В очікуванні світла. Як вивести українську економіку з тіні

2 жовтня 2018, 19:00

Побороти тіньовий ринок завдання не просте, особливо, коли пів країни живє у такому середовищі. Зараз уряд намагається перевести економіку в білий сектор. Та такі спроби здійснюються вже давно, а тіньовий сектор все ще на тій же позначці. Може щось треба робити інакше?

У вересні уряд оголосив про атаку на тіньову економіку. Державна фіскальна служба, Пенсійний фонд, Національна поліція та інші органи виконавчої влади до 5 жовтня повинні здійснити заходи, спрямовані на детінізацію у сфері зайнятості.

Відео дня

Окрім того, вони мають провести інформаційно-роз’яснювальну кампанію про неприпустимість найму без оформлення. Скоро побачимо, що з цього вийде. Але вже зараз зрозуміло: уряду потрібні гроші, які за власним бажанням, мають перейти з тіньового сектора у білий. Про це йдеться у матеріалі економічного щотижневика Перша Шпальта.

Попри чотири роки реформ в Україні, десятки скасованих регуляторних актів, вітчизняна економіка вперто не хоче офіційних відносин. На початку року Міжнародний валютний фонд повідомив: в тіні знаходиться до 45% ВВП країни. Це навіть більше, ніж у 2015 році. Тоді було 42%.

За словами Олексія Гончаруку, голови Офісу ефективного регулювання, окремі ринки навіть на 80% знаходяться в тіні: «Подивіться на ринок таксі в Києві або ринок оренди житла. Хто реєструє договори оренди житла у місті Києві? Який обсяг квартир здається?».

Айварас Абромавичус – один з тих, хто намагався подолати тіньову економіку у 2014-2016 роках. Тоді він займав посаду міністра економічного розвитку та торгівлі. Нажаль, зараз він констатує: віз, як то кажуть, й нині там. Абромавичус визнає, що в Україні почали будувати, дороги, розвивати освіту та приділяти увагу охороні здоров’я. «Але люди основному не довіряють державі», – поясняє колишній міністр економіки.

Як подолати цю проблему? А вирішити проблему тіньового ринку фахівці радять через парламент, через нові закони. Але аж ніяк не через податкову та поліцію, як зараз робить уряд.

У 1841 році в Америці був прийнятий акт Про першу заїмку. Це фактично закон Про легалізацію землі, яка була захоплена нелегально. Це був початок. «Візьміть українців перевезіть до США і вони виконуватимуть закон. І в Західній Європі вони виконуватимуть закони», – упевнений Ерна́ндо де Со́то, перуанський економіст, лауреат премії Адама Сміта і Мілтона Фрідмена за внесок у розвиток ринкової економіки та свободи людства.

Пан де Со́то вважає, що головне питання полягає у тому, щоб зрозуміти чому люди не живуть за законом. Адже, якщо людина діє поза законом, у якийсь момент це корумпує державного службовця. «І якщо ми хочемо позбутися корупції, треба поставити запитання: а що не так із законом. Це не означає, що українці погані, це закон поганий. Треба знайти причини», – радить пеураньский економіст.

Більше про детінізацію економіки, дивіться в ексклюзивному інтерв’ю Першої Шпальти з Ерна́ндо де Со́то.

Крім того, у програмі розказують про те, хто з іноземних компаній інвестує в Україну, а також репортаж про те, як позначиться на притоці інвестицій в країну продаж одного з найпотужніших сільгоспвиробників агрокомпанії Мрія бізнесменам з Саудовскої Аравії.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X