Поміж рядками. Що приховує законопроект Про податок на виведений капітал

30 липня 2018, 17:55
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Закон анонсували ледве не як головний елемент поліпшення інвестиційного клімату в Україні. Та чи все так насправді. 

Відповідно до законопроекту, нововведення пропонують запровадити замість податку на прибуток. Незважаючи на те, що проти цього виступає головний кредитор держави – Міжнародний валютний фонд (МВФ). Про це йдеться у матеріалі економічного щотижневика Перша Шпальта.

Відео дня

Такі закони раніше ухвалили в Естонії та Грузії. Таке рішення збільшило надходження інвестицій до цих країн. Тому, що під оподаткування підпадає не діяльність підприємства загалом, а окремі операції. «Тобто якщо ти виймаєш із бізнесу гроші у вигляді дивідендів або платежів, що прирівнюються до дивідендів, лише в цьому випадку сплачується податок. Якщо гроші продовжують працювати у бізнесі, вони не підлягають оподаткуванню», – пояснює переваги закону Ольга Богданова, партнер аудиторської компанії Crowe Horwath AC Ukraine.

Порошенко пропонував закон Про податок на виведення капіталу ще торік. Але у березні 2018-го року відмовився від ідеї. Після того, як про це «наполегливо попросили» у МВФ. Адже через такий закон у бюджеті з’являлася діра, за різними оцінками, у 25-40 млрд грн.

Цього разу президент намагався створити враження, що цей закон цілком підтримує бізнес-спільнота. Та поки що одностайної підтримки його бізнесом немає.

Закон Про податок на виведення капіталу не вигідній великим компаніям, які не показували прибутків. «Створюється певний дискомфорт для великих підприємств, які займаються зовнішньоторговельними операціями. Тому що в такому разі переводиться акцент не на те, що вони декларують як суми витрат, а на певний механізм контролю за трансфертним ціноутворенням», – каже Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Ukraine.

Зрештою, внесення закону до Верховної ради не означає, що правила гри для бізнесу швидко зміняться. Проектом закону передбачено, що цей податок для юридичних осіб буде вводитись з 2019 року, а для банківських установ – з 2022 року. Але Порошенко на зустрічі з бізнесом пообіцяв, що закон набере чинності після того, як Міністерство фінансів знайде компенсатори втрат бюджету на перші роки, які прогнозуються від запровадження цього нового податку, зазначає Наталія Артемчук, координатор податкового та митного комітетів Європейської бізнес асоціації.

Варто зазначити, що будь-які зміни податкового законодавства, відповідно до чинного, дозволяється запроваджувати не пізніше 30-го червня поточного року. Якщо Верховна рада дотримуватиметься закону, то податок на виведений капітал з’явиться в Україні не раніше 2020-го року.

Загалом усе залежатиме від того, чи справді президент хоче змінити правила гри за будь-яку ціну, чи це було чергове загравання з бізнесом.

Окрім того, Перша Шпальта зустрілася з очільником Києва Віталієм Кличком і поговорила про економіку міста, наповнення бюджету і майбутнє – дивіться в ексклюзивному інтерв’ю. Також у програмі спеціальний репортаж про те, яку краще обирати модель управління у компанії.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X