Хто вони. Розповідаємо детально про першу десятку найбагатших українців

25 жовтня 2018, 15:23

Журнал Новое Время спільно з інвесткомпанією Dragon Capital склав щорічний рейтинг 100 найбагатших українців. Що відомо про першу десятку? Розповідаємо про них докладніше.

1. Рінат Ахметов

Якщо і є в Україні щось стабільне, то ім'я йому Рінат Ахметов. Він завжди посідає перше місце в рейтингу найбагатших. І 2018 рік не став винятком.

Зараз його статок тягне вгору Метінвест, найбільша приватна компанія країни, яка на 75% належить Ахметову.

Відео дня

Метінвест, за оцінкою Dragon Capital, за рік подорожчав удвічі – до $8,1 млрд.

Драйвером зростання стала ситуація на зовнішніх ринках сировини: попит на металургійну продукцію зростає вже другий рік поспіль, а пропозиція падає через скорочення виробництва в Китаї.

Метінвест входить до числа 50 найбільших меткомпаній світу і з лишком використовує цю сприятливу ситуацію.

За 2017 рік компанія збільшила оборот на 44% – до $8,9 млрд. Хоча виробництво впало.

Не розчарувало головного акціонера Метінвесту і перше півріччя 2018-го: зростання цін у півтора раза збільшило виторг холдингу.

Метінвест ще й встановив контроль над Дніпровським меткомбінатом у Кам'янському, купив частки в шахтоуправлінні Покровське (найбільша вуглевидобувна компанія країни) і Свято-Варваринській збагачувальній фабриці. Дві останні належали православному бізнесменові Віктору Нусенкісу, який зараз живе в Росії.

Ахметов почав виплачувати їхні багаторічні борги, які до цього, за даними агентства Інтерфакс-Україна та інтернет-видання Економічна правда, скупила з дисконтом інвесткомпанія ICU.

ICU відома тим, що регулярно працює з питаннями бізнесу президента Петра Порошенка.

Удача супроводжує і ще один актив Ахметова – ДТЕК, найбільшу енергокомпанію країни.

З весни 2016-го вона веде бізнес у рамках формули Роттердам+, яка враховує в тарифі на електроенергію вартість вугілля, необхідного для її виробництва. До того ж у ціну включено його доставку з голландського порту Роттердам.

ДТЕК в основному використовує своє українське вугілля – компанія контролює 80% його видобутку – і на транспортування не витрачається. Але гроші отримує.

Тариф встановила профільна Нацкомісія, голову якої – Дмитра Вовка, який колись працював в ICU, – призначив Порошенко.

Формула допомогла ДТЕК минулого року отримати 10 млрд грн додаткового прибутку, підрахував енергоексперт Андрій Герус.

Всю цю історію тепер розслідує НАБУ, керівник якого Артем Ситник впевнений, що Роттердам+ застосовують незаконно.

ДТЕК загалом збільшив виторг за рік майже на 15 млрд грн – до 145 млрд. При цьому обсяг теплової генерації компанії трохи впав, а інші показники практично не змінилися.

2. Віктор Пінчук

Уже третій рік поспіль справи Віктора Пінчука йдуть добре. Причому в останні 12 місяців – просто блискуче. Оцінка його статків хоч і не повернулася до показників докризового 2013 року, але зросла на 87%.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Причина тому – хороші показники групи Інтерпайп, яка спеціалізується на випуску труб і коліс для залізничного транспорту, – основного активу Пінчука.

У 2017-му Інтерпайп, якщо вірити звіту, наростив виробництво і продаж на 35%, продемонструвавши найкращий результат за останні три роки. Допомогло підвищення цін на паливо, завдяки якому пожвавилося нафто- і газовидобування в усьому світі.

У підсумку група Пінчука подвоїла постачання труб до США, більш ніж на третину збільшила відвантаження до СНД і на 29% – на внутрішньому ринку. В Україні Інтерпайп постачає труби державній компанії Укргазвидобування, яка розпочала реалізацію стратегії 20/20, яка передбачає суттєве збільшення обсягів видобутого газу.

Ще одним драйвером зростання для Інтерпайпу стало постачання залізничної продукції. Завдяки модернізації Укрзалізниці та пожвавленню вагонобудування холдинг Пінчука у 2017-му збільшив продаж на внутрішньому ринку на 83%.

А ще Пінчук приріс нерухомістю в Лондоні, яку мільярдер отримав за мировою угодою з колишніми приватівцями Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим у рамках судового спору навколо Криворізького залізорудного комбінату. За даними програми Наші гроші, зять екс-президента Леоніда Кучми став власником двох офісних центрів – шестиповерхового у престижному районі Белгрейвія і восьмиповерхового на Трафальгарській площі. Перший на кінець 2015 року оцінювали в 75,65 млн фунтів стерлінгів, другий – майже в 2,5 рази дорожче.

3. Вадим Новинський

Основа статків Вадима Новинського – Смарт-Холдинг, що йому належить, і особливо цінний тим, що володіє 25% холдингу. Решта 75% – за Рінатом Ахметовим, беззмінним лідером рейтингу найбагатших українців.

Все, що пов'язано з Ахметовим, стає в Україні якщо не золотом, то прибутковим активом. Той же Метінвест хоч і втратив частину своїх підприємств на непідконтрольних територіях Донбасу, але стабільно нарощує виторг. А все тому, що зростає світовий попит на металургійну продукцію і сировину.

Але з власним бізнесом у народного депутата від Опоблоку і православної людини Новинського справи йдуть не дуже.

У липні цього року госпсуд Миколаївській області заарештував 99% акцій і майно Чорноморського суднобудівного заводу (ЧСЗ), який ще з 2007-го входить у групу Смарт. Причина – операції з договором купівлі-продажу ЧСЗ, завдяки яким власник скоротив свої інвестиційні зобов'язання на 500 млн грн. Підприємство, яке працювало в рамках оборонного замовлення, ще й обмежили до 2021 року у праві брати участь у держтендерах.

А посадових осіб ЧСЗ обвинувачують в умисному доведенні підприємства до банкрутства.

У стадії банкрутства завод перебуває з 2014-го. Процес ініціювало Балаклавське рудоуправління, розташоване в анексованому Криму і належало Новинському. Тепер у нього інший власник - Ашот Малхасян, якого російське агентство РБК називає рідним братом Новинського.

Три роки тому визнали банкрутом і девелоперську частину бізнесу Новинського – мережу супермаркетів Амстор. Вона була представлена ​​190 тис. кв. м на півдні і сході України. У жовтні 2017-го всі Амстори заарештували в рамках розслідування Генпрокуратури про навмисне доведення мережі до банкрутства і розтраті застав за кредитами, виданими державним Укрексімбанком.

Сам Новинський пов'язує всі свої напасті з "політичними переслідуваннями" з боку влади.

4. Геннадій Боголюбов

Цьогоріч Геннадій Боголюбов зумів відбитися від позову на суму $500 млн у Високому суді Англії й Уельсу. Його колишній партнер по гірничо-металургійному бізнесу бізнесмен Вадим Шульман домагався виплати багатомільйонної суми нібито за обман у низці угод. Мільярдерові вдалося переконати суд, що він не проживає у Британії, а значить, і непідсудний місцевій Феміді. Вирішальним аргументом стали чеки зі спортзалу в Швейцарії, який відвідував Боголюбов.

А ось в Україні судові справи бізнесмена не такі хороші. Нацбанк подав сотні позовів до компаній Боголюбова і його партнера Ігоря Коломойського, які виступали поручителями з боку тоді ще приватного ПриватБанку під час отримання державного рефінансування.

НБУ вже почав продавати майно цих поручителів: на торги регулятор виставив об'єкти на гірськолижному курорті Буковель, будівлю телеканалу 1+1 і стадіон Дніпро.

Але оцінка статків Боголюбова все одно зросла. Причина – хороші показники неформального феросплавного холдингу Привату.

Боголюбов з Коломойським контролюють основні активи в цьому секторі економіки країни – Стахановський і Запорізький заводи феросплавів, а також Покровський і Марганецький гірничо-збагачувальні комбінати. Останні два підприємства у 2017-му в рази збільшили видобуток сировини, хоча роком раніше простоювали три місяці.

У ферогрупу приватівців входить і американський завод Felman Production Incorporated у штаті Західна Вірджинія.

До слова, Штати можуть допомогти Боголюбову з Коломойським наростити капітал, відкривши свій ринок для українського феросилікомарганцю, який випускають підприємства Привату.

У вересні американська Комісія з міжнародної торгівлі розпочала процес перегляду антидемпінгового мита на імпорт цього продукту з України. Загороджувальний захід ввели в 1994 році.

5. Ігор Коломойський

Втративши ПриватБанк, мільярдер вже другий рік судиться з державою, намагаючись добитися визнання націоналізації банку незаконною.

Тим часом НБУ подав сотні позовів до компаній Коломойського і його багаторічного партнера Геннадія Боголюбова, які виступали поручителями з боку тоді ще приватного ПриватБанку під час одержання ним державного рефінансування.

Держрегулятор вже навіть виставив на продаж частину застав – об'єкти на гірськолижному курорті Буковель, будівлю телеканалу 1+1 і стадіон Дніпро.

Зате у травні Міжнародний арбітраж у Гаазі ухвалив рішення на користь компаній, частина з яких пов'язана з колишніми власниками ПриватБанку, які звинуватили РФ у втраті власності в Криму. Сума претензій становить сотні мільйонів доларів. Стягнення з Росії цих грошей вже почалося: за позовом Коломойського і Боголюбова Апеляційний суд Києва заарештував акції українських дочок російських банків з держкапіталом – ВТБ, Промінвестбанку та Сбербанку.

Тим часом бізнес Коломойського, зокрема феросплавний, продовжує генерувати прибутки.

Група Приват має частки у Стахановському і Запорізькому заводах феросплавів, а також контролює Покровський і Марганецький гірничо-збагачувальні комбінати. Крім того, Коломойський з Боголюбовим володіють феросплавним бізнесом у США – заводом Felman Production Incorporated у штаті Західна Вірджинія.

А ще Коломойський продовжує активно інвестувати в українську політику. Маючи незабаром рік виборів – у 2019-м пройдуть як президентські, так і парламентські, – колишній власник Привату вже зараз розкручує на 1+1 депутата Олександра Шевченка, екс-власника Буковеля. І зберігає в рукаві туз – шоумена Володимира Зеленського, який хоч і не підтверджує свою участь у президентському марафоні, але має високий рейтинг.

6. Петро Порошенко

Якщо президент Петро Порошенко іноді й засмучується через невдачі в політиці, то запросто може підняти собі настрій. Для цього йому досить поглянути на показники власного бізнесу: цього року капітал глави української держави зріс на 10% і становить $1,1 млрд.

Основний актив Порошенка – корпорація Рошен. Драйвером зростання її показників стали продажі в Євросоюз: лише за перший квартал 2018 року вони зросли на 22%. Українські торти і цукерки припали до душі споживачам у Румунії, Польщі, Литві, Іспанії.

Тому Рошен готовий запустити виробництво крекерів на новому бісквітному комплексі в Борисполі.

Корпорація активно розширює і мережу фірмових магазинів, заходячи в нові локації як у Києві, так і в інших містах країни. Крім того, Рошен вклав 90 млн грн в облаштування Roshen Plaza – офісного центру на місці колишньої київської фабрики ім. Карла Маркса.

За підсумками минулого року компанія відзвітувала про те, що її прибуток упав майже на третину, а заробіток становив 2,8 млрд грн. Показники за цей рік поки що невідомі.

В'ячеслав Москалевський, гендиректор Рошену, зізнався: компанія практично вичерпала можливості для розвитку, і в майбутньому варто подумати про вихід на біржу. Залучені в інвестфондів гроші, на його думку, можна буде спрямувати на розширення кондитерського бізнесу.

А ось аграрний бізнес глави держави, компанія Укрпромінвест-Агро, скоротив збитки майже до нуля. Про це свідчать дані інформаційної системи YouControl.

Крім того, фонд Прайм Ессетс Капітал, який управляє активами Порошенка, домовився про продаж заводу Кузня на Рибальському бізнесменові Сергію Тігіпку. Операцію схвалив Антимонопольний комітет.

Завод цікавий тим, що активно продає свою продукцію в рамках державного оборонного замовлення. Крім того, Кузня має статус спецекспортера, що дозволяє їй продавати за кордон товари військового та подвійного призначення.

А ще в червні 2018-го Порошенко влив 274 млн грн до статутного капіталу Міжнародного інвестиційного банку, який йому належить. За перші три місяці року ця фінустанова заробила 9,8 млн грн.

7. Костянтин Жеваго

Статки Костянтина Жеваго, акціонера холдингу Ferrexpo, – пряма похідна ціни на залізну руду. За рік вони скоротилися на чверть, але бізнесмен не покинув клуб доларових мільярдерів.

Вартість руди обвалилася в березні цього року і до жовтня відновилася лише частково. Крива ціни акцій Ferrexpo, до якого входять Полтавський і Єристівський гірничо-збагачувальні комбінати, повторила траєкторію. Зараз ці цінні папери торгуються по £220, а капіталізація компанії становить £1,3 млрд.

На презентації фінансової ситуації в Ferrexpo перед інвесторами, яка відбулася в Лондоні 2 серпня, керівники холдингу пояснили, що попит на продукти зростає. Але збільшуються і виробничі витрати, до яких додалися витрати на капітальні інвестиції. Проте компанія намагається не нарощувати рівень боргового навантаження і навіть виплачувати дивіденди.

Чистий прибуток Ferrexpo за І півріччя 2018 року скоротився на 29% – до $152 млн.

В автомобілебудівному бізнесі справи у Жеваго йдуть не найкращим чином. Полтавський автоагрегатний завод, що входить до його групи КрАЗ, не зміг розрахуватися за боргом перед Ощадбанком і оголосив про банкрутство. Підприємство було великим виробником гальмівної апаратури.

У самій групи КрАЗ теж не все гладко. Той же Ощадбанк, у якому активно кредитувався Жеваго після втрати свого банку Фінанси та Кредит, відсудив третину акцій КрАЗа і збирається пустити їх з молотка. Судова експертиза оцінила їх всього в 13,6 млн грн.

Тренд сумних для Жеваго новин продовжує ще одна його компанія – Росава, яка контролює Білоцерківський шинний завод. У вересні нинішнього року Апеляційний суд Київської області зобов'язав Росаву виплатити 1,3 млрд грн пені за неповернення в країну валютної виручки.

Росава до останнього часу активно нарощувала експорт, продаючи шини у країни Євросоюзу, США, Канаду. Що стосується українського ринку, то тут компанія теж істотно наростила частку – з 15% у 2013 році до 40% у нинішньому.

У Жеваго є проблеми з законом, що також впливає на оцінку його стану. Державна фіскальна служба підозрює його у виведенні 900 млн грн з банку Фінанси та Кредит, який бізнесмен втратив у 2016 році. Гроші нібито йшли через дочірню структуру.

8. Юрій Косюк

Жителі Євросоюзу звикають до української курятини, а Юрій Косюк, мажоритарний акціонер її виробника, компанії МХП, зміцнює свій фінансовий статок.

За три квартали нинішнього року експорт МХП збільшився на 22% – до 214 тис. т. Окрім того, в Євросоюзі готують зміни в технічні регламенти угоди про зону вільної торгівлі з Україною, які дадуть можливість Косюку продавати ще більше курятини на Захід.

МХП і без того зростає як на комбікормах. У 2017-му компанія наростила прибуток у 3,3 рази, заробивши Косюку й акціонерам $230 млн. А за половину 2018-го – ще $190 млн.

Секрет успіху – ефективне виробництво плюс держдотації. Тільки минулого року виробник курятини під брендом Наша Ряба отримав від держави $52,1 млн за програмою підтримки тваринництва. Про це свідчать дані Мінагрополітики, проаналізовані НВ.

А цього року МХП запланував увести в експлуатацію другу чергу Вінницькій птахофабрики, що повністю підпадає під визначення тваринницького комплексу, 30% вартості якого відшкодують платники податків. Косюк оцінив загальну вартість фабрики в $1,15 млрд, або 31,4 млрд грн.

Що відбувається з бізнес-імперією, коли її грошові активи зростають? Вона розширюється. От і Косюк нещодавно оголосив про плани придбати словенський агрохолдинг Perutnina Ptuj з річним оборотом €260 млн.

9. Олексій Мартинов

Ця людина – один із найменш публічних бізнесменів України. У чудовому приватівському тріо, фронтменами якого є Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, Мартинов – людина-тінь.

Його статки – плід діяльності групи Приват, найцінніші активи якої зараз – це найбільший в країні феросплавний бізнес, а також три нафтопереробні заводи – у Дрогобичі, Кременчуці та Надвірній – з мережею заправок.

Метали і нафтопродукти зростають у ціні на світовому ринку і забезпечують зростання добробуту Мартинова.

Якби в цьому світі не було Facebook, цими даними інформація про життя і діяльності мультимільйонера і обмежувалася б. Але завдяки ФБ-сторінці його дружини всі цікаві можуть дізнатися, що сім'я Мартинова живе у Відні. А судячи із записів самого бізнесмена, його цікавлять водні лижі. Заради них він влаштовує у Дніпрі змагання і розвиває воднолижний клуб Сентоза.

10. Галина та Олександр Гереги

Практично будь-яка людина, яка живе в Україні, хоч раз у житті побувала у статусі клієнта подружжя Галини та Олександра Герег.

Мережа будівельних гіпермаркетів Епіцентр-К і Нова лінія, що належить парі – найбільша в країні, її магазини дісталися вже до райцентрів. Сьогодні будівельно-ремонтна імперія складається з шести десятків торгових приміщень загальною площею 1,2 млн кв. м і контролює тільки в Києві, за оцінками Антимонопольного комітету, 53% ринку.

За минулий рік дітище Герег заробило, за даними системи YouControl, 2,8 млрд грн прибутку, показавши зростання в 17%.

Але у сімейної пари мультимільйонерів є ще й аграрний бізнес – холдинг Епіцентр-Агро, який цього року згенерує, за планами його керівництва, 4 млрд грн виторгу. Холдинг цілком здатний замахнутися на такий результат: всього за три роки він увійшов до топ-10 найбільших власників землі в Україні. Тепер у земельному банку Герег понад 100 тис. га в п'яти регіонах країни.

Крива успіху подружжя настільки круто пішла вгору, що сім'я задумалася про придбання футбольного клубу Карпати – а такі забави в Україні можуть собі дозволити тільки люди, які міцно впевнені в завтрашньому дні.

Зайвим підстраховуванням для сім'ї слугує той факт, що Олександр Герега сьогодні є депутатом у Верховній Раді – він мажоритарник від рідної йому Хмельницької області.

Читайте докладно про найбагатших українців у свіжому номері журналу Новое Время №39 від 25 жовтня 2018 року.

Показати ще новини
Радіо NV
X