ТОП-20 найнадійніших банків України. Повна версія рейтингу НВ

6 квітня 2019, 09:00

Новий рейтинг двадцяти найнадійніших банків України збігся з першими ознаками відродження фінансової системи, пише журнал НВ

Новий рейтинг Топ-20 найбільш надійних банків України збігся з першими ознаками відродження фінансової системи — за підсумками минулого року вітчизняні фінустанови отримали найбільший прибуток в історії країни. Тривогу викликає лише надзвичайна крихкість цього сектора.

Відео дня

Це раніше гроші любили тишу. Тепер їм уже все одно. Ніякий шум гривні більше не страшний. Навіть той, від якого закладало вуха весь останній передвиборний рік. Саме в 2018-му, а ще очевидніше в першому кварталі 2019-го банківський сектор України вперше за останні роки продемонстрував тотальне зростання, а не суцільні збитки, як чотири роки поспіль до того.

Наприклад, за підсумками 2017-го вітчизняні банки пішли в мінус 26,5 млрд грн. З 2016-му взагалі лягли на історичне дно — мінус 159,4 млрд грн. Останній раз зі знаком плюс система спрацювала в далекому 2013-му. Тоді понад 180 банків України задовольнялися колективним прибутком в розмрі мікроскопічних 1,4 млрд грн (0,1% від ВВП). І ось в 2018-му чистий прибуток галузі вийшов в плюс 21,7 млрд грн (0,7% від ВВП).

"Той факт, що банківська система отримала рекордний прибуток в історії України, є свідченням її відновлення", — говорить Жан-Поль Пьотровскі, голова правління Креді Агріколь банку.

У рік найглибшого просідання системи, тобто в 2016-му, в Україні працювало 113 банків. Сумарно їх статутний капітал (СК) ледь перевищував 247 млрд грн. Мізерно мало. Відтоді з дистанції зійшли 26 банків, а сумарний СК 77, що залишилися, подвоївся, досягнувши позначки 469,2 млрд грн. Істотна частина статутного капіталу пішла на покриття неплатежів за проблемними кредитами, які досі в загальному портфелі всіх фінустанов займають частку в 53%, і від цієї великої ложки дьогтю в маленькій бочці меду все ще міцно гірчить.

Також вперше за останні роки депозитні ставки повільно поповзли вгору. Значить, гроші знову в ціні. За рік обсяг гривневих депозитів виріс приблизно на 40,5 млрд грн. А це плюс 15%. Валютні депозити скоротилися приблизно на еквівалент 1,5 млрд грн, мінус 0,5%.

Я чув від банкірів про порожні скриньки. У 2013-2016-му все було забито Андрій Блінов, координатор Експертної платформи НБУ

Андрій Блінов, координатор Експертної платформи НБУ, зауважує, що вперше за останні роки стали з'являтися порожні банківські скриньки. Ще недавно на них була черга. "Я чув від банкірів про порожні скриньки, — розповідає він. — У 2013-2016-му все було забито. Народ боявся банкопаду. А зараз інвестує потихеньку. Але дуже обережно".

Українці все більше довіряють гривні, все менше бояться девальвації. Навіть в період спекотної виборчої кампанії курс української валюти виглядає більш стабільно, ніж курс всієї політичної еліти.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Втім, яка б не була "тиха українська ніч", інвалюту, на думку обережних громадян, краще поки що приховати. Блінов зазначає, що в 2013-му в банках лежало більше $20 млрд в різних інвалютах, сьогодні — ледь $8 млрд. "Де гроші? — запитує Блінов і відповідає: — Моя версія: під матрацами і в нерухомості".

Якщо це так, то цей підматрацний резерв становить 10% ВВП. За нього можна поборотися.

І все ж, незважаючи на весь цей позитив, банківська система України ще занадто немічна, щоб її скромні успіхи стали помітні в національній економіці. До 1 березня вартість активів усіх 77 банків країни ледь перевищувала 1,3 млрд грн ($50 млн). Для порівняння: активи одного лише PKO Bank Polski, найбільшого польського банку, — трохи більше $70 млрд.

Щоб остаточно відчути себе карликом у великій грі, досить поглянути на показник найбільшого банку в світі — китайського ICBC: він управляє активами вартістю $4 трлн. Це значно більше, ніж ВВП Німеччини. Активи найбільшого європейського банку HSBC (Великобританія) складають $ 2,5 трлн, тобто еквівалент ВВП Франції.

У 2008-му HSBC відкрив своє представництво в Києві. Британці чотири рази подавали в НБУ документи для отримання попереднього дозволу на роботу в Україні. Тричі Нацбанк загадковим чином відмовляв гігантові. Коли дозвіл все ж було вимучено, передумав вже сам HSBC. І поки що про повернення в Україну мова не йде.

Найбільший банк, що працює тут через Укрсиббанк, — це BNP Paribas (Франція) з активами $ 2,3 трлн, що можна порівняти з ВВП Індії. І почувається він досить комфортно, про що свідчить індекс надійності банків — його для читачів НВ підготувала Анастасія Туюкова, старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital.

О тже, перед вами велика таблиця з топ-20 найнадійніших банків України. Це не означає, що всі інші ненадійні. Просто ті, що потрапили до двадцятки, за всіма основними фінансовими показниками виглядають більш ніж переконливо.

Лідер гонки ось уже четвертий рік поспіль Райффайзен Банк Аваль — українська дочка австрійської мами. Банк отримав найвищий бал в номінаціях Підтримка акціонерів, Якість активів і Найбільший серед комерційних банків держатель депозитів. Чистий прибуток Райффайзен Банку Аваль в минулому році досяг 5,1 млрд грн, а це майже чверть від усієї банківської системи України.

Більш того, у ПриватБанку 11,7 млрд грн, але у цієї надвелетенської машини проблеми — 83% непрацюючих кредитів. У Райффайзен Банку Аваль — 10%. І це один з найскромніших показників у системі.

Найсимпатичніша цифра свіжого рейтингу — у Правекс Банку. Коефіцієнт покриття ліквідністю за всіма валютами — 801%, за інвалютами — 686%. І це при 80% необхідного мінімуму. Простими словами, залишки валютних коштів всемеро перевищують гіпотетичний відтік валюти клієнтів в найближчі 30 днів. "Тобто грошей вистачить усім вкладникам-авнікерам. І ще залишиться", — з усією серйозністю іронізує Туюкова.

Всього в топ-20 потрапили 14 банків з іноземними власниками — по два французьких, польських, нідерландських, по одному американському, австрійському, угорському, німецькому, італійському, російському, грецькому і швейцарському.

Поруч з ними чотири держбанки і два комерційних українських. Один з них, МІБ, належить Ігорю Кононенку, соратнику і бізнес-партнеру чинного президента України. Другий — ПУМБ, актив Ріната Ахметова, акціонера найбільшої в країні фінансово-промислової групи СКМ.

ХТО РАХУВАВ: Анастасія Туюкова, старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital, є автором дослідження ТОП-20 найнадійніших банків України (Фото: НВ)
ХТО РАХУВАВ: Анастасія Туюкова, старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital, є автором дослідження ТОП-20 найнадійніших банків України / Фото: НВ

Незважаючи на те що рейтинг висвітлює діяльність тільки двадцяти, до того ж не найбільших, а найнадійніших банків, в сумі вони становлять левову частку всього ринку. На цю двадцятку припадає 85% всіх банківських активів країни і близько 75% капіталу.

Все сказане вище не означає, що очищення або навіть самоочищення системи завершено і банківський сектор України набув свої остаточні форми. У всякому разі Ігор Кожевін, заступник голови правління ПУМБу, одного з банків гарячої двадцятки, прогнозує швидку трансформацію ринку.

"Ряд банків приймає рішення про самостійну ліквідацію (вихід з ринку), — підбиває підсумок він. — Частина банків обговорюють продаж або пошук інвесторів, які б їх придбали. Переділ банківської системи не припинився".

Показати ще новини
Радіо NV
X