Україна на 80 місці з легкості ведення бізнесу. Хто винен

26 жовтня 2016, 19:30
Україна не потрапила у топ-50 країн у рейтингу легкості ведення бізнесу. До наміченої цілі країна не добралася через повільне прийняття важливих законів та зміну складу Уряду

25 жовтня Світовий банк опублікував рейтинг легкості ведення бізнесу Doing Business-2017. Відповідно до нього, Україна посіла 80 місце серед 190 країн світу. У рейтингу на 2016 рік країна знаходилася на 83 місці, у 2015-му – на 87, у 2011-2013 – на 149-152 місцях.

Відео дня

Згідно з аналізом експертів Світового банку, у сфері легкості реєстрації бізнесу Україна піднялася із 30-го на 20-е місце. Країні вдалося скоротити час, який підприємці витрачають для реєстрації платників податків ПДВ.

Крім того, Україна піднялася зі 140-го на 130 місце за показником легкості підключення до електропостачання. Покращення податкового адміністрування у Податковому кодексі, який приймався у 2015 році, підняло Україну в цій категорії на 84 місце.

Водночас країна опустилася за показником отримання дозволу на будівництво на 140-ву позицію та на 150-ту в категорії вирішення проблем із неплатоспроможністю (банкрутством).

Крім того, погіршилися показники легкості міжнародної торгівлі (115-е місце), реєстрації власності (63-є), отримання кредитів (20-е) і нічого не змінилося в питанні отримання дозволів на будівництво.

Загалом, Україна суттєво поступається в питання дерегуляції ведення бізнесу сусіднім країнам. Так, Румунія знаходиться на 36 місці, Білорусь опинилася 37, Молдова – 44, РФ – 40, Туреччина – 69, Польща – 24.

При цьому, кілька пострадянських країн опинилися в поточному рейтингу серед лідерів, які показують найбільш помітний ріст індикатору Doing Business у 2015-2016 роках: Казахстан, Білорусь, Грузія.

Маленький великий провал

Недивлячись на те що в рейтингу Україна піднялася на три позиції, в цілому 80-е місце можна розцінювати як провал. Основною причиною якого є незлагоджена робота Кабміну та Верховної Ради.

Згідно з планом пріоритетних дій Уряду на 2016 рік, Кабінет Міністрів подав до парламент низку законопроектів, які Україна мала запровадити упродовж 2015-го року та у протягом першого кварталу 2016-го. Ці законодавчі ініціативи дозволили б Україні, як підрахував Кабмін, піднятися у Doing Business до числа 50 кращих країн рейтингу в 2017 році, і 20 – у 2018 році.

«Минулого року Уряд прийняв план дій, за яким Україна мала потрапити в топ-50. І досі 15 законопроектів, відповідно до того плану дій, знаходяться у парламенті на розгляді», – розповідає Олексій Гончарук, голова офісу ефективного регулювання (BRDO).

Фактично на три позиції нас підняло зарахування поліпшення в захисті прав міноритарних акціонерів (+18 місць за компонентом), які були прийняті ще у 2015 році і вступили в силу в поточному. А також поліпшення в частині обов’язковості виконання контрактів (+17 місць за компонентом).

Плюс, як розповідає радник міністра економрозвитку, проектний менеджер реформи з дерегуляції Національної ради реформ Дмитро Романович, нам не зарахували деякі реалізовані у 2016 році реформи, оскільки їх впровадження розпочалося після 1 травня (вони будуть враховуватися у наступному рейтингу). Йдеться про зниження ЄСВ, запровадження «єдиного вікна» на митниці та спрощення у сфері реєстрації власності.

«На цьому хороші новини закінчилися. Усі інші «реформи» – це просто зміна методології і динаміка інших країн. Наші +23 місця з оподаткування – це не результат реформ, аналогічно -9 місць із питань врегулювання неплатоспроможності – це не результат яких-небудь змін», – зазначає Романович.

Для того аби покращити ситуацію у наступному році, вже цього року влада має прийняти пакет законопроектів задля скасування так званого «інвестиційного податку» – пайового внеску для забудовників.

Також, за словами Гончарука, у найближчі тижні Уряд має простежити за тим, щоб Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), імплементувала прийняті законодавчі зміни у свої підзаконні акти та діяльність у тих питаннях, що стосуються створення системи і стандартів підключення до електромереж.

До кінця року, як повідомив міністр економрозвитку Степан Кубів, парламенту необхідно проголосувати за законопроекти, якими удосконалюється процедура банкрутства підприємців і процеси будівництва. Також йдеться про зміни в законодавстві щодо права довірчої власності у банківському секторі, питання необов’язковості використання печаток для підприємців, спрощення реєстрації бізнесу, спрощення переведення житла в комерційну нерухомість, а також спрощення і пришвидшення процесу судового захисту порушених прав та законних інтересів осіб.

«Рейтинг не є самоціллю, самоціллю є реальне покращення життя підприємців. Проте він є важливою складовою, за якою іноземний інвестор вирішує, чи починати йому працювати в тій чи іншій країні» – повідомляє Гончарук.

Так, за підрахунком експертів Світового банку, один пункт у рейтингу Doing Business приносить державі близько $500-600 млн інвестицій. Такі кошти для країни, якій потрібно віддавати борги, потрібні як повітря, вважають опитані експерти, оскільки своїх ресурсів для економічного зростання немає.

Для цих цілей – економічного зростання України та розвитку потужного та незалежного приватного бізнесу – 19 жовтня схвалили створення Офісу залучення та підтримки інвестицій (Ukraine Investment Promotion Office; Ukraine Invest) за фінансового сприяння Western NIS Enterprise Fund. А також розробили дорожню карту просування України в рейтингу Doing Business.

Проте, як каже екс-перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Юлія Ковалів, у цьому питанні важливу роль відіграє злагоджена співпраця між Урядом та парламентом – Кабмін вчасно готує законопроекти, а Верховна Рада їх вчасно приймає. Щодо останнього в екс-чиновниці є великі побоювання.

«У депутатів, з одного боку, є багато законодавчої роботи. Але, порівняно з іншими країнами, у нас виглядає все не дуже добре. І парламент міг би відповідальніше поставитися до голосування по законопроектах, які стосуються Doing Business. Якщо парламент і далі так голосуватиме [як це було у 2015-2016 рр.], то навряд чи ми досягнемо анонсованих успіхів у просуванні реформ», – підкреслює Ковалів.

Згідно з новим планом дій щодо покращення інвестиційної привабливості України, наша держава за наступний рік має провести низку реформ, які дозволять увійти у 2018 році в топ-30 країн з легкості ведення бізнесу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X