Кому ми довіряємо витрачати наші гроші?

1 лютого 2017, 11:09
Новини компаній
Марина Трепова, Керівник програм CIPS в Україні

Марина Трепова, Керівник програм CIPS в Україні

Думаю, серед моїх читачів є ті, хто ще пам'ятає "постачальника" колишніх часів - людину дуже важливу, кремезну фігуру якого часто бачили в міністерствах і відомствах, на складах і базах

Він завжди щось вибивав, діставав, домовлявся. Часто виконання плану і безперебійна робота підприємства залежали від уміння постачальника домовитися, обнадіяти, пообіцяти, викрутитися, обмінятися...

Відео дня

Сьогодні від професійної зрілості, глибини знань, комунікативних компетенцій закупника залежить набагато більше. Іноді, весь успіх бізнес-моделі залежить від того, наскільки грамотно закупник і логіст спрогнозували ресурси, побудували математичну модель закупівель, змогли виважено і правильно закупити товар, транспорт, послуги та здійснити весь цей цикл.

Якщо мене запитують, чому важливі закупівлі, ланцюжок поставок і логістика, я зазвичай наводжу такий приклад. Уявіть собі, що в будь-якій організації є два потоки грошей: вхідні та вихідні. З вхідними все зрозуміло – це продаж або інші надходження. А вихідний потік – це всі послуги, продукти і рішення, які ми купуємо, все, що ми витрачаємо і віддаємо в якості зарплат співробітникам. Вихідний потік (крім зарплати) і є закупівлі. Історично склалося так, що вхідним потокам приділяється велика увага, адже це потоки, що генерують прибуток. І з цим важко посперечатися. А от вихідним потокам, тобто закупівлям, приділяється мало уваги. Вважається, що для того, щоб закупити послугу або ресурс, не потрібно особливої кваліфікації і знань. На жаль, ця помилка часто дорого обходиться компаніям. Адже, по суті, в компаніях досить часто довіряють витрачати гроші людям, які це роблять на свій розсуд, швидше інтуїтивно і не володіючи всім обсягом знань.

У разі кризи перше, що сьогодні роблять в організаціях для скорочення витрат, це звільняють людей, іноді починають «гратися» із якістю продукції або послуг. Однак у багатьох випадках стратегічне рішення полягає не в обмеженні ресурсів компанії, а в розширенні можливостей. В даному випадку – в розширенні компетенцій компанії, в побудові ефективного процесу закупівель і ланцюжків постачань. Як я не раз вже писала, закупівельників не готує жоден ВУЗ в Україні. До поточного моменту в Україні також не було жодного міжнародного інституту, який би давав знання із закупівель, постачань і логістики, чий диплом визнавали б у професійному світовому співтоваристві в сфері закупівель і поставок. Це досить-таки несправедливо, так як у нас досить давно присутні програми з навчання маркетологів (CIM), фінансистів (CIMA), і тільки у закупівельників в Україні немає професійної освіти. Адже закупникам і логістам як нікому потрібні комплексні знання. Спеціаліст із закупівель і поставок не просто отримує замовлення, він або вона повинні розуміти як, наприклад, середовище і мінливі політичні, соціальні та економічні умови можуть вплинути на старіння замовленого продукту або послуги, розбиратися в структурі вартості і підтриманні правильних відносин з постачальниками, і багато-багато іншого.

Радує те, що Департамент з публічних закупівель Міністерства економічного розвитку і торгівлі звернувся до ВНЗ України з пропозицією розробити програму навчання закупівельників в державному секторі. Це важливий момент, який свідчить про усвідомлення значення закупівель, про створення культури правильного ведення витрат компанії. Другий важливий компонент – це отримання найбільш актуальних знань і практик, обмін досвідом, який можливий в рамках міжнародного співтовариства.

Я щиро рада, що наше прагнення стати частиною європейського ринку, знайшло відгук з боку платформи освітніх програм House of Knowledge, яка привела в Україну першу міжнародну програму з навчання в області закупівель і поставок британського королівського інституту Charted Institute of Procurement and Supply (CIPS).

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

House of Knowledge підтримав ідею популяризації професійних знань і 9 лютого запросить усіх, для кого важливі питання витрат компанії, на відкриту зустріч, в рамках якої відбудеться практичне заняття за програмою Advanced Certificate in Procurement and Supply від CIPS.

Участь у заході безкоштовна за умови підтвердженої реєстрації: https://goo.gl/forms/XR7Xol56sUxReumE3


Показати ще новини
Радіо НВ
X