Сплачувати податки в Україні стало ще важче

23 листопада 2016, 19:30
Податкова система України у світовому рейтингу опустилася із 83-го на 84 місце. Основні складнощі платників податків пов’язані із суттєво вищим рівнем бюрократії у податкових органах

Складнощі із заповненням податкових накладних понизили позицію України у рейтингу легкості сплати податків Paying Taxes, який щорічно складається Світовим банком та аудиторською компанією PricewaterhouseCoopers (PwC).

Відео дня

За підсумками минулого, 2015-го, податкового року Україна опустилася на одну позицію та зайняла 84 місце серед 190 країн. Найсприятливішими країнами для бізнесу, з точки зору оподаткування, визнано Катар та Арабські емірати. Податкова система Грузії посіла 22 місце, РФ опинилася на 45-му, обійшовши Польщу – 47 місце.

Основний негативний вплив на позиції України в рейтингу мав той факт, що українці витрачають на підготовку звітності, її подання та сплату податків у півтора рази більше часу, ніж у середньому у світі: 355,5 годин в Україні, проти 251 годин в решті країн.

При цьому цей критерій погіршився, порівняно із попереднім звітним періодом, на 9,5 годин. «Справа у тому, що у 2015 році була введена система електронного адміністрування ПДВ. Недивлячись на те, що вона покликана боротися з податковими ямами та покращити процедури бюджетного відшкодування, система створила додаткові часові затрати для підприємств на реєстрацію податкових накладних», – каже керівник відділу непрямих податків PwC Вікторія Тимошенко. А в 2016 році витрати на виконання податкових вимог в країні стали ще більшими, оскільки річна звітність податку на прибуток була замінена на щоквартальну.

Іншим критерієм, який враховували експерти, став загальний рівень податкового навантаження. Так, український бізнес у 2015 році направив на сплату податків 51,9% від загальної суми прибутку. У той самий час середній показник у світі становив 40,6%. Левову частку від загального податкового навантаження у минулому році складав єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

Єдине, чим українське податкове законодавство вигідно відрізняється – мінімальною кількістю платежів. Експерти нарахували лише 5 платіжок, необхідних для сплати податків. Менше їх лише в Арабських Еміратах, Катарі, Норвегії та Гонконгу (в середньому у світі – 25).

Водночас забюрократизовані та непрозорі процеси, які відбуваються після подачі цих п’яти платіжок платниками податків, ставлять Україну «в кінці Європи всієї». «Фактично критерій пост-подачі враховує два основні показники – термін відшкодування ПДВ та час, необхідний для виправлення невеликої помилки в накладній на податок на прибуток», – розповідає партнер адвокатського об’єднання PwC Legal Андрій Пронченко.

Із податком на прибуток в Україні все доволі легко та цивілізовано – уточнення звітності займає всього 3 години (17 годин – у світі). На опрацювання документів на відшкодування ПДВ податківці витрачають 16 годин, що лише на 2 години більше, за загальносвітовий показник. А от на саме відшкодування ПДВ підприємці очікують по 28 тижнів. Це на 7 довше, за середньосвітовий показник, та на 14 тижнів довше, ніж у країнах ЄС.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Суттєво змінити позиції України у світовому рейтингу привабливості системи оподаткування можна завдяки новим змінам в податкове законодавство, впевнений проектний менеджер реформи з дерегуляції Національної ради реформ Дмитро Романович.

Так, з січня 2016 року знизили ставку ЄСВ із 41% до 22%. Тож вже у наступному році зниження податкового навантаження на зарплати може підняти Україну на 2-3 позиції в рейтингу Paying Taxes. Технічну базу електронної реєстрації накладних продовжують вдосконалювати та спрощувати. І якщо до 31 грудня 2016-го разом із держбюджетом на наступний рік будуть прийняті ще й зміни до податкового законодавства, які повністю стосуються адміністрування податків, це ще й суттєво покращить позиції України в рейтингу Doing Business, розмірковує Романович. «Тож є шанс, що це нам зарахується у наступному і підтягне Україну до середньоєвропейського показника», – каже експерт.

Проте Тимошенко із PwC не на стільки оптимістична, адже Європа, за її словами, також не стоїть на місці. Кожна з країн, яка наразі не переживає кризові явища в економіці, йде шляхом лібералізації податкового законодавства та навантаження. Й Україні, з її бюрократією та рівнем корупції у податкових органах, лишається лише ще більш наполегливо запроваджувати передові технології в усі процеси, усуваючи людський фактор під час роботи з платниками податків.

Показати ще новини
Радіо NV
X