Залучити CEO або самому залишитися у керма?

31 січня 2019, 17:57

Кожен успішний підприємець на тій чи іншій стадії розвитку компанії стикається з проблемою: чи варто брати найманого менеджера для свого бізнесу


Знайти собі заміну або залишатися керувати бізнесом? Хто буде більш ефективний? Як не наламати дров в цьому питанні? А можливо краще знайти операційного директора, який візьме на себе всю рутинну "операційку" і залишитися на чолі компанії. Багато українських власників роками намагаються вирішити для себе ці питання, стикаючись з різними складнощами й аспектами в цьому питанні.

Відео дня

Одна з причин пошуку найманого СЕО полягає в тому, що завдання, які стояли перед засновниками на момент створення бізнесу і до його ефективної розкрутки та масштабування, відрізняються від завдань керівника, коли бізнес стабілізувався та набрав обертів. Компанія виросла у велику організацію, і зараз необхідно впроваджувати політики і процедури, стандарти управління, проводити регулярні збори топ команди, впроваджувати CRM системи і т.д. Ці завдання докорінно відрізняються від завдань, що були раніше.

У світовій практиці, якщо взяти технологічні компанії, можна побачити різні приклади успіху як власників – CEO, так і найманих менеджерів. Перший варіант – це Джефф Безос з Amazon, Білл Гейтс з Microsoft, Ларрі Еллісон з Oracle, Стів Джобс з Apple, Брайан Ческі з Airbnb, Марк Цукерберг, Facebook. Хоча Цукерберг, ймовірно, не є ідеальним прикладом в даному контексті, адже у нього працює унікальний кандидат на посади CОO – Шеріл Сендберг, яка сама по собі має сильні лідерські навички, і могла б легко зайняти позицію CEO. До речі, за даними американських ЗМІ її розглядали як потенційного кандидата на посаду CEO Uber, коли рада директорів шукала заміну засновнику компанії Тревісу Каланіку.

Необхідно чітко визначити, на які конкретно цілі та завдання буде найнятий новий CEO

З успішних кейсів найманих СЕО, де у засновників був вибір залишитися у керма або знайти CEO, можна назвати Джеффрі Вейнер з LinkedIn, Мег Уїтмен з EBay, Дік Костоло з Twitter, Тім Кугл з Yahoo!

У цьому питанні є свої за і проти, потрібно аналізувати кожну окрему ситуацію і при розгляді всіх факторів приймати рішення про пошук CEO кандидата. Також вкрай важливо для власників заздалегідь визначити для себе, на які конкретні завдання прийде нова людина.

Наприклад, Дара Хосровшахі, новий CEO Uber, який заступив на пост у 2017 році, був найнятий під конкретну задачу – після численних неприємних ситуацій в компанії, що знизили репутацію серед клієнтів, відновити імідж компанії та поліпшити клієнтський сервіс.

Сатья Наделла, новий CEO Microsoft, який змінив Стіва Балмера, і став 3-м СЕО за історію компанії, прийшов змінити і створити нову корпоративну культуру компанії. За 4 роки Сатья Наделлі вдалося провести феноменальні зміни в культурі компанії, її цінностях, трансформувати Майкрософт. Як результат, акції компанії злетіли, і становище компанії на ринку помітно покращилося.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Мета Тіма Кугла, якого найняли на роль СЕО засновники Yahoo! Девід Філо і Джері Янг, була перетворити компанію з невеликого стартапу на найбільшоу в світі інтернет компанію.

Отже, якщо все ж засновник приймає рішення про наймання керівника, є кілька аспектів, які обов'язково потрібно взяти до уваги:

Необхідно чітко визначити, на які конкретно цілі і завдання буде найнятий новий CEO: експансія на нові ринки, масштабування бізнесу, трансформація культури, операційне управління, формування нової холдингової структури, реорганізація тощо. Різні цілі – різні профілі потенційних кандидатів. Виходячи з цього, можна будувати портрет кандидата для пошуку.

Потрібно забезпечити ефективний і усвідомлений процес передачі повноважень новому СЕО. Власник повинен чітко прописати права і обов'язки для нового СЕО, а також позначити функції, які залишаються за ним. Це розуміння створить прозорі правила гри для виникаючих питань в майбутньому.

На етапі домовленостей потрібно розробити чіткий план з CEO на найближчі півроку з усіма деталями і контрольними точками. Упевнитися, що у сторін однакове бачення за всіма обумовленими питаннями. Всі питання на даному етапі повинні бути враховані й озвучені. В іншому випадку, саме ті питання, які залишилися без уваги, або сторони вважали їх незначними, можуть бути каменями спотикання і нерозуміння між сторонами в майбутньому.

Сприяйте тому, щоб команда прийняла нового керівника. Надайте повну підтримку новому CEO. Необхідно продемонструвати перед всією командою, що Ви довіряєте йому і з цього моменту всі питання повинні вирішуватися з ним безпосередньо, а не в обхід з власником компанії.

На етапі прийняття рішення щодо кандидата фіналіста, необхідна повна хімія між власником і кандидатом, впевненість, що це саме та людина, з якою ви хочете в щільній зв'язці працювати і взаємодіяти в найближчим часом. Якщо є сумніви, чи не наймайте, шукайте далі. Як зрозуміти, що є хімія і це саме та людина? Запросіть кандидата на обід і спілкуйтеся про різні речі: бізнесі, стратегії, спорті, хобі, освіту. Якщо після години або двох спілкування, кандидат наповнює вас енергією, вам цікаво спілкуватися, ділитися, обговорювати важливі для вас питання, ви на правильному шляху. Якщо ж вам стає нудно, немає натхнення, і тем для розмови стає менше, варто задуматися наскільки це вірний вибір.

Показати ще новини
Радіо NV
X