Здоров'я в два кліка

19 лютого 2019, 19:24

Мобільні додатки, big data, вертикальна інтеграція: в глобальній медичній системі відбуваються великі зміни. Україна – в тренді

Коли я переглядав матеріали нещодавнього Всесвітнього економічного форуму, мою увагу привернула дискусія Strategic Outlook on Healthcare. І не тільки тому, що я працюю в фармацевтичній компанії. Я не раз говорив, що охорона здоров'я – це новий «хайп» на найближчі 20 років, який торкнеться всіх нас. Недарма експерти Давоського форуму вважають healthcare однією з опор фундаменту конкурентоспроможності успішної держави.

Відео дня

Глобальна охорона здоров'я зараз входить у фазу історичних змін. Тривалість життя на планеті зростає, а разом з нею ростуть і запити пацієнтів. Як задовольнити ці запити? І як при цьому мінімізувати витрати – грошей і часу? На ці питання намагалися відповісти учасники дискусійної панелі.

Я звернув увагу на два тренди, які виділили в ході обговорення. Перший – консолідація. Другий – збір даних. Більш того, ці тренди можна об'єднати в один: консолідація зусиль для збору, обміну і аналізу даних.

Сама по собі консолідація – не новина для ринку. Злиття і поглинання в біг-фарм відбувалися і раніше. Дослідження і виведення на ринок нових препаратів коштують дорого і тривають довго, тому компанії намагаються об'єднувати ресурси для оптимізації процесу.

Але зараз від горизонтальної інтеграції бізнес переходить до вертикальної, коли в одній структурі об'єднуються R&D, виробництво і медичне страхування. Зібрані разом дані про препарати, страхові випадки і клінічні результати – це потужний інструмент для фармацевтів і медиків.

Пітер Орзаг, віце-президент інвестиційної компанії Lazard, звернув увагу на те, що така база даних істотно спрощує четверту стадію клінічних досліджень нових препаратів. Йдеться про так звані постреєстраційні дослідження, коли препарат виходить на відкритий ринок. Перші три фази проходять під контролем компанії-виробника. А от зібрати інформацію про дію препарату на реальних пацієнтів, про його побічні ефекти і про порівняння з іншими схожими препаратами ще нещодавно було непосильним завданням.

Тривалість життя на планеті зростає, а разом з нею і запити пацієнтів

Тепер глобальна фарма переходить від розрізнених баз даних до big data. За важливістю це можна порівняти з переходом від бібліотек з паперовими книгами до всесвітньої мережі інтернет.

Наприклад, понад 1300 лікарів загальної практики в Лондоні вже використовують службу електронних рецептів (Electronic Prescription Service, EPS). Сервіс дозволяє лікарю надсилати електронний рецепт прямо до аптеки, не використовуючи при цьому паперові документи. Це економить час і гроші: за оцінками Національної служби охорони здоров'я Великобританії, EPS за останні три роки заощадила 130 млн фунтів. Крім того, цифрова система дозволяє розподіляти рецепти, не створюючи черг, а також аналізувати потоки інформації.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Подібні процеси відбуваються не тільки в країнах Заходу, а й на Сході. Директор IT-компанії Neusoft Лю Цзірень розповів у Давосі про пілотний проект, який зараз реалізується в Китаї. Цей кейс цікавий і для України.

За словами Лю Цзіреня, країна відчуває брак кваліфікованих лікарів у невеликих містах. Для ефективного лікування пацієнти змушені їхати до лікарень великих міст. Довгі переїзди, готелі для родичів – все це підвищує вартість і тривалість лікування. До того ж, лікарень Пекіна не вистачає на всіх жителів величезного Китаю. Нічого не нагадує?

Китайці поставили завдання зібрати інформацію в рамках однієї платформи. На її основі великі госпіталі, маленькі клініки, лікарі та пацієнти обмінюються інформацією про лікування хвороб. Доступ до платформи можливий зі смартфона через мобільний додаток, який може встановити кожен пацієнт.

Звичайно ж, вилікуватися в кілька кліків на смартфоні поки не можна ні в одній країні світу. Крім суто технологічних перешкод є питання з конфіденційністю даних і низка інших проблем.

Але згадайте: ще кілька десятків років тому шукати будь-яку інформацію доводилося у товстих довідниках, а самі довідники – в багатоповерхових картотеках. Швидко погуглити що-небудь з будь-якої точки світу за допомогою кишенькового пристрою – тоді це здавалося утопією.

Повірте: охорона здоров'я «вистрілить» не менш голосно, ніж інтернет. Галузь готується до зльоту. І наше завдання – зробити все можливе, щоб Україна опинилася всередині цього лайнера, а не проводжала його поглядом з вікна.

Поки мій прогноз оптимістичний: консолідація в галузі відбуватиметься. І великі фармацевтичні компанії України вже ведуть переговори про об'єднання зусиль – як між собою, так і з закордонними партнерами. Сподіваюся, частина цих переговорів завершиться вже цього року, і Україні буде про що розповісти в Давосі-2020.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Показати ще новини
Радіо NV
X