Мільярди за копійки

9 жовтня 2018, 10:00

Чи може низька ціна на активи банків-банкрутів зацікавити інвестора.

Навколо активів, які дісталися державі «в спадок» від збанкрутілих в 2014-15 роках банків, ходить багато розмов. Найбільш обговорюване питання – якою має бути вартість їх продажу. "Дорого чи дешево" в результаті вирішить інвестор. Не менш цікаве питання – чи варто інвестору вкладати в ці активи, і чи можна серед неліквіду на "блошиному ринку" банківських активів знайти щось справді цінне.

Відео дня

Як ідуть продажі

На тлі банкопаду Фонду гарантування вкладів фізосіб довелося шукати способи як вибудувати продаж активів неплатоспроможних банків, щоб можна було отримати гроші для вкладників. Дійсно вартісні активи були придбані майже відразу, а продаж інших – якість яких залишає бажати кращого, так і "не вистрілила". Найскладніший фронт роботи – проблемна заборгованість. Деякі активи Фонду доводилося виставляти на продаж окремими лотами по кілька десятків разів, але покупця так і не знайшлося. Для вирішення цієї проблеми потрібно було знайти новий спосіб продажів, у результаті чого було вирішено об'єднувати такі активи в пули. Щоб виключити будь-яке втручання і суб'єктивний фактор, в пул включаються активи, які не були продані на індивідуальних торгах, в хронологічному порядку.

Очевидно, прострочені корпоративні кредити можуть бути цікавими самим же позичальникам щоб позбутися "головного болю" в судах і далі розвивати свій бізнес або ж нарешті його продати (хоча напряму купувати свої кредити заборонено). Але тепер можливість їх придбати практично втрачена, тому що права вимоги об'єднані в пули і продаються разом з іншими активами. Що ж стосується професійних інвесторів, то вони налаштовані все оптимістичніше, тому що сьогодні як ніколи раніше ціни наближаються до ринкових.

Що приховується в пулі

Продаж пулів корпоративних кредитів стартував 3 вересня, але поки що жоден з них не був проданий. Пояснити це можна двома факторами, перший – на думку ринку ціна на такі активи завищена, а другий – їх якість. У кожному з таких пулів знаходяться кредити підприємств, за якими є судові провадження, багато кредитів без твердого забезпечення, зі значним простроченням, або ж кредити, заставне майно яких знаходиться на тимчасово непідконтрольній Україні території, що є непривабливим для покупця.

Для прикладу можна взяти типовий пул кредитів юросіб з виставлених Фондом на аукціон – пул №6. У нього увійшов 21 кредит різних підприємств із загальною заборгованістю в 1,060 млрд грн. Стартова ціна, яка становить 216 млн грн., у процесі час торгів впала до 43 млн грн., але зрештою цей пул так і не знайшов свого покупця. Причина – якість кредитів, які включені в пул, дуже низька, в більшості випадків прогноз повернення за кредитами близький до нуля, але інвестор все одно повинен формально за них платити. У цьому пулі 76% займають кредити двох позичальників на суму 810 млн грн., однак 80% забезпечені цінними паперами, монетизація яких малоймовірна, зокрема 20% представлені акціями компанії, розташованої на окупованій території. Частина кредитів забезпечена активами, власник яких перебуває в процедурі банкрутства. Ще 12 кредитів забезпечені товарами в обороті, що вкрай ризиковано для інвестора, тому що за роки очікування продажу товар, як правило, псується або ж його може не бути фізично.


Чи варто боротися?

Єдиними привабливими в цьому пулі є кредити семи позичальників на суму 78 млн грн. (7% пулу). У забезпеченні цих кредитів – сім АЗС в Одеській області, швейний цех в Житомирській області площею 2 тис. кв. м, квартира, транспорт. Частка таких кредитів, з більш-менш ліквідним забезпеченням в пулі незначна тому придбання цілого пулу нехай навіть за мінімальною вартістю поки що інвестиційно неприваблива.

Однак не слід забувати, що вагома частина судових проваджень за кредитами і свідомий відхід позичальників у банкрутство відбувалися лише з однією метою – зробити ці кредити непривабливими для потенційних покупців. Тому професійний гравець на ринку, зі значним досвідом роботи з такими боржниками і командою кваліфікованих юристів, зможе протистояти недобросовісним позичальникам і в тривалій перспективі має всі шанси отримати намічений прибуток.

Оксана Козачок,

партнер фінансової групи Avistar


Пули, які пройшли через аукціон, не знайшли своїх покупців з однієї простої причини – їх вартість завищена, оскільки навіть ціна в 4% від номіналу є високою. На жаль, багато активів такої якості, що їх можна "помножити на нуль". Але якщо раніше обговорювали гіпотетичні можливості покупок, то зараз ринок наблизився до реальних операцій. Для того, щоб прийняти правильне рішення й інвестувати в пули, їх слід гарненько вивчити, зваживши всі за і проти. Інвестувати в проблемні борги можна, якщо ви маєте належну експертизу і професійну команду, яка дасть змогу реалізувати обрану стратегію стягнення.

Кирило Лукін,

директор інвестиційно-банківського
департаменту Dragon Captial

Навряд чи щось з того, що залишилося в пулі, зацікавить іноземного інвестора, адже і раніше не було жодної серйозної пропозиції про викуп з боку іноземців. Є ще варіант покупки новим власником з метою придбати актив дешево. Однак через недосконалість тлумачення букви закону і винесення судових рішень в Україні, цей шлях ризикований в плані часових і грошових витрат. Тому це лише доля вузького ряду компаній, які мають серйозну юридичну і політичну підтримку.

Тарас Єлейко,

директор департаменту консолідованого
продажу активів Фонду гарантування
вкладів фізичних осіб

Ми бачимо хороший потенціал продажу проблемних активів у пулах. Непродані пули, які зараз формуються за загальною вартістю від 1 млрд грн, збільшуватимуться до 10 млрд грн. До продажу цих пулів планується залучити іноземних консультантів. Перша така співпраця вже стартувала, на продаж виставлеийо пул активів балансовою вартістю понад 6 млрд грн., підготовку до продажу якого здійснив міжнародний радник з продажу проблемних кредитів First Financial Network. Аукціон за цим пулом кредитів відбудеться 16 жовтня. Також у жовтні міжнародна компанія Exito Partners/Cohen & Company готує до продажу пул балансовою вартістю 8 млрд грн., щоб в результаті допомогти його реалізувати на міжнародному ринку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X