"Вигідні" умови. Що вимагає Росія для збереження транзиту газу через Україну

5 березня 2019, 15:54

Росія збереже транзит газу у Європу через Україну після 2019 року, але за певних умов. За яких саме – повідомив прем’єр-міністр Російської федерації Дмитро Мєдвєдєв в інтерв'ю виданню Luxemburger Wort.

За його словами, це врегулювання відносин між зацікавленими компаніями, вигідні економічні та комерційні параметри угоди, а також стабільна політична ситуація. Медведєв зауважив, що Росія не відмовлятиметься від транзиту діючими трубопроводами, такими як Північний потік-2, Турецький потік та через Україну.

Відео дня

ЄС та Україна

Поки Європейський Союз солідарний з Україною, і він наполягає на тому, щоб Москва підписала новий транзитний контракт з Києвом. Але ця підтримка з боку Заходу може тривати недовго, зазначив в коментарі Радіо НВ президент Центру глобалістики Стратегія 21 Михайло Гончар. 

РФ зробить усе, щоб Північний потік-2 запрацював на повну потужність

Зараз Росія робить усе можливе, щоб продемонструвати представникам ЄС, що ніби-то Україна – ненадійний партнер у транзиті газу і треба повністю переходити на поставки через Північний потік-2, додав Гончар.

"Питання в тому, що Європейський Союз сам запрацював у перехідному режимі, – будуть вибори у Європарламент, буде нова європоліція, підходи ЄС зазнають змін. Вона розраховує на те, що, попри погоджену поправку до газової директиви, так чи інакше вони спільними діями зроблять все у такий спосіб, щоб проект запрацював зрештою, нехай пізніше ніж у 2022-2023 роках, але запрацював на повну потужність", – зауважив Гончар.

Чого хоче РФ

Перш за все Росія хоче, щоб Газпром та Нафтогаз на деякий час відклали суперечки щодо рішення Стокгольмського арбітражу, за якими Росію зобов'язали виплатити Україні компенсації, зазначив в коментарі Радіо НВ співголова фонду Енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Україні доведеться йти на компроміси

Також росіян не влаштовує ціна за сам транзит, який дорожчий, ніж транспортування газу через Північний та Турецький потоки. Якщо Україна збирається зберегти потік газу через свою територію, їй доведеться йти на компроміси, вважає Марунич.

"Поки ж ми бачимо демонстрацію Нафтогазом намірів дуже високої ставки на транзит. Це відома позиція, яку пан Петренко задекларував, – забезпечте нам 140 млрд транзиту, ми вам тоді дамо ставку нижче, ніж по Північному потоку-1 і 2. А Газпром категорично проти, він навіть не розглядає подібного роду ініціативи, і в самому оптимістичному варіанті розвитку ситуації Україна отримає 40 млрд кубічних. Плюс, можливо, Газпром програє або виграє в апеляційних інстанціях, тоді вже буде зрозуміло, що у нього вже не буде підстав юридичних продовжувати ось цю всю тяганину", – зазначив Марунич.

РФ vs Україна

Росія в потрібних їй моментах використовувала проти України питання транзиту газу для досягнення своїх геополітичних цілей. Цей раз може не стати виключенням, заявив в коментарі Радіо НВ експерт українського інституту міжнародної політики Ростислав Томенчук. Таке вже відбувалось і раніше в відносинах двох країн, додав експерт.

Усі країни зрозуміли наскільки важливою є безпека транзиту

"Відомий випадок, коли були тоді проблеми ще за президента Ющенка, коли відключення було транзиту. Але тут же ж питання в тому, що оскільки був прецедент ще тоді у 2000-х роках, тобто цього було достатньо для того, щоб всі країни зрозуміли наскільки важливою є безпека транзиту. Прецеденти по зупинці транзиту вони наскільки небезпечні для економіки цих країни. Прецедентів у звичайній щоденній роботі там вистачає дуже багато, і в переговорному процесі", – наголосив Томенчук.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що заступник голови відомства з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль візьме участь у сьогоднішньому круглому столі в Брюсселі щодо майбутнього транзиту газу територією України після 2019 року.

Показати ще новини
Радіо NV
X