Індикатор реформ: чи успішно проходить перебудова країни

26 червня 2017, 18:13
Вже минуло більше трьох років з того моменту, як Україна стала на шлях реформ. Вони стосуються як економічного так і політичного життя

Якщо взяти і просто перерахувати зроблене, то здається, що зроблено не так вже й мало. Багато експертів кажуть, що за останні три роки змін на краще в нашій країні було більше, ніж за всі попередні роки незалежності.

Відео дня

І це насправді так. Ось що вони записують в актив реформаторам. На думку Андрія Бойцуна, радника Стратегічної групи радників з підтримки реформ, ці реформи пов’язані з банківською сферою. Це стосується як очищення банківської системи, так і структурної реформи самого Нацбанку. Друга група реформ – це реформи, пов’язані з ринком газу і НАК Нафтогаз України.

Про це свідчить і перемога у Стокгольмі. Про це свідчать кроки у напрямку створення ринку газу, про це свідчить реформа корпоративного управління у Нафтогазі. Це єдина на сьогоднішній день державна компанія, у якій є справжня наглядова рада. І третє – це ProZorro і пов’язані з нею закупівлі.

"Все, що стосується легкості ведення бізнесу, то тут були серйозні зрушення. Була і дерегуляція, були і спрощення, наприклад, можливості підключення до електричних мереж, за що постійно Україну критикували. Поліпшилася ситуація в плані отримання дозволів на будівництво, покращилася ситуація в плані можливостей започаткування бізнесу та сплати податків", – підсумовує Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера.

Втім будь-які реформи важливі не самі по собі. Важливо, який результат вони дають для населення. Тобто чи відчувають зміни представники бізнесу та пересічні громадяни. "Економічні реформи і Україна – це щось несумісне. Це дві категорії, які живуть окремим життям, на превеликий жаль. Бо економічний потенціал України надзвичайно великий", – вважає Іван Компан, професор Київської школи економіки.

Устенко нагадує, що Україна все ще перебуває нижче того рівня, з якого колись впала в 1991-му році. З 1991-го року світовий ВВП більш ніж подвоївся, а український ВВП не дотягує 65% до того рівня, в якому він був 26 років тому.

Компан каже про необхідність змін в самій структурі української економіки. "Я багато разів про це казав, що вона залежна від сировинних глобальних ринків. Немає малого і середнього бізнесу. Держава, на жаль, нічого не робить для того, щоб цей сегмент розвивався. А це є хребтом будь-якої економіки у світі".

За словами Устенка, треба перейти в інвестиційну модель. "В інвестиційну модель теж буде перейти неможливо, якщо якість інвестиційного клімату буде залишатися поганою", – вважає економіст. На думку Бойцуна, тут мова йде про посилення захисту прав інвесторів: "І тут ми вже переходимо в площину неекономічних реформ".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X