Все про податок на квартири

4 липня 2016, 12:59
До введення податку на нерухомість готувалися давно – вносили пропозиції і поправки в Податковий кодекс, довго не могли визначитися з розміром ставки і новими правилами оподаткування. 

Але в кінці 2015 депутати нарешті домовилися і внесли відповідні поправки в Податковий кодекс. З 1 липня вони набули чинності. Хто і скільки тепер буде платити за "зайві метри"

Відео дня

Які ставки і хто платить

З 1 липня податок на нерухомість потрібно буде платити не тільки за житлові квадрати, але і господарські споруди. Згідно із законом, житловою площею вважаються: житловий будинок, прибудова до будинку, квартира, кімната в комуналці, будинок на дачі

Розмір податку в 2016 році буде коливатися від 0% до 3% мінімальної заробітної плати за 1 кв. метр об'єкта житлової або нежитлової нерухомості. Ставка встановлюється відповідним органом місцевої влади, а отже, буде відрізнятися в кожному регіоні.

Найвищими ставками поки можуть "похвалитися" Вінниця, Івано-Франківськ та Харків – там ставка 2%, в Черкасах, Хмельницькому, Чернівцях, Дніпропетровську і Києві – 1%, у Житомирі – 0,5%, в Ужгороді – 0,4%, а в Кіровограді – 0,1%.

З чого випливає, що максимальна ставка податку за 1 кв. м площі в рік зараз дорівнює 2% (24,36 грн) від мінімальної зарплати на 1 січня 2015 р. (1218 грн), а в 2017 р. буде 3% (41,43 грн) від мінімальної зарплати на 1 січня 2016 р. (1378 грн).

Платять власники великої площі. Квартири до 60 кв. м і будинки до 120 кв. м. не оподатковуються. Якщо ви володієте квартирою великої площі або відразу кількома, то платити доведеться за загальну площу з вирахуванням неоподатковуваного мінімуму.

Таким чином, фактично, для власників великих квартир і будинків податкові платежі збільшаться в 3 рази.

За квартири площею понад 300 кв. м і будинків понад 500 кв. м, потрібно буде заплатити в казну 25 тис. грн. Це приблизно $1 тис. Платіж здійснюється раз на рік. Як на мене, крапля в морі.

Чого не скажеш про пенсіонера із села, який раптом може перетворитися в злісного неплатника.

Адже якщо говоримо про сільські будинки, то оподатковуваною площею вважається і площа самого будинку, і інших об'єктів на його ділянці – сараю, гаража і т. д. Ситуація двозначна, як на мене. Новий закон трактує всі споруди на ділянці умовної Марії Іванівни з села з пенсією в 1230 грн як комерційну нерухомість. Жодних пільг для неї не передбачено, тому за сарай і курник доведеться платити за повною ставкою.

Податок на нерухомість – звичайна практика в країнах ЄС. Там основою оподаткування є ринкова оцінка, у нас квадратні метри житла. Але от біда: в українському законодавстві дуже умовно передбачено розмежування елітної і звичайної нерухомості.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Кому потрібно обійти закон – той завжди знайде, яким чином це зробити. У новій редакції є відповідна норма. Якщо квартира 100 кв. м знаходиться у спільній сумісній власності, то пільга діє на кожного платника окремо. Розумієте, так? 50 кв. м це нижче заявленої норми у 60 "квадратів" - зручно, але м'яко кажучи не завжди чесно.

До речі, якщо нерухомість була продана, то платити податок буде і продавець, і покупець. Податок для колишнього власника буде розрахований з 1 січня до початку того місяця, в якому втрачено право власності, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому йому перейшло право власності.

За що платити не потрібно

Що безумовно тішить, так це розширений список об'єктів, за які не потрібно платити податки. До нього увійшли:

  • Об'єкти нерухомості, що належать державі або територіальним громадам
  • Об'єкти нерухомості в зонах відчуження та безумовного відселення
  • Дитячі будинки сімейного типу
  • Об'єкти житлової нерухомості, які належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими батьками
  • Гуртожитки
  • Будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств
  • Будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарської діяльності
  • Об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємства

Трохи про штрафи

Якщо податок на нерухомість не заплатили протягом 60 днів, починає капати пеня – 10% від суми. Якщо термін несплати продовжується ще на 30 днів - 20%.

Для основної маси платників це реальна боргова яма, в яку потрапити легше простого. Тому краще не чекати на "лист щастя" від податківців, а платити щомісяця належну суму.

Показати ще новини
Радіо NV
X