Українські олійники нарощують оберти

17 березня 2016, 18:21
Експорт і виробництво рослинних олій в Україні стрімко зростає, повідомляють у галузевій асоціації Укроліяпром

Якщо зовнішні поставки соняшникової олії за вересень-лютий 2015/2016 маркетингового року збільшилися на 9%, то експорт ріпакової олії зріс на 45%, а соєвої – взагалі на 51%.

Відео дня

Зростання експорту соєвої і ріпакової олій пов'язаний із додатковою переробкою олійних культур, що стало наслідком запуску нових потужностей з переробки, вважає аналітик ІК Dragon Capital Наталія Шпигоцька. Наприклад, нові переробні підприємства відкрили МХП й Астарта.

В Укроліяпром також повідомляють про збільшення виробництва рослинних олій за вересень-лютий: соняшникової – на 4,7%, соєвої – на 16,8% і ріпакової – на 29,6%.

Раніше понад 50% сої, а також 95-98% ріпаку експортувалося, додає директор інформаційно-аналітичної компанії ПроАгро Микола Верницький. У цьому сезоні картина змінилася: переробка стала більш привабливою порівняно з експортом сировини. "З одного боку, цьому сприяє співвідношення світових цін на олію і внутрішніх цін на насіння. З іншого – у зв'язку з девальвацією, різниця між експортною і внутрішньою ціною зростає, а продукти з доданою вартістю вигідніше експортувати", – говорить він.

Експорт соняшникової олії збільшився слідом за зростанням урожаю цієї культури, пояснює Шпигоцька. Так, у 2015 році урожай соняшнику збільшився на 10%, порівняно з роком раніше.

Експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Віталій Кордиш додає, що через обмеженість внутрішнього ринку, практично вся вироблена продукція, крім незначного обсягу соняшникової олії, відправляється на експорт. У першу чергу це країни Азії та Африки, а також ЄС.

Запаси сировини швидко вичерпуються і вже з березня можна очікувати спаду, як переробки, так і експорту олійних, говорить Верницький. На його думку, сезон переробки ріпаку, швидше за все вже закінчено, так як збір культури відбувається у червні, а переробка – у липні-вересні, тобто до тих пір, поки на ринок не виходить соняшник і частково соя.

На його думку, основні обсяги сої також вже перероблені. Навряд чи варто очікувати зростання виробництва олії з цієї культури, як було на початку сезону. По соняшниковій олії багато чого буде залежати від кон'юнктури світових цін, так як запаси соняшнику все ще залишаються досить великими.

Показати ще новини
Радіо NV
X