Як інтернет зробив революцію свідомості на ринку електроніки

18 листопада 2016, 12:50
На вході в один зі столичних магазинів багатолюдно. Приводом для такого ажіотажу стала чергова акція: при покупці холодильника, мікрохвильовка йшла в подарунок. Але кількість таких пропозицій було лімітованою

Ще років п'ять-десять тому такого роду заходи були чи не єдиним способом перетягнути покупця. Потім стали з'являтися перші віртуальні магазини з більш доступним товаром. Оголошеннями про продаж тієї чи іншої техніки зі складу з хорошим дисконтом, були обклеєні всі вулиці і розписано багато безкоштовних газет.

Відео дня

Пізніше, з розвитком технологій, інтернет став зручним майданчиком. У мережі з'явилися онлайн-вітрини з такими ж товарами, як і в традиційному роздрібі. «Спочатку люди ставилися з підозрою до інтернет-магазинів, боялися, що можуть бути обдуреними», – згадує настрій покупців Ігор Волинський, екс-директор з маркетингу великого на той час дистриб'ютора DataLux, а нині голова сервісного центру F1Center. Перш за все, була довіра до продавців в звичайних магазинах, інтернет більше асоціювався з якоюсь аферою.

Валентин Калашников, президент Української асоціації директ маркетингу, констатує – інтернет змінив багато індустрій: «Є можливість проаналізувати, вибрати, порівняти. Можна піти в шоу-рум помацати, а потім повернутися додому і замовити в інтернеті».

Зрештою побоювання розвіялися з появою блогів з різними відгуками, коментарями в соцмережах, а також запуском відео роликів з повним описом переваг чи прорахунків в товарі. «Зараз більш авторитетним вважається чийсь відгук або відеоролик, ніж думка продавця в магазині, зацікавленого у продажу», – резюмує Наталія Кошова, директор з маркетингу мережі магазинів Comfy.

І якщо раніше, щоб придбати техніку, потрібно було частіше всього приїжджати у якесь велике місто, то зараз досить зробити один клік в інтернеті і товар приїде до вас додому. Мінімальність переміщень, зростання асортименту до гігантських розмірів, і доступність цін – так характеризують переваги учасники ринку, які отримує покупець, що зробив вибір в інтернет-магазині.

Якщо подивитися на ринок продажу побутової електроніки та комп'ютерної техніки за останні п'ять років, то ми побачимо зростання частки покупок в інтернеті в три рази – до 25%, відзначає співвласник мережі магазинів Фокстрот Валерій Маковецький. За словами Калашникова, люди стали робити більш свідомий вибір, а сервіси моніторингу цін посилили конкуренцію на ринку, що в свою чергу вплинуло на ціноутворення.

Всупереч тому, що левова частка ринку залишається за традиційними магазинами, саме онлайн-гравці рухають ємності ринку вгору, запевняють його учасники.

В цілому динаміка ринку позитивна. «Практично всі сегменти ринку побутової техніки та електроніки зараз на підйомі», – йдеться у звіті GfK Україна. Так, згідно з даними компанії, продажі за дев'ять місяців 2016 року зросли більш ніж на 17% і склали 38 млрд грн. Якщо темпи зростання збережуться, то за підсумками року продажі поб'ють п'ятирічний рекорд.

Якщо перший час роздріб та інтернет-магазини були непримиренними суперниками і боролися один з одним за клієнта, то сьогодні у ряді випадків це дружні союзники. На ринку з'явився новий вид торгівлі – мультиканальний. Такий собі сплав офлайн з онлайном. Клієнтам подобається робити попередній пошук в інтернеті, а купувати в магазині, – ділиться Кошова.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

«Ми починали як офлайн-рітейлер, у якого не було інтернет-магазину, а зараз наш інтернет-магазин торгує краще, ніж будь-який інший магазин в мережі, – зазначає Дмитро Басов, генеральний менеджер мережі Moyo. – Ми дуже побоювалися конкуренції інтернету і офлайн і думали, що як тільки почнемо активно розвивати сайт, у нас помре традиційний роздріб. Але цього не сталося. Навпаки, коли ми говоримо покупцеві: «Ви можете замовити на сайті і оформити безкоштовну доставку додому». Він відповідає: «Ні, я хочу забрати в магазині».

За словами Кошової, інтернет в системі покупок буде відігравати переважну роль і далі, навіть якщо фактичний продаж товару здійснюватиметься в магазині. Частка онлайн-рітейлу в продажах побутової техніки та електроніки ще не досягла свого піку. Маковецький каже, що на західних ринках в цьому сегменті в середньому вона становить 30%, а на окремих ринках доходить до 40-45%. Україна в цьому сенсі приречена на розвиток. «Думаю, що ми будемо йти цим же трендом і за кілька років досягнемо 30%», – прогнозує Маковецький.

Калашников вважає, що частка онлайн-продажів буде збільшуватися зі швидкістю поширення широкоформатного доступу в інтернет і розвитком 3G по Україні: «Все ж таки значна частина країни ще не має доступу в інтернет». На думку Сергія Цибульського, генерального директора мережі Ельдорадо, зростання продажів в онлайні багато в чому стримується невисокою частотою транзакцій кредитними картами, частка яких на сьогоднішній день складає не більше 5%.

«Від того, як багато буде людей і наскільки швидко вони почнуть здійснювати покупки кредитками, також буде залежати, до якого розміру збільшиться частка продажів в інтернеті», – вважає Цибульський.

Показати ще новини
Радіо NV
X