Партнерство державного значення

30 березня 2018, 17:39

Європейські структури активно сприяють розвитку малого та середнього бізнесу в Україні. Перш за все – надаючи доступне фінансування.

Перед Україною стоїть непросте завдання – створити ефективні механізми підтримки малого та середнього бізнесу в країні. Це важливо, тому що саме малі та середні підприємства становлять основу будь-якої розвиненої економіки. Одним з аспектів такої підтримки є створення умов, за яких підприємці можуть отримати доступне фінансування.

Відео дня

Непросте завдання – створити ефективні механізми підтримки малого та середнього бізнесу в країні

Для досягнення цієї мети у 1999 році Національним банком України, Міністерством фінансів України та Німецьким державним банком (KfW) було засновано Німецько-Український Фонд. Головна мета діяльності Німецько-Українського фонду – посилення конкурентоспроможності українських мікро-, малих і середніх підприємств (ММСП) шляхом надання їм кредитів для фінансування інвестицій та обігових коштів через обрані банки-партнери.

Основний гравець

У процесі підтримки МСБ не стоять осторонь держбанки, які є одними з найбільших гравців фінансового ринку. Зокрема, сьогодні Ощадбанк готовий запропонувати підприємцям широку лінійку фінансових і консалтингових продуктів. Це і кредити для МСБ в аграрному секторі, і програми часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва. Надає доступні кредити МСБ Ощадбанк завдяки співпраці з Німецько-Українським Фондом (НУФ). Нагадаємо, що 28 березня 2017 р. Ощадбанк уклав з НУФ договір про залучення коштів для подальшого кредитування мікро-, малого і середнього бізнесу. Йшлося про кредитну лінію у €8 млн і 50 млн грн. Зазначимо, що партнерами НУФ із боку банківського сектору також є Укргазбанк, Кредобанк, ПроКредит Банк, Кредитвест Банк, Міжнародний Інвестиційний Банк, Мегабанк.

Що стосується державного Укргазбанку, то ця фінустанова співпрацює з НУФ з 2012 р. і є одним із найбільших його партнерів. За цей час Укргазбанком у партнерстві з Фондом було видано 274 кредити на загальну суму понад 243 млн грн. Наприкінці 2016 року було укладено кредитні договори, згідно з якими обсяги фінансування банку для подальшого кредитування підприємств мікро-, малого та середнього бізнесу за програмами НУФ збільшилися вдвічі. Слід зазначити, що особливу увагу банк приділяє представникам МСБ, які реалізують проекти у сфері екології та енергозбереження, розвивають «зелені технології», проекти з використанням вторинної сировини, альтернативних видів енергії тощо.

Міські ініціативи

Характерним є той факт, що європейські ініціативи, що стосуються підтримки МСБ в Україні, активно підтримуються урядом і муніципальною владою. Нагадаємо, що 21 вересня 2017 року Київська міська рада своїм рішенням затвердила Положення про фінансово-кредитну підтримку суб'єктів малого і середнього підприємництва в місті Києві. Згідно з Положенням, київські підприємства можуть розраховувати на компенсацію половини процентної ставки за кредитами, наданими банками-партнерами Фонду. Передбачено, що ця програма дасть можливість столичним підприємцям профінансувати свої інвестиційні проекти, отримавши дешеве кредитування. Власне, на компенсацію процентних ставок у міському бюджеті Києва на 2018 року передбачено 20 млн грн. Тішить те, що такий досвід уже починають застосовувати і в інших містах. Протягом 2018 року Німецько-Український Фонд у межах своєї стратегії планує підписати низку угод з іншими областями України, але докладніше про свої плани керівництво НУФ обіцяло розповісти під час Другого Фінансового Ярмарку, який відбудеться в Харкові у квітні поточного року.

Загалом потрібно визнати, що сегмент МСБ залишається недофінансованим і роботу щодо його розвитку фактично тільки розпочато. Не варто забувати, що більшість компаній в Україні є саме малими та середніми підприємствами, які забезпечують роботою більш ніж 4 мільйони осіб і водночас виробляють приблизно 20% ВВП.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X