Агенти зростання

10 квітня 2018, 16:55

Міжнародні фінансові інститути нарощують підтримку малих і середніх підприємств, розраховуючи на підвищення темпів зростання української економіки.

2018-2019 роки можуть стати періодом активізації кредитування бізнесу в Україні. Таку думку висловлюють багато експертів, зокрема ті, що представляють міжнародні фінансові структури. Зокрема, такий прогноз в червні минулого року висловив керуючий директор ЄБРР в країнах Східної Європи і Кавказу Франсіс Маліж. При цьому він підкреслив, що ЄБРР планує більш активно кредитувати українські банки саме для того, щоб останні видавали більше кредитів малому і середньому бізнесу. Взагалі слід зазначити, що саме малий і середній бізнес часто викликає у міжнародних фінансових структур непідробний інтерес. І не дивно, що програми, що реалізуються ЄБРР для МСБ в Україні, не єдиний приклад подібної активності.

Відео дня

Серед проектів, спрямованих на підтримку бізнесу в Україні, можна відзначити програми кредитування та консультативної підтримки бізнесу, що реалізуються під егідою ЄБРР. Також варто згадати запуск фонду прямих інвестицій Emerging Europe Growth Fund III (EEGF III), який перебуває під управлінням інвестиційної компанії Horizon Capital. Безумовно, уваги заслуговують і програми кредитування, що впроваджуються Німецько-Українським фондом.

Колективна ініціатива

Що стосується Фонду EEGF III, примітно те, що його учасниками стали багато міжнародних фінансових організації, таких як Міжнародна фінансова корпорація (IFC), Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР), Німецький банк розвитку, Голландський банк розвитку, а також фінансований урядом США Western NIS Enterprise Fund (WNISEF).

Зокрема, ще в липні 2017 р. IFC, що є членом World Bank Group, заявила про намір виділити фонду EEGF III $15 млн для фінансування українського малого і середнього бізнесу, зайнятого в сфері IT, легкої промисловості та АПК. У самій IFC підкреслюють, що ця інвестиція спрямована на прискорення економічного зростання в Україні та створення нових робочих місць. «МСБ має хороші можливості для стимулювання економічного зростання завдяки конкурентоспроможній робочій силі країни, великому внутрішньому ринку і близькості до Європейського союзу. Багато хто намагається отримати доступ до довгострокового фінансування, яке їм необхідно розвивати і рости», - йдеться в повідомленні IFC. Очікується, що за рахунок коштів фонду EEGF III будуть здійснені інвестиції в 10-15 компаній. Причому кожна отримає від $5 до $20 млн. Ініціатива, безумовно, корисна, але вона швидше належить до сфери прямих іноземних інвестицій в Україні і не вирішує в цілому завдань кредитування малого і середнього бізнесу. Точно так само, як і багато проектів ЄБРР, які спрямовані на консультування, підвищення кваліфікації підприємців, їх навчання і підтримку в процесі виходу на нові ринки, підвищення ефективності бізнес процесів та ін. Все це потрібно бізнесу, але в той же час йому потрібні й кредитні кошти для розвитку і підтримки безпосередньо бізнес-процесів.

Партнерство заради зростання

У зв'язку з цим на окрему згадку заслуговує Німецько-Український фонд, що почав свою діяльність в 1996 р., фінансування програм і проектів якого здійснюється за рахунок коштів уряду Німеччини через німецький державний банк розвитку Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). На сьогодні Фонд декларує готовність надати EUR45 млн для підтримки малого та середнього бізнесу в Україні. Партнерами НУФ у вітчизняному банківському секторі є такі банки як ПроКредит Банк, Укргазбанк, Мегабанк, Ощадбанк, КредитВестбанк і Кредобанк.

Перевага НУФ в тому, що він активно розвиває відразу кілька напрямів, в яких інші міжнародні інституції практично не представлені. Зокрема, для фізосіб підприємців (ФОП) і компаній з кількістю співробітників до 250 осіб розвивається мікрокредитування. Також запроваджено програму рефінансування заходів з підтримки кредитування в сільській місцевості. Її мета – розширення кредитування мікро- малих і середніх підприємств в населених пунктах з кількістю жителів менше 100 тис. осіб.В рамках програми МСБ можуть розраховувати на кредит на суму до EUR250 тис. на термін до 3 років (для поповнення оборотного капіталу) і 5 років (для інвестування в основні засоби). По суті, пропоновані терміни і суми кредитування рідко можна зустріти на банківському ринку, тим більше в сфері кредитування МСБ в сільській місцевості.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У той же час Фондом реалізуються програми кредитування та інвестування в проекти МСБ за пріоритетними напрямами, таким як: АПК, харчова промисловість, розвиток малих готелів, зелений туризм, ресторани і заклади громадського харчування, легка промисловість. Пріоритетними також є проекти, пов'язані з енергоефективністю та енергозбереженням, а також імпортозаміщенням. Програми пріоритетного кредитування та інвестування примітні плаваючими ставками (прив'язаними до індексу UIRD), що теж є істотною відмінністю від практики, як вітчизняних банків, так і багатьох міжнародних фінансових організацій. В рамках цих програм НУФ надає підприємцям довгостроковий кредитний ресурс в національній валюті на рівні до 15% річних. Це стало можливим завдяки залученню фондом ресурсів від Європейського Союзу через KfW в рамках ініціативи EU4Business для компенсації збитків від курсової різниці за кредитами МСБ.

Зовсім унікальною є для України програма здешевлення кредитів для МСБ. В кінці минулого року за підтримки київської міської влади стартувала програма компенсації процентних ставок за кредитами для підприємців міста Києва. В рамках цієї програми передбачені кредити на суму до EUR 250 тис. на термін до 2 років. Примітно, що така практика починає адаптуватися і в інших містах і областях України. Зокрема, інтерес до співпраці з НУФ виявили муніципальна влада Харківської, Тернопільської, Київської, Запорізької, Вінницької, Черкаської, Миколаївської, Кіровоградської, Дніпропетровської областей.

Цілі і засоби

Наявність великої кількості програм кредитування, залучення інвестицій, виділення грантів та надання консультативної допомоги малому та середньому бізнесу, що реалізуються міжнародними структурами в Україні, цілком зрозуміло. Представники ЄБРР і Світового банку в своїх виступах неодноразово підкреслювали, що саме малий і середній бізнес є основою сталого зростання будь-якої економіки. І Україна не виняток. Кредитування МСБ є виходом зі становища і для українських банків, оскільки великий бізнес сьогодні сильно закредитований і до того ж часто має негативний досвід судових суперечок з банками-кредиторами. У будь-якому випадку банкіри виявляють великий інтерес саме до розвитку програм кредитування МСБ, але в той же час відчувають брак довгострокових і дешевих кредитних ресурсів. Такі ж структури як ЄБРР, НУФ, IFC та ін. дозволяють вітчизняним фінустановам зробити фінансування більш доступним для бізнесу.

Показати ще новини
Радіо NV
X