і в Україні. Органічне землеробство приваблює вітчизняних фермерів можливістю заробити, оскільки в результаті виробляється продукт з доданою цінністю, при цьому багато хто хоче відповідально підходити до свого здоров'я і навколишнього середовища. Людина, що споживає органічні продукти, уникає потрапляння в організм від 4 до 12 видів пестицидів. На початок 2017 року, за даними Міністерства аграрної політики і продовольства, в Україні статус «органічного» мали 210 підприємств, які обробляють 411 тис. га. В рамках такої країни, як Україна, це мало. Більшість фермерів віддають перевагу вирощуванню зернових для експорту, але органічна ніша продовжує зростати. За інформацією Дослідницького інституту органічного сільського господарства в Швейцарії, в рік українець споживає органічної продукції на 3 євро, а в цілому споживання в Україні становить 18 млн євро.

Відео дня

Якщо подивитися на динаміку останніх 5-7 років, то за цей час площа земель під органічним землеробством виросла в нашій країні на 52%, кількість фермерських господарств - в 1,5 рази. Експортний потенціал українського ринку оцінюється в 50 млн євро. При цьому Україна багато в чому відстає від сусідньої Європи не тільки за обсягами споживання органічної продукції, а й за технологіями її виробництва.

Часто фермери не знають про новинки, які дозволяють поліпшити їх виробничі процеси, підвищити врожайність їх культур і при цьому не втратити статус органічного підприємства

Багато компаній з недовірою ставляться до різного роду рішень, які пропонуються комерційними організаціями, боячись нашкодити врожаю на своїх полях.

Так склалося, що зараз в нашій країні наука часто відокремлена від бізнесу. Дослідні інститути часто відчувають недофінансування, але тим не менше технологічність і успішність проектів українських вчених широко відома за кордоном і в частині селекції насіння, і в напрямку розробок по засобах захисту рослин. Українські вчені стверджують, що підвищувати врожайність можна без шкоди для навколишнього середовища і здоров'я людей. Інноваційні мобільні рішення і новітні розробки в АПК для органічних виробників були представлені Vodafone Україна і некомерційною організацією NDI Foundation на Tech Today Hub. «Сьогодні Україна - країна, яка експортує в основному сировину, але ми можемо перетворити її на країну високих аграрних технологій з органічним землеробством», - заявила під час обговорення проектів українських вчених керівник по зв'язках з громадськістю Vodafone Україна Вікторія Рубан.

Tech Today Hub - це платформа для об'єднання бізнесу з наукою. Вона працює вже два роки, і її за цей час відвідали понад 1500 представників бізнесу. В кінці липня в рамках платформи відбулася презентація українськими вченими препаратів і рішень для органічного землеробства. Кожен з них вболіває за свої розробки, їх препарати пройшли успішні випробування не тільки на вітчизняних полях, а й за кордоном. У напрямку експрес-діагностики рослин старший науковий співробітник Інституту кібернетики НАН України Ігор Галелюка представив систему «Флоратест» для миттєвого визначення стану рослини. Сама система виглядає як гаджет, трохи більше розміром звичайного дзеркального фотоапарата. «Протягом 10 секунд ми можемо визначити стан рослини і зрозуміти, чи є стресові фактори, які на нього впливають. Крива з даними з датчиків має різну форму залежно від стресових факторів», - пояснив учений принцип роботи системи під час своєї презентації.

Іван Курдиш з Інституту мікробіології і вірусології ім. Заболотного розповів про препарат «Азогран», який допоможе аграріям знизити кількість шкідливих мікроорганізмів у грунті і отримувати більший урожай. Продукт створений на основі двох бактерій - Azotobacter vinilandi і Bacillus subtilis. Перша здатна накопичувати азот, який є одним з найважливіших елементів для рослин. Друга генерує багато речовин, з амінокислотами, полісахаридами і навіть антибіотиками включно. «Азогран» вже довів свою ефективність. Він покращує врожайність в середньому на 18-37%. Наприклад, якщо додати його в грунт, тоді троянди краще ростуть на 26-47%, ячмінь - на 16-18%, озима пшениця дає на 20% більше врожаю, помідори - на 37%. З огляду на проблеми з наявністю азотних добрив в поточному сезоні, цей продукт може стати в нагоді не тільки органічним фермерам. Всі наукові інститути пропонують свої розробки за досить скромною ціною, незважаючи на існуючий попит за кордоном. У разі придбання розробок фермер отримує пакет послуг із супроводу впровадження препаратів і рішень.

Tech Today Hub допоможе Україні здійснити технологічний прорив, і не тільки в сільському господарстві

«Рослина часто не може взяти мікроелементи з землі в силу специфіки грунтів, для цього її потрібно підгодовувати. У нас виникла ідея хелатувати мікроелементи з органічними сполуками для кращого засвоєння рослин», - розповів про свій продукт Олег Стасик з Інституту фізіології рослин і генетики НАН України. Його препарат отримав сертифікат "Органік Стандарт", оскільки продукт нешкідливий для мікроорганізмів в грунті і для рослин, може забезпечити рослину 21 мікроелементом, що підвищує врожайність на 5-15%.

Крім врожайності у фермерів є інша проблема - як надовго зберегти свіжість овочів і фруктів. Одна з причин, чому вони втрачають свій зовнішній вигляд і якість, є бактерії. Алла Харіна з університету ім. Т.Шевченка пропонує боротися з цими бактеріями біотехнологіями на основі бактеріофагів. «Цей препарат буде цікавий виробникам рослинницької продукції, тепличних культур, овочесховищ і вертикально-інтегрованим виробникам, які намагаються контролювати весь процес харчового ланцюжка самостійно», - сказала вона під час презентації. Бактеріофаги - це віруси, які знищують певний штам бактерій. При цьому, на відміну від хімічних речовин, вони не діють на інші види бактерій, тому можуть застосовуватися в органічному сільському господарстві.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X