АрселорМіттал Кривий Ріг: іноземні інвестори в Україні потребують захисту

18 травня 2018, 10:03
Новини компаній
 Генеральний директор ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Парамжіт Калон

Генеральний директор ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Парамжіт Калон

До 2022 року виробник сталі № 1 в світі – компанія АрселорМіттал – вкладе 1,5 млрд доларів в оновлення свого підприємства в Україні (екс-«Криворіжсталь»). Як це допоможе підприємству виграти конкуренцію на світових ринках, пояснив в інтерв'ю генеральний директор ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Парамжіт Калон.

– Чому ви проводите зараз масштабну реконструкцію виробництва?

– Ми почали інвестувати в модернізацію підприємства з самого першого дня, як прийшли на «Криворіжсталь». За цей час вже завершили цілу низку великих проектів (див. список – ред.), не враховуючи безлічі невеликих. На даний момент ведемо будівництво двох нових МНЛЗ, реконструкцію дрібносортного стану № 4. У травні почали проводити гарячі випробування комплексу нових коксових батарей №№ 5, 6, будівництво яких тривало протягом декількох років. З моменту приватизації компанія вже інвестувала 4,1 млрд доларів в розвиток виробництва, з яких 2,5 млрд дол. – капітальні інвестиції і 1,6 млрд дол. – операційні.

Відео дня

Але очевидно, що неможливо миттєво реконструювати найбільший гірничо-металургійний комбінат в Україні. На це потрібен час і, як ви розумієте, значні інвестиції. Ми вдячні керівництву компанії АрселорМіттал за розуміння і підтримку, а також затвердження масштабної інвестиційної програми обсягом 1,5 млрд доларів. Саме завдяки цьому в останні кілька років ми приступили до багатьох великих інвестиційних проектів.

Ми – поза політикою. Але, на жаль, для окремих політиків ми стали дуже привабливим об'єктом для маніпуляцій, популістських дій і тиску

– У чому полягає ваша стратегія розвитку?

– Потрібно підвищити конкурентоспроможність і знизити собівартість продукції, інакше ми не зможемо конкурувати на світових ринках. Велику частину нашої продукції (80%) ми експортуємо в 60 країн світу. Конкуренція для нас – не просто абстрактне поняття, ми з цим стикаємося постійно. Щоб утримати виробництво і продаж навіть на нинішньому рівні, нам буде потрібна модернізація всіх переділів – як гірського сектора (у нас є свій ГЗК), агломерації, коксохімічного, доменного і конвертерного виробництва, так і прокатних станів. Також наша стратегія будується на стовідсотковій відповідності українському законодавству, в тому числі екологічним нормам.

Фактично нам доведеться заново відбудувати комбінат. Відверто кажучи, компанії АрселорМіттал, яка придбала цей актив за 4,8 млрд доларів, дістався старий радянський завод. Йому в цьому році виповнюється 84 роки. Можете собі уявити, в якому він був стані? Я вже не кажу про застарілі технології виробництва. Весь світ давно перейшов на безперервне розливання сталі, до чого і ми зараз наближаємося швидкими темпами.

Крім цього, є ціла низка проектів з модернізації інфраструктури підприємства. Адже це ж величезна махина, ціле місто в місті. Сотні цехів, будівель і споруд, 620 км залізничних колій, сотні кілометрів різних трубопроводів та іншої інфраструктури – все це неможливо оновити миттєво за помахом чарівної палички. В останні два роки ситуацію погіршує масова трудова міграція. У країні зараз немає достатньої кількості кваліфікованих працівників і підрядних організацій.

– Яка у компанії мета щодо співвідношення сировина – напівфабрикат – готовий металопрокат? На чому комбінат буде заробляти гроші в середньо– і довгостроковій перспективі?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– В першу чергу сировина нам необхідна для власних потреб. З 10 млн тонн залізорудного концентрату тільки трохи більше 2 млн тонн ми відправляємо іншим підприємствам Групи АрселорМіттал. Після введення комплексу нових коксових батарей №№ 5, 6 ми практично закриємо свої потреби в коксі. Справа в тому, що покупка коксу на ринку обходиться практично вдвічі дорожче власного.

Що стосується продажу напівфабрикату і готової продукції, то ситуація періодично змінюється. В основному через протекціонізм і антидемпінгові мита багатьох країн. Скажімо, якщо якісь з них ввели підвищені мита або встановили квоти на готову продукцію, тоді продажі заготовки можуть виявитися більш прибутковими, а для нас, як ви розумієте, це найважливіший критерій. Крім того, це дає можливість підтримувати необхідний рівень виробництва, не скорочувати персонал.

– Можете сказати, які втрати понесло підприємство внаслідок протекціонізму деяких країн?

За останні кілька років у нас відбулося чимало відчутних втрат. Наприклад, раніше на ринку Російської Федерації ми продавали близько одного мільйона тонн різної продукції. Приблизно такий самий обсяг припадав на Єгипет до введення загороджувальних мит. Близько ста тисяч тонн продукції з доданою вартістю ми продавали в США. Такі приклади можна продовжувати. В цілому, за останні два роки ми могли втратити близько 30-40% наших продажів. Але за рахунок підтримки Групи нам вдалося переорієнтуватися на інші ринки і зберегти обсяги продажів. Хоча домогтися цього було нелегко: часом компанії витрачають роки, щоб знайти новий ринок і закріпитися на ньому. Головне – нам не довелося зупиняти виробництво і скорочувати людей.

– АрселорМіттал – найбільший іноземний інвестор в історії України. Однак це не зупиняє силовиків, владу, політиків. Чи маєте ви якісь особливі можливості для врегулювання конфліктів в Україні?

– У нас немає ніяких особливих можливостей для того, щоб вдатися до адміністративного ресурсу, про який ви говорите. Радше, це може бути відкрите звернення до влади в разі, якщо подібні дії призведуть до форс-мажорних обставин і негативно вплинуть на виконання як виробничої програми, так і інвестиційної.

Вам, напевно, не гірше за мене відомо, що наша компанія політично нейтральна, ми не залучаємо для підтримки жодні політичні або адміністративні системи. І цей факт робить нас вразливими. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» – це частина міжнародної корпорації, ми дотримуємося корпоративних та міжнародних правил ведення бізнесу. Говорячи прямо, ми – поза політикою. Але, на жаль, для окремих політиків ми стали дуже привабливим об'єктом для маніпуляцій, популістських дій і тиску. Особливо гостро ми почали це відчувати зараз, коли в Україні завчасно стартує передвиборчий період.

Перебудувати комбінат коштує великих грошей

Наше підприємство – найбільший роботодавець в регіоні, це 33 тисячі робочих місць як для власного персоналу, дочірніх підприємств, так і для безлічі підрядників, які працюють за нашими замовленнями, на нашому проммайданчику. При цьому ми є найбільшим іноземним інвестором в країні. З моменту приходу в Україну компанії АрселорМіттал загальна сума інвестицій досягла 9 млрд доларів з урахуванням придбання активу. На цьому тлі, скажу відверто, ми дійсно відчуваємо сильний тиск.

Ми неодноразово чуємо заклики про націоналізацію підприємства і навіть ксенофобські висловлювання. Скажіть, хто буде інвестувати в країну після таких заяв, які, не дай Боже, отримають практичну реалізацію? Таким способом Україна ніколи не зможе залучити іноземних інвесторів, виростити власних і вивести економіку на траєкторію істотного зростання. Я вважаю, Президент, Прем'єр-Міністр, уряд, український парламент це добре розуміють. І я сподіваюся, що здоровий глузд і надалі буде превалювати над популізмом.

Показати ще новини
Радіо НВ
X