Вісті з полів. Що чекає український АПК

19 вересня 2018, 17:00

У Міністерстві аграрної політики розповіли про те, що чекає український агросектор цього року, наскільки вдалою виявилася система розподілу дотацій і чого чекати від електронних аукціонів з продажу землі

АПК поступово стає головною галуззю в Україні. Його внесок у ВВП країни вже перевищив частку металургії та інших галузей промисловості. Перший заступник міністра аграрної політики Максим Мартинюк розповів про те, що найближчим часом очікує цей ринок.

Відео дня

Яким буде врожай

На початку сезону, на етапі посівної, в України були не райдужні перспективи щодо врожаю. Ситуацію посилив посушливий травень і дощові літні місяці. Прогнози змінювалися неодноразово, але в підсумку загальний валовий збір цього року, за даними Мінагрополітики, буде вищим ніж минулого року. «В Україні не виправдалися панічні прогнози валового збору врожаю. І навпаки – у більшості країн-світових виробників зерна ці прогнози збулися», – підкреслює Максим Мартинюк. Оновлений прогноз врожаю становить 63 млн тонн зернових, з яких понад 24 млн тонн – пшениці. На продовольчі класи припадає 60%.

Осінні польові роботи під урожай 2019 року вже розгорнулися в більшості областей. Забезпеченість насінням, паливно-мастильними матеріалами, за даними міністерства, перебуває на рівні 100%. Забезпеченість добривами становить 73%. Єдиний ризикований сегмент – це комплексні добрива, які в Україні виробляють у дуже обмеженій кількості.

Про експортні перспективи

Прогноз експорту на 2018/2019 маркетинговий рік – 42 млн тонн. АПК залишиться надійним генератором валютних надходжень у країну, вважає Мартинюк.

Валовий збір кукурудзи становитиме 30 млн тонн проти 25 млн тонн минулого року. Більша частина цього обсягу (до 22 млн тонн) буде експортована, зокрема в Європу, де цьогоріч через посуху великий недобір цієї культури.

«Що стосується цінової ситуації, то ціни на соняшникову олію (одна з базових експортних категорій в українському АПК – ред.) і шрот підросли. І світові ціни на групи товарів, такі як кукурудза, соя, пшениця також зростають», – каже перший заступник міністра АПК.

Торгові війни поки обійшли Україну стороною. Хоча в Мінагрополітики не відкидають, що в цьому сезоні може зрости постачання сої та кукурудзи в Китай.

Про соціально-чутливі продукти

Усіх, безумовно, хвилює ціна хліба. Але принаймні стосовно врожаю пшениці та його якості побоювань для зростання цін немає. Мінагропрод підписав меморандум із зернотрейдерами, у якому визначено граничні обсяги експорту продовольчої пшениці. «Наш потенціал в експорті – понад 10 млн тонн, але ми будемо експортувати рівно стільки, скільки обумовлено, щоб забезпечити внутрішні потреби», – запевнив глава Мінагрополітики, додавши, що і зернотрейдери зі свого боку «за переглядом лімітів не зверталися».

З іншого боку, доступна пшениця – це тільки половина (буквально половина) справи. 50% собівартості хліба формують інші ресурси, такі як транспорт, енергоносії, зарплати – і щодо них впевненості у стабільності немає.

Гречка – ще один соціально чутливий товар. Цього року її виробництво знизилося – урожай на рівні 120 тис. тонн.

«Рентабельність гречки сезонна, і цього року вона не висока, хоча два роки поспіль зашкалювала. Крім того, посівні площі знизилися через погодні умови в травні», – говорить Максим Миртинюк. Він зазначає, що нарощування посівних площ гречки можна констатувати в сегменті органічного виробництва.

Про держпідтримку АПК

Загалом у Мінагрополітики позитивно оцінюють виконання програм підтримки галузі. Садівництво, сільгоспмашинобудування, тваринницькі програми добре спрацювали цього року. Тільки за програмами здешевлення утримання корів і телят для селян і молочних підприємств спрямовано сумарно понад 400 млн грн.

Не задоволені динамікою за програмою підтримки фермерства, на яку виділено мільярд гривень. 500 млн грн з цієї суми закладено на компенсацію відсоткових ставок за кредитами. Фермери не дуже активно беруть кредити в банках і банки не дуже активно кредитують фермерів – у цій категорії позичальників є певні обмеження за ризиками, щодо заставноого майна. «Тому після чергової зустрічі з Асоціацією фермерів, ми визначили альтернативні напрямки підтримки, куди можемо перенаправити ці гроші. І на найближчому засіданні Кабінету міністрів ми внесемо зміни в порядок видачі дотацій фермерам», – розповідає Максим Мартинюк. На момент публікації матеріалу Кабмін на засіданні 19 вересня дійсно вніс відповідні зміни до програми підтримки фермерів.

Земельні торги в новому форматі

В Україні вже три роки не діє практика безаукціонної передачі земельних ділянок держвласності в оренду. Показники земельних аукціонів стабільно зростають – так, за 9 місяців 2018 року надходження до місцевих бюджетів в результаті торгів вже перевищили результат за весь 2017 рік (118 млн грн у 2017 році. За неповні 9 місяців цього року – вже 129 млн грн). «З одного боку, це результат ефективного управління державними землями, з іншого – свідчення того, що землі мають попит, і аграрна галузь є інвестпривабливою. І це індикатор того, наскільки великий корупційний ресурс був витягнутий і спрямований у легальну сферу», – наголосив перший заступник міністра АПК.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X