Сходження нафти і балансуючий автогаз в Україні – огляд і прогноз ринку нафти і пального

15 травня 2017, 12:52
Нафта різко взяла курс вгору. А українські АЗС знову піднімають ціни: не дуже суттєво, але вочевидь нелогічно

У середу, 10 травня, світові ціни на нафту взяли різкий курс вгору. До кінця робочого дня еталонний сорт нафти Brent подорожчав майже на 3% – до $50,1/барель. Ринок схвилювала новина про можливе зниження поставок нафти державної нафтової компанії Саудівської Аравії Saudi Arabian Oil Co. (Saudi Aramco). Крім того, різкому підйому цін сприяли дані Міненерго США про найбільше зниження запасів нафти за рік у країні на 5,2 млн барелів (-1%).

Відео дня

У четвер ринок продовжив відігравати дані про запаси в США, знову потягнувши ціни на нафту вгору. Ще одним поштовхом стала заява міністра нафти Алжиру Нуреддіна Бутарфа і його колеги з Іраку Джаббара аль-Луайбі, що всі члени ОПЕК і їхні партнери, що не входять в картель, підтримують продовження угоди про обмеження видобутку нафти строком на 6 місяців, тобто до кінця 2017 року.

У п'ятницю, 12 травня, нафта лише трохи відіграла позиції. Слабкому падінню цін сприяли дані нафтогазової сервісної компанії Baker Hughes про зростання числа бурових установок у США на 8 штук (+0,9%) – до 885 одиниць. У річному виразі кількість бурових установок у США зросла на 479 штук, або в 2,2 раза.

На поточному тижні ринок зверне увагу на дані про зростання бурової активності в США. "Зростання обсягу видобутку нафти в США, який зараз досяг рекордних показників з серпня 2015 року, є суттєвою перешкодою для зростання цін", – заявив старший аналітик енергетичного ринку в Inerfax Energy's Global Gas Analytics Абішек Кумар.

Але повернемося до українського ринку пального. Так, за даними директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, оптові ціни трохи знизилися лише на дизпаливо. На його думку, всупереч очікуванням, сильного зниження не відбулося через відновлення європейський котирувань. Котирування, що впали на $61/т, в останній тиждень відновилися на $23/т.

"Наступного тижня трейдери не очікують істотних змін", – додає Куюн.

При цьому, за даними аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, у дрібному опті оператори були активнішими, і всі без винятку гравці, включно з найбільшими, щодня раз у раз віднімали по 10 коп./л на всі види палива.

Незважаючи на це, ціни на стелах АЗС продовжили зростати. Не так суттєво, але вочевидь нелогічно. За даними Сіренка, Восток підвищив вартість бензинів на 25%, а дизпалива – на 45 коп. Підвищилася вартість бензинів і в мережі Marshal – на 20-30 коп.

Східні оператори Паралель і Енерджі Транс підвищили ціни на ДП на 60-75 коп./л.

Однак деякі оператори почали розуміти, що різниця між оптовими і роздрібними цінами досягла свого піку, і потроху знижують ціни. Таких, говорить Сіренко, зовсім небагато. Наприклад, у мережі ZOG відняли 20 коп. на всі види палива. Відчутніше попрацювали в мережі УкрПетроль, знизивши вартість ДП на 90 коп./л. Підтримали тенденцію зниження і на вищевказаних АЗС Восток, откатив ціни на ДТ до відміток, аналогічних мережі УкрПетроль

Всі решта операторів продовжують наполегливо зберігати мовчання. З урахуванням травневого зниження різниця збільшилася додатково на 1-2%.

"Дисконтні програми національних операторів, звісно, скорочують розрив, але пояснювати високу ціну на стелі заїжджому водієві ретейлери не поспішають", – нарікає Сіренко.

Цікава ситуація відбувається на ринку скрапленого газу. Так, оптові ціни на автогаз пікірують через обвал котирувань і всупереч обмеженням у поставках з Росії. Різноспрямовані чинники поки тримають ціну в роздробі стабільною.

Якщо газ з РФ поїде в нормальному режимі, то ціна може посипатися, а от якщо ні, – до кінця місяця можливе зростання цін як в опті, так і на стелах заправок.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X