Кредитний рестарт

18 квітня 2018, 13:04

Інтерес банків до кредитування малого і середнього бізнесу незмінно зростає. Банки активно шукають можливість здешевити кредити і зробити умови кредитування більш доступними.

2017-2018 рр. стали періодом підвищеного інтересу банківського сектора до малого і середнього бізнесу. Банки один за одним декларують, що цей напрям діяльності стає для них пріоритетним. Не секрет, що саме за малим і середнім бізнесом майбутнє України, її стабільний економічний розвиток. Проблема лише в тому, що для сталого розвитку МСБ потрібно доступне і порівняно недороге фінансування, а з цим ситуація в Україні не найсприятливіша.

Відео дня

На жаль, часто банкіри не йдуть далі заяв і декларацій. Звітність Нацбанку свідчить про те, що про те, що багато учасників банківського сектора все ще вважають за краще вкладати вільні кошти в безризикові ОВДП і депозитні сертифікати НБУ і не поспішають кредитувати реальний сектор економіки. До того ж, наявний кредитний портфель сконцентрований в сегменті великого корпоративного бізнесу. При цьому висока облікова ставка НБУ і дороге залучення коштів у населення заважає банкам здешевлювати кредити для бізнесу. Для багатьох малих і середніх підприємств процентні ставки за кредитами залишаються захмарними.

Відзначимо, що умови кредитування МСБ в таких великих приватних фінустановах, як Райффайзенбанк Аваль, УкрСиббанк, Укрексімбанк і ПУМБ, дуже схожі. Ці банк готові видавати кредити МСБ на термін від 1 року до 3 років, а процентна ставка за такими кредитами коливається в межах – 17-20% річних. При цьому банки часто прив'язують максимальні суми кредиту до масштабів бізнесу самого позичальника – максимальний кредит розраховується, наприклад, як певний відсоток від річної виручки клієнта. Часто цей ліміт може коливатися в межах 15-20% річної виручки. Добре те, що практично всі великі банки сьогодні виділяють малий і мікробізнес в окремий напрям і розробляють для підприємців окремі кредитні продукти, депозитні програми та сервіси інтернет- та мобільного банкінгу.

Так склалося, що на сьогодні найбільш активну позицію в сегменті МСБ займають банки з державним капіталом – Ощадбанк, Укрексімбанк, Приватбанк і Укргазбанк. Причому Ощадбанк і Укргазбанк виділяються тим, що можуть запропонувати МСБ конкурентно низькі процентні ставки і доступні умови кредитування. Найчастіше це можливо завдяки співпраці з міжнародними фінансовими структурами. Наприклад, Ощадбанк і Укргазбанк розвивають партнерські програми з Німецько-Українським фондом (НУФ), націлені на здешевлення кредитів для підприємців і надання МСБ більш довгострокового фінансування.

Але найбільш важливим елементом співпраці цих банків з Німецько-Українським фондом стала можливість отримання банками консультаційної підтримки від Фонду на удосконалення систем кредитування МСБ. В рамках такої підтримки НУФ за допомогою провідної консультаційної компанії Німеччини «Франкфуртська школа фінансів та менеджменту» удосконалив внутрішні процедури, процеси і технології кредитування МСБ, що дозволило банкам прискорити процес прийняття рішень за кредитами МСБ і збільшити якість кредитного портфеля.

Ощадбанк і Укргазбанк беруть участь в таких проектах НУФ як «Програма мікрокредитування» і «Програма кредитування ММСП України із пріоритетних галузевих напрямів». Укргазбанк в свою чергу також підтримує такі ініціативи Фонду як «Програма рефінансування заходів підтримки системи кредитування в сільській місцевості», а також «Програма підтримки фінансування інвестиційних проектів МСП у пріоритетних напрямах». Відзначимо, що крім банків з державним капіталом можливості НУФ використовують і приватні банки. Наприклад, такі фінустанови як Мегабанк і КредитВестбанк приєдналися до програми мікрокредитування, а ПроКредит Банк і Кредобанк підтримали програму фінансування інвестиційних проектів МСБ. ПроКредит Банк також бере участь в програмі кредитування пріоритетних галузей економіки.

В рамках нової програми НУФ з фінансування інвестиційних проектів МСБ вартість кредиту для кінцевого позичальника в гривні не перевищує рівня 15% терміном на 5 років. Така вигідна процентна ставка стала можливою завдяки співпраці НУФ з ініціативою EU4Business, в рамках якої Європейський Союз виділив фонду через Німецький банк розвитку KfW фінансову допомогу в розмірі 5 млн. євро на компенсацію валютних збитків за кредитами МСБ.

У свою чергу ПроКредит Банк, який був фінустановою з числа найбільших, отримав можливість посилити свої конкурентні позиції в сегменті МСБ. Взагалі слід зазначити, що на ринку обслуговування МСБ свою нішу активно шукають банки 2-ї і 3-ї групи за класифікацією НБУ. І боротьба за клієнтів йде не тільки шляхом зниження вартості позикових коштів. Невеликі банки мають менший бюрократичний апарат, можуть більш оперативно приймати рішення з питань кредитування того чи іншого клієнта. Та й підхід до оцінки бізнесу позичальника може бути застосований менш суворий і формальний. До того ж банки активно формують галузеву спеціалізацію. Якщо ПроКредит Банк завжди був сильний в мікрокредитуванні й роботі з МСБ, то КредіАгріколь Банк має великий досвід роботи з фермерськими господарствами, а той же Укргазбанк є експертом в роботі з еко-банкінгом.

Радує те, що європейсько-українські фінансові ініціативи покривають практично всі напрями роботи з приватними підприємцями, а також малими і середніми компаніями. А це означає, що у банківського сектора є ефективні інструменти для формування вигідних пропозицій як для аграріїв, так і для виробників інших товарів і послуг.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X